Jak wybrać pralkę?

Zanim wyruszysz na zakupy po nową pralkę, przemyśl swoje potrzeby oraz możliwości twojego mieszkania.
Jak wybrać pralkę?
28.03.2011

Trudno wyobrazić sobie dzisiaj życie bez pralki. Większość ludzi decyduje się na jej umieszczenie w łazience, choć nawet tam chcieliby ją jakoś ukryć lub zamaskować. Z pomocą przychodzą więc najnowsze rozwiązania, także te w aranżacji wnętrz.

Którą pralkę wybrać?

Do niedawna najbardziej popularnym modelem pralki było urządzenie z drzwiczkami z przodu, o wymiarach ok. 85x60x60 cm i pojemności 5-6 kg. Wciąż stanowią one znaczną część oferty sklepów, ale na rynku pojawia się coraz więcej modeli typu slim, które mają zmniejszone gabaryty. Zredukowana jest głównie ich głębokość - do 40, a nawet 30 cm. Pralki w prawdziwej wersji mini mają ok. 67x50x50 cm i jednorazowo piorą 3 kg tkanin. Tendencją ostatnich lat jest jednak powiększanie pojemności bębna, przy standardowych lub nieznacznie się od nich różniących gabarytach pralki. W sklepach dostępne są więc urządzenia, które jednorazowo upiorą 7, 8, a nawet 9 kg odzieży!

Estetyka czy moc programów?

Każda pralka ma co najmniej kilka, czasami nawet kilkanaście programów. Wszystko po to, by maksymalnie dostosować warunki prania do rodzaju tkanin, stopnia ich zabrudzenia, a nawet ilości czasu, jaki chcemy poświęcić na pranie. Należy jednak pamiętać, że im więcej specjalistycznych programów, tym wyższy koszt urządzenia. Dlatego właśnie przed zakupem pralki warto przemyśleć, czy faktycznie są nam one potrzebne i czy będziemy z nich korzystać.

Pralki dostępne dzisiaj na rynku są przeważnie białe, jednak na specjalne zamówienie niektórzy producenci wykonują modele w różnych kolorach. Do tego można także poprosić o wykonanie designerskiego, wzorzystego blatu, który doskonale wpasuje się w wystrój całego wnętrza.

pralka

Pralka w kuchni czy w łazience?

Jeśli mieszkasz w domu lub przestronnym mieszkaniu, warto wydzielić jedno z pomieszczeń na pralnię. Wtedy możesz w niej ustawić pralkę albo nawet dwie, suszarkę, rozwiesić sznury na bieliznę i nie martwić się, czy to wszystko pod względem estetycznym pasuje do reszty mieszkania.

Niestety w wielu przypadkach oddzielna pralnia pozostanie jedynie niezrealizowanym marzeniem - zwłaszcza dla osób, które muszą liczyć się z każdym centymetrem przestrzeni. Wtedy pozostaje umieszczenie pralki w łazience. Czasami jednak, chcąc zaoszczędzić miejsca w ciasnej łazience, ludzie decydują się na umiejscowienie pralki w kuchni. Rozwiązanie takie ma jednak kilka minusów. Po pierwsze, pranie trzeba wówczas przenosić dwa razy między łazienką a kuchnią. W łazience wiele osób trzyma brudne ubrania i tam też je suszy, więc drogę z nimi trzeba pokonać dwa razy. Po drugie obecnie często kuchnie budowane są w formie aneksu, a nie zamkniętego pomieszczenia. Nie ma zatem możliwości całkowitego odizolowania pralki i pozbycia się uporczywego hałasu wirowania. Poza tym wibracje wirującej pralki mogą spowodować obluzowanie się elementów mebli kuchennych, co może doprowadzić do jeszcze większych problemów.

A może pralka do zabudowy?

Pralki do zabudowy to umieszczane pod blatem modele ładowane od przodu, dzięki czemu zyskujemy dodatkową, wolną przestrzeń nad pralką. Front urządzenia zakryty jest otwieraną maskownicą, dopasowaną do wystroju całego pomieszczenia, więc spokojnie możemy urządzać kuchnię czy łazienkę według własnej wizji.

Najpopularniejszym zabezpieczeniem spotykanym w tego typu pralkach jest blokada przed zbyt wczesnym otworzeniem drzwi. Jeszcze przez kilka minut po zakończeniu prania drzwi urządzenia nie da się otworzyć – można to zrobić dopiero wtedy, gdy bęben jest zupełnie nieruchomy i wyjęcie prania nie grozi zalaniem kuchni, czy łazienki.

Pralka do zabudowy to rozwiązanie spotykane w kuchniach dość często, co więcej – nie zawsze taka decyzja uwarunkowana jest brakiem miejsca w łazience. Niektórzy po prostu nie chcą szpecić swoich wnętrz niezbyt atrakcyjnym wizualnie sprzętem. Dodatkowo plusem takich pralek jest to, że stwarzają mniej zagrożeń dla dzieci – ich panel jest zakryty, a zabezpieczenie drzwiczek maskownicy uniemożliwia dzieciom łatwy dostęp do urządzenia.

Mimo to kupno pralki do zabudowy musi być przemyślane, ponieważ wprowadzenie jakichkolwiek zmian w aranżacji pomieszczenia będzie o wiele trudniejsze, niż w przypadku pralki wolnostojącej.

Maja Zielińska

Zobacz także:

Niezwykła moc świec - dopasuj kolor do znaku zodiaku!

Szczęście, miłość, bogactwo – dzięki świecom możesz mieć to wszystko!

Jak odpowiednio dobrać wiosenne kwiaty do wnętrza?

Świeże, kolorowe kwiaty wspaniale ożywią każde mieszkanie!

Polecane wideo

Komentarze (11)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 30.03.2011 23:22
do kuchni i brać sięza zmywanie a potem pranie
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 28.03.2011 09:38
ja kupiłam właśnie pralkę za 8 tysięcy
zobacz odpowiedzi (2)
Anonim (Ocena: 5) 28.03.2011 09:36
fajny artykuł
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 28.03.2011 09:36
mi ostatnio pralka się zepsuła, więc trafiliście z artykułem na odpowiedni moment :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 28.03.2011 09:35
przede wszystkim musi być ogromna... bo mam wielką rodzie i mnóstwo brudów w domu :)
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie