Jak odpowiednio dobrać wiosenne kwiaty do wnętrza?

Świeże, kolorowe kwiaty wspaniale ożywią każde mieszkanie!
Jak odpowiednio dobrać wiosenne kwiaty do wnętrza?
18.03.2011

Wchodząc do swojego domu, na pewno lubisz poczuć przyjemny zapach świeżych kwiatów. Rośliny jednak nie tylko odświeżą Twoje mieszkanie, ale przede wszystkim pięknie je udekorują. Podpowiadamy zatem, jak dobrać wiosenne kwiaty do wnętrza.

Które kwiaty wybrać?

Nawet pięknie urządzone mieszkanie może wydawać się zimne i puste, jeżeli nie ma w nim choćby kilku roślin. Oto kilka propozycji, które świetnie sprawdzą się w roli żywych dekoracji:

TULIPAN

Dzięki różnorodnej kolorystyce i kształtom poszczególnych odmian, tulipany znajdą miejsce w każdym wnętrzu. Możemy podziwiać je we wszystkich kolorach tęczy: bieli, żółci, pomarańczy, czerwieni, różu i zieleni. Dostępne są także wielokolorowe odmiany tych kwiatów.

HIACYNT

Prezentuje się znakomicie zarówno w bukietach, jak i w doniczce. Kwiat ten nie tylko wprowadza do wnętrza ciepłą i miłą atmosferę, ale przede wszystkim zachwyca swoim aromatem. Jego odmiany przybierają kolor żółty, biały, różowy, czy nawet niebieski.

NARCYZ

Dzięki intensywnej barwie swoich płatków, stanowi radosny element każdej kompozycji. W bukietach występuje nie tylko w żółtym, ale również w mocno pomarańczowym odcieniu. Narcyzy zwracają na siebie uwagę i zawsze wybijają się na pierwszy plan.

JASKIER

Jaskier charakteryzuje się dużymi, okrągłymi i gęsto zbitymi płatkami. Kwiaty te wnoszą powiew świeżości i ożywiają wiosenne kompozycje. Jego mocna i elastyczna łodyga pozwala na tworzenie ciekawych bukietów o niekonwencjonalnych formach.

KALINA

Kalina dzięki swojej delikatnej barwie uszlachetnia każdy bukiet i nadaje mu lekkości. Elastyczna łodyga kwiatka umożliwia jego wplatanie w różne kompozycje i tworzenie ciekawych form.

KROKUS

Świetnie sprawdzą się przy tworzeniu wiosennych kompozycji, np. w połączeniu z przebiśniegami, narcyzami, szafirkami, zawilcami i pierwiosnkami. Ich wąskie, ciemne liście ładnie wyglądają także w pobliżu jasnozielonych liści liliowców.

wiosenne kwiaty

Jak dbać o kwiaty cięte?

Układając bukiet kwiatów w wazonie, chcemy, by jego piękno cieszyło nas jak najdłużej. Warto więc pomóc kwiatom zachować ich urodę. W tym celu wystarczy zastosować się do kilku prostych zasad.

Przede wszystkim kupuj tylko świeże kwiaty. Upewnij się, czy nie mają zwiędłych, pożółkłych liści oraz wybarwionych pęków. Przed ułożeniem bukietu starannie umyj również wazon. Do czystego naczynia z chłodną wodą dodaj odżywki, zawierającej środki bakteriobójcze. Następnie przytnij kwiatom łodygi – ukośnie, o około 1 do 3 cm. Nigdy nie łam i nie zgniataj łodyg, nawet jeśli są zdrewniałe. Do przycinania roślin używaj ostrego nożyka lub specjalnych nożyc.

Warto także pamiętać, że zanurzone w wodzie liście tylko ją zanieczyszczają i skracają żywotność kwiatów. Żeby temu zapobiec usuń więc dolne liście tak, by nie znalazły się poniżej poziomu wody w wazonie.

Zadbaj też o odpowiednie miejsce dla roślin. Kwiatów nie należy stawiać w przeciągu i w miejscach bardzo nasłonecznionych, ponieważ wiotczeją. Istnieje również pogląd, że z tych samych względów wazonu z kwiatami nie wolno stawiać w pobliżu naczyń z owocami.

Pamiętając o tych kilku podstawowych zasadach, będziesz mogła cieszyć się swoim bukietem naprawdę długo.

Maja Zielińska

Zobacz także:

10 stylowych sof do saloniku - KOLOROWE, MIĘKKIE, SUPERWYGODNE

Urządzasz salon? A może tylko chcesz wymienić nudną sofę? Zobacz, jakie kanapy są teraz na topie!

Jakie drzwi do łazienki, jakie do sypialni? WNĘTRZARSKI PRZEWODNIK

Drzwi nie tylko chronią przed hałasem i zapewniają intymność, ale przede wszystkim są jednym z najważniejszych elementów wystroju wnętrz. Dlatego tak ważny jest ich odpowiedni wybór.

 

wiosenne kwiaty

Jak dobrać wiosenne kwiaty do wnętrza?

Swoje mieszkanie możesz udekorować świeżymi kwiatami na dwa sposoby: albo na zasadzie podobieństwa, albo kontrastu. W pierwszym przypadku rośliny wtopią się w tło pomieszczenia, tworząc z nim harmonijną całość (np. białe kwiaty w jasnym wnętrzu). Z kolei kompozycja kontrastowa (np. żółte kwiaty – fioletowe ściany; białe kwiaty – niebieskie ściany; czerwone kwiaty – białe ściany) znacznie ożywi pokój. 

W sypialni świetnie sprawdzą się hiacynty, ponieważ kwiaty te od dawna kojarzą się z miłością. Dlaczego? Otóż pewien azjatycki poeta porównywał kręcone włosy swojej wybranki do tych właśnie roślin. Poza tym pastelowa kolorystyka hiacyntów i ich miły zapach sprzyjają relaksowi i intymności, czyli elementom bardzo pożądanym w każdej sypialni.

Z kolei wybierając kwiaty do salonu pamiętaj, że słoneczne barwy (żółte, pomarańczowe i czerwone) przywracają energię potrzebną do działania, natomiast spokojne i zimne kolory, takie jak biel czy błękit, wyciszają myśli i dodają wnętrzom elegancji.

Jeśli wnętrze Twojego salonu jest urządzone w stylu nowoczesnym, świetnie sprawdzi się w nim np. bukiet z tulipanów i narcyzów. Ich kolorysty kontrastują ze sobą, wprowadzając ciekawy element do wystroju pomieszczenia. Ciekawym zabiegiem jest także ustawienie różowych tulipanów tuż obok czarno-białych fotografii – kontrast pięknie wydobędzie wówczas barwę zarówno roślin, jak i zdjęć.

Jeśli wnętrze Twojego salonu jest z kolei bardziej klasyczne, niż nowoczesne dobrze będą w nim wyglądać przypadkowo ułożone kwiaty – z różnych gatunków i o zróżnicowanej kolorystyce. Układając taki bukiet nie musisz trzymać się żadnych zasad – bądź kreatywna!

Roślinami możesz także udekorować swoją kuchnię. Ozdobią ją doskonale np. młode, niewielkie krzewy ziół, takich jak szałwia, bazylia czy rozmaryn. Nie tylko ożywią kuchenne okno, ale także nadadzą naszym potrawom niezwykłego aromatu.

Wybierając kwiaty do swojego mieszkania pamiętaj przede wszystkim o tym, że nawet najpiękniejsze rośliny nie obędą się bez stylowego wazonu, który podkreśli ich niepowtarzalny, radosny charakter. Powinien pasować nie tylko do rodzaju kwiatów, ale także do wystroju domu. I tak, polna roślinność najefektowniej będzie się prezentować w ręcznie malowanych dzbanach, imbrykach albo misach. Taka ludowa kompozycja z pewnością sprawdzi się w rustykalnym pomieszczeniu. Z kolei świeże tulipany i narcyzy potrzebują surowszego tła – szklanego, futurystycznego wazonu oraz nowoczesnej oprawy. Jeśli wolisz mniej oczywiste połączenia, zamiast wazonu możesz użyć wysokiego kieliszka albo transparentnej szklanki.

Polecane wideo

Komentarze (6)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 11.04.2011 11:32
Gdzie foty ????????
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 28.03.2011 21:41
Do niedawna nie zwracałam uwagi na to jakie kwiaty znajdują się w mojej sypialni, ale okazuje się, że to ma znaczenie i może wpływać zarówno pozytywnie, jak i negatywnie na to jak śpimy. Teraz w sypialni mam palmę, która oczyszcza powietrze. :) Jeżeli ktoś chce poczytać jeszcze o kwiatach w sypialni to np. na stronie sentozdrowie.pl jest taki artykuł
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 28.03.2011 16:59
hiacynt jest piękny i pięknie pachnie, tylko szkoda, że krótko kwitnie :( Ale jest plus, że cebulkę można zostawić i odkiełkuje za rok :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 18.03.2011 15:35
Uwielbiam kwiaty w domu, ale to niestety dość droga inwestycja na krótki czas, bo po 3-4 dniach kwiatuszki więdną.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 18.03.2011 11:55
tulipan-jeśli za dużo ich na zbyt małą pomieszczenie (np.bukiet z 7sz i pom.10m2) wtedy czuć taką "stęchliznę" pomimo iż kwiaty nadal dobrze wyglądają,wietrzy się pomieszczenie i wymienia wodę w wazonie.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie