PRZESĄDY, W KTÓRE WIERZYMY: Wytwór wyobraźni, klątwa czy tajemnicza siła?

Czy przesądy istnieją? A jeśli tak, w jaki sposób na nas oddziałują?
PRZESĄDY, W KTÓRE WIERZYMY: Wytwór wyobraźni, klątwa czy tajemnicza siła?
07.02.2011

Masz swój szczęśliwy długopis albo elementy garderoby, które pomagają ci zdać każdy egzamin i pokonać każdą przeszkodę? Ludzie, którym zwykłe przedmioty pomogły osiągnąć sukces, są przekonani o ich tajemniczej sile. Nawet, jeśli nie wierzą w przesądy, na wszelki wypadek w ważnych momentach nie rozstają się ze swoimi „amuletami”. Dlaczego?

W czym tkwi siła szczęścia?

Choć niektórzy z nas wierzą w magiczną moc przedmiotów, zdarzeń i słów, według naukowców przesądy to nic innego jak swego rodzaju odruchy, bądź przyzwyczajenia. Jeśli student zabiera na egzaminy swoje szczęśliwe pióro, dzięki czemu udaje mu się je zdać, to - jak dowodzą badania - po każdym takim zdarzeniu będzie bardziej przesądny. Dlaczego? Bo w ludzkim przekonaniu, to właśnie konsekwencje danych zachowań zmieniają prawdopodobieństwo jego wystąpienia. Jeśli masz odwagę stawić czoła pytaniom egzaminacyjnym, prawdopodobnie umiesz na nie odpowiedzieć, a więc bardzo możliwe jest to, że sobie z nimi poradzisz. Tuż przed wyjściem nadzieję powodzenia pokładasz jednak we wszystkim, co może ci pomóc– odpowiednim ubraniu, długopisie i po prostu szczęściu. Po otrzymaniu pozytywnej oceny, szukasz „winowajcy”, którym może być np. pióro. Idziesz z nim ponownie na egzamin i znów zdajesz, a twój przesąd ulega wzmocnieniu.

Dlaczego nie widzimy prawdy?

Takie zestawienie relacji dwóch elementów potrzebnych do powstania przesądu, a więc: „zachowania” (zabieranie na egzaminy ulubionego pióra) i „wzmocnienia”(zdany egzamin) nie muszą zawsze być efektem relacji przyczynowo-skutkowej – zależność pomiędzy nimi może być zupełnie przypadkowa. Innym źródłem „magicznej siły” danych przesądów jest wiara przekazywana z pokolenia na pokolenie. Jeśli jesteśmy od dzieciństwa przekonywani, że czterolistna koniczynka noszona np. na łańcuszku, przynosi szczęście, cóż strasznego musiałoby się zdarzyć, byśmy zwątpili w jej dobry omen?

laleczki voodoo

Ciekawostki na temat przesądów:

1. Zwierzęta też wierzą w przesądy! Dowiodły to badania na gołębiach, przeprowadzone przez Burrhusa Fredericka Skinnera tuż po II Wojnie Światowej. Podczas eksperymentu pod wpływem wydawanej karmy, ptaki zaczęły zachowywać się nieracjonalnie, czego nie zaobserwowano przed badaniami. Jedne z nich kręciły się w kółko zgodnie z ruchem wskazówek zegara, inne wykonywały wahadłowe ruchy ciała, a niektóre wpychały głowę w rogi klatki, wierząc, iż takie zachowanie pomoże zdobyć pokarm.

2. Dowiedziono, że dzieci z syndromem ADHD są bardziej skłonne uwierzyć w przesądy.

3. Wiara w przesądy jest sprzeczna z wiarą katolicką. Według kościoła godzi w Drugie przykazanie: Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną.

4. Z obserwacji socjologów wynika, że przesądy w pracy występują częściej w zawodach, których nieodzownym elementem są występy publiczne (aktorzy, piosenkarze, tancerze, sportowcy).

5. Niektóre przesądy są ściśle związane z kulturą naszych pogańskich przodków, jednak większość z nich pochodzi ze „wspólnego worka” wierzeń i przyzwyczajeń ludzi z całego świata – tym samym rodzime przesądy zanikają!

Oliwka Mostowska

Zobacz także:

Poznaj najpopularniejsze ślubne przesądy!

Ślub to wyjątkowy dzień w życiu każdej kobiety. Niestety, może okazać się upiorny, jeśli będziemy zanadto przejmowały się przesądami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie przez szczęśliwe mężatki z naszej rodziny.

Absurdalne przesądy na temat miesiączkowania

Czym dla naszych przodków była menstruacja? Według wierzeń wielu kultur miesiączkująca kobieta była opętana przez diabła!

Polecane wideo

Komentarze (23)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 13.02.2011 14:42
JAM JEST PAN BÓG TWÓJ KTÓRY CIE WYWIÓDŁ Z ZIEMI EGIPSKIEJ Z DOMU NIEWOLI jest tu policzone jako pierwsze
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.02.2011 21:18
'Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną.' to pierwsze przykazanie ;]
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 07.02.2011 20:19
a ja mam ur 13 marca to nie jest dla mnie pechowy dzien
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 07.02.2011 18:06
kręciłam godzinę mój licznik wskazuje że spaliłam 510 kalorii i jechałam średnio 34 km/h nalicz mi 1 kalorię w 10 zakręceń, jest więc wiarygodny? czy da się z tych danych obliczyć inaczej ile mogłam spalić kalorii? a jeśli nie to czy kręcąc 85 razy na minutę w kalkulatorach w internecie mam zaznaczyć tempo wolne umiarkowane czy szybkie? zależy mi na tym bo chcę spalać konkretną ilość kalorii na dzień i nie wiem ile przeznaczyć na to czasu. Ważę 110 kg. hahahahahhhahahahhahhahahahhhhahhahhahhahahahha rozjebali mnie tym :D
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 07.02.2011 14:21
autorzy artykułu nie znają kolejności przykazań Bożych...
odpowiedz

Polecane dla Ciebie