Jakie drzwi do łazienki, jakie do sypialni? WNĘTRZARSKI PRZEWODNIK

Drzwi nie tylko chronią przed hałasem i zapewniają intymność, ale przede wszystkim są jednym z najważniejszych elementów wystroju wnętrz. Dlatego tak ważny jest ich odpowiedni wybór.
Jakie drzwi do łazienki, jakie do sypialni? WNĘTRZARSKI PRZEWODNIK
04.03.2011

Drzwi są elementem wykończenia wnętrz, który w znacznym stopniu wpływa na styl mieszkania. Wybierając drzwi wewnętrzne, przede wszystkim zwracamy uwagę na ich wygląd i jakość wykonania. Warto jednak również pamiętać, że drzwi powinny być nie tylko ładne i zharmonizowane z aranżacją wnętrza - jeśli mają być skuteczną barierą przed hałasem i zapewniać intymność, równie ważne są ich właściwości techniczne.

Drzwi do pokoju: pełne czy przeszklone?

Drzwi wewnętrzne pełne stosuje się często tam, gdzie pomieszczenie, które oddzielają, wymaga zasłonięcia lub wyciszenia. Zazwyczaj pozostają zamknięte - tworzą barierę dla komunikacji i chronią przed dźwiękami lub niepożądanym wzrokiem innych domowników, czy gości. Właśnie z tych względów drzwi pełne najlepiej sprawdzą się w sypialni małżeńskiej lub gabinecie, w którym zależy nam na ciszy.

Kompromisem między chęcią otwierania przestrzeni a koniecznością zamykania niektórych pomieszczeń są drzwi przeszklone. Zastosowanie przeszkleń nie musi zaburzać naszej prywatności, jeśli drzwi będą wykonane z odpowiedniego szkła. W przypadku gdy zastosujemy przeszklenia ze szkła mrożonego lub piaskowanego, zarys postaci i przedmiotów będzie lekko widoczny. Te gatunki szkła nie tylko przepuszczą światło i doświetlą wnętrze, ale także stworzą efekt gry świateł i wrażenie głębi. Możliwe jest także wybranie przeszklonych drzwi, które są wykonane ze szkła hartowanego, matowego, barwionego, ornamentowego lub witrażowego – wybór w tej kwestii jest bardzo szeroki.

Jeśli mamy poczucie, że szkło bardziej odkrywa niż zasłania, możemy rozważyć wybór drzwi z częściowym przeszkleniem. Te, które mają okienko lub przeszklenie w górnej części skrzydła, przepuszczą światło, a jednocześnie nie odsłonią całego wnętrza. Przeszklenie nie musi jednak znajdować się jedynie w górnej części skrzydła – na rynku dostępne są także drzwi z przeszklonymi otworami, umieszczonymi na różnej wysokości i o różnych kształtach – od tradycyjnych po bardziej nowoczesne (np. w kształcie figur geometrycznych albo fantazyjnych wzorów).

Drzwi z częściowym przeszkleniem są dodatkowo mniej narażone na stłuczenia, dlatego doskonale sprawdzą się w pokojach dziecięcych.

wystrój wnętrz

Drzwi łazienkowe

W przypadku drzwi łazienkowych najlepiej sprawdzą się albo te częściowo przeszklone (warto je stosować zwłaszcza w łazienkach bez okien), albo pełne, które zapewnią domownikom całkowitą intymność. Powinny być także odporne na działanie wody oraz zawierać otwory wentylacyjne, które umożliwią swobodną cyrkulację powietrza.

Należy również pamiętać, że ze względów bezpieczeństwa drzwi łazienkowe muszą otwierać się na zewnątrz – takie rozwiązanie zapewnia łatwiejszy dostęp do pomieszczenia np. w sytuacji omdlenia osoby przebywającej w środku. Pomieszczenie posiadające drzwi, które otwierają się na zewnątrz, jest również łatwiejsze do aranżacji, ponieważ skrzydło drzwi nie zabiera przestrzeni.

wnętrzarskie dodatki

Jak dopasować drzwi do podłogi?

W celu idealnego dopasowania drzwi do wnętrza, a szczególnie do podłogi, najlepiej zastosować się do jednej z dwóch zasad: podobieństwa lub… kontrastu.

Zasada podobieństwa będzie idealnym wyborem dla osób, które cenią sobie elegancję i lubią sprawdzone rozwiązania. Jeśli postanowisz skorzystać z zasady podobieństwa, musisz dobrać podłogę i drzwi w taki sposób, aby były one w różnych odcieniach, ale tego samego koloru. Dzięki temu drzwi będą zaakcentowane i widoczne, a zarazem idealnie wkomponowane w aranżację wnętrza. Podobieństwo kolorów sprawi dodatkowo, że osoba wchodząca do pomieszczenia w pierwszym momencie zwróci uwagę na piękny parkiet, a w drugim zauważy subtelny dodatek w postaci drzwi.

Z kolei zasada kontrastu to propozycja dla odważnych, ponieważ podłoga i drzwi są w zupełnie różnych barwach. Takie rozwiązanie sprawi, że każdy element wnętrza będzie silnie zaakcentowany. Pamiętajmy, że w przypadku mieszania kolorów warto postawić na sprawdzone zestawienie - barwy ciemne łączymy z jasnymi. Dzięki takiemu połączeniu drzwi przykują uwagę i staną się ważnym elementem dekoracyjnym wnętrza.

Maja Zielińska

Zobacz także:

Kolorowe gadżety do mieszkania - WPROWADŹ WIOSNĘ DO SWOJEGO DOMU!

Z niecierpliwością wypatrujesz za oknem wiosny? Już teraz zaproś ją do swojego domu! Poprawa humoru gwarantowana!

Wiosenne nowości Ikea - NAJLEPSZE PROPOZYCJE!

Pozwól, aby twój dom rozkwitł na wiosnę! Wesołe gadżety w pastelowych kolorach to sekret każdego słonecznego wnętrza!

Polecane wideo

Komentarze (8)

Ocena: 5 / 5
Iza (Ocena: 5) 01.09.2016 10:30
Kompromis da się wypracować także w kwestii samych przeszkleń. Sama tak zrobiłam, chciałam trochę doświetlić łazienkę bez okna i zdecydowałam się na przeszklone drzwi z Kon-Trade, ale w wersji z matowymi szybami. Łazienka nie jest tak ciemna, a bez problemu możemy zachować prywatność.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 07.03.2011 23:18
to mieszkanko z pierwszego zdjęcia jest świetne! A u mnie w domeczku mam drzwi bardzo podobne do tych z ostatniej strony w zielonym pokoiku. Prawie wszędzie takie mam z wyjątkiem drzwi frontowych, co jest logiczne i łazienki:) świetne są bardzo się fajnie prezentują.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 05.03.2011 12:07
drzwi znajdujące się na zdjeciu sa fenomenalne.
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 04.03.2011 16:36
tak.. ale ludzi na tego typu drzwi czy wyposażenie wnętrza nie stać.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 04.03.2011 11:16
co się stało z telewizorem w tym pomieszczeniu ?? hahaha :D
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie