7 zasad domowej ekologii na Dzień Ziemi

Sprawdź, co dobrego możesz zrobić dla naszej planety!
7 zasad domowej ekologii na Dzień Ziemi
14.04.2011

22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi – jest to coroczna akcja na rzecz promowania ekologicznych postaw. Z tej okazji warto dowiedzieć się, jakie domowe przyzwyczajenia powinniśmy zmienić, by chronić naszą planetę i sprawić, by była piękna dla przyszłych pokoleń.

1. Segreguj śmieci

Wygospodarujmy w swoich domach kilka pojemników na różnego rodzaju odpady. Pamiętajmy, że do niebieskiego pojemnika powinien trafić papier, do żółtego – plastik, natomiast szkło do zielonego (kolorowe szkło) lub do białego (białe szkło).

Dla przykładu: na wysypiska trafi 10 000 ton szkła mniej jeśli w ciągu roku, każdy z nas, wyrzuci jeden słoik po dżemie do specjalnego kontenera na szkło, zamiast do tradycyjnego śmietnika.

2. Korzystaj z materiałów nadających się do recyklingu

Jeśli już segregujemy odpady, to warto na co dzień korzystać z rzeczy nadających się do ponownego przetworzenia, czyli recyklingu. Dzięki korzystaniu z takich materiałów ograniczamy powiększanie się obszarów wysypisk śmieci, a także zużywamy mniej energii elektrycznej, wody i surowców naturalnych.

3. Ograniczaj zużycie energii elektrycznej 

Przede wszystkim powinniśmy wyłączać wszystkie niepotrzebne sprzęty z gniazdek. Każde urządzenie, nawet to pozostawione w stanie czuwania, pobiera energię elektryczną. Jak podaje Fundacja na rzecz Efektywnego Wykorzystania energii w raporcie przygotowanym dla WWF, wyłączenie tylko połowy urządzeń pozwoliłoby ograniczyć emitowanie CO2 o 1 mln ton w skali roku. Równie istotne jest abyśmy dostosowali moc żarówek do naszych potrzeb, a także wyłączali zbędne oświetlenie. Kupując nowe urządzenia powinniśmy zwrócić uwagę na klasę energooszczędności. Jak wynika z danych raportu "Ending Wasteful Energy Use" przygotowanego na zlecenie WWF, w sektorze gospodarstw domowych marnotrawione jest nawet do 40% energii elektrycznej. Najlepiej więc jeśli wybierzemy urządzenia energooszczędne o wysokiej klasie energetycznej np. „A”, a także „A+” oraz „A++”.

ekologia

4. Ograniczaj zużycie wody

Kontrola zużywanej wody nie tylko pozwoli nam żyć ekologicznie, ale również pozytywnie wpłynie na domowy budżet. Dlatego w pierwszej kolejności powinniśmy naprawić wszystkie cieknące krany i nieszczelne zawory. Warto wiedzieć, że jeśli zlikwidujemy przeciekający kran, z którego tylko co 3 sekundy spływa kropla wody, zaoszczędzimy 1 700 litrów wody rocznie. Kolejne oszczędności przyniesie nam branie krótkiego prysznica zamiast kąpieli w wannie pełnej wody. W trakcie 5 minut pod prysznicem zużywamy ok. 50 litrów wody, natomiast podczas kąpieli w wannie ok. 120 litrów.

5. Używaj produktów ekologicznych

Ekologiczne produkty są nie tylko przyjazne środowisku, ale również naszemu zdrowiu. Powszechne jest przekonanie, ze ekologiczne mogą być tylko artykuły spożywcze lub kosmetyki. Jednak jeśli chcemy żyć w zgodzie z przyrodą powinniśmy również pomyśleć o wykorzystaniu w domu ekologicznych środków czystości, takich jak ekologiczna linia produktów Green Vision. Są one nie tylko bardziej przyjazne środowisku naturalnemu niż ich tradycyjne odpowiedniki, ale również są znacznie łagodniejsze dla zdrowia. Środki takie jak Green Vision nie wywołują alergii i uczuleń, a przede wszystkim są równie skuteczne jak tradycyjne detergenty.

6. Utylizuj baterie

Zużyte baterie, które trafią na tradycyjne wysypisko są zagrożeniem dla środowiska, gdyż zawierają szkodliwe substancje, takie jak ołów, rtęć i kadm. Pamiętajmy, że tylko jedna bateria może zanieczyścić glebę i wodę. Dlatego też każdą baterię powinniśmy odpowiednio zutylizować. Możemy na przykład wrzucić je do specjalnych kontenerów znajdujących się np. w niektórych supermarketach, czy w instytucjach publicznych.

7. Używaj ekologicznych toreb

Według specjalistów sklepowe torby foliowe, które po wykorzystaniu wyrzucimy od razu do śmietnika, mogą rozkładać się nawet kilkaset lat. Najlepiej więc wychodząc z domu na zakupy zabrać ze sobą ekologiczne torby wielokrotnego użytku, które są bardziej przyjazne środowisku.

Materiał został opracowany na podstawie raportów dla WWF, a także na podstawie poradnika Marii Szczygieskiej, „Jak żyć ekologicznie? Oszczędzając pieniądze i nie szkodząc środowisku”.

Zobacz także:

Napompowane usta, wydęte buziaczki, silikonowe dziubki: SŁITAŚNE FOCIE opanowały internet!

Zobacz, do czego może doprowadzić brak umiaru w poprawianiu urody…

SZOK! Dyrektorka szkoły występowała w filmach pornograficznych!

Podobno chciała dorobić sobie do pensji...

Polecane wideo

Komentarze (10)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 17.04.2011 20:17
może kogoś zainteresują te sposoby oszczędzania www.dlakieszeni.pl
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.04.2011 18:37
Jesli załóżmy słoik ma papierową etykiete to moge to wrzucić bez problemu do "szkła"? albo kartonik po mleku z plastikowym zamknieciem do "makulatury"?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.04.2011 17:46
Wszystkie z wymienionych zasad praktykuje od lat, super :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.04.2011 11:42
nie no ja segreguje śmieci, kiedy chodziłam do szkoły pamietam to wielkie sprzatanie i nawet fajnie było coś zrobić dla środowiska:) ale gdyby ludzie tak nie brudzili to te świeto nie byłoby potrzebne bo by było czysto
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.04.2011 08:44
baterie w takich śmietniczkach to dopiero "bąba"toksyczna- kosze takie sa opróżniane bardzo rzadko- i niemamy zawsze pewności czy sa utylizowane opdowiednio - taka ogromna kumulacja też bardzo szkodliwa
odpowiedz

Polecane dla Ciebie