Kompleksy obniżają inteligencję

Negatywne myśli o własnym ciele i wyglądzie wpływają na... inteligencję. Niestety obniżając nasze IQ.
Kompleksy obniżają inteligencję
16.01.2011

Stereotyp zabawnej grubaski najczęściej o wiele bardziej niż z mądrością i sprytem, kojarzy się z poczuciem humoru, niezdecydowaniem i niezdarnością… Niezdyscyplinowanie, żarłoczność i niski iloraz inteligencji to cechy przypisywane osobom, których sylwetka odbiega od obecnych standardów piękna. Dodatkowym problemem są kompleksy!

Najkrótsza droga do porażki

Mimo powszechnej wiedzy na temat błędnego myślenia wielu kobiet porównujących się do modelek, wciąż marzymy o figurze i urodzie pięknych aktorek i zgrabnych koleżanek. Brak wiary we własne piękno i niedocenianie swoich walorów nie prowadzi do niczego dobrego. Nie chodzi tu jedynie o własne szczęście czy marnotrawienie życia – naukowcy postanowili sprawdzić, jak fakt postrzegania i oceny własnego ciała, wpływa na naszą inteligencję. Wyniki eksperymentu wykonanego przez zespół psychologów z Rice University są zdumiewające!

Czy posiadasz własny ideał piękna?

Punktem wyjścia badań był popularny pogląd, głoszący, że amerykańska kultura zmusza kobiety do nieustannego porównywania własnego wyglądu z wygórowanym, a jednocześnie nieistniejącym ideałem piękna promowanym przez media. Czy podobny mechanizm w oddziałuje też na inne kręgi kulturowe? Brak ściśle określonych norm, których na próżno można szukać w różnorodnym świecie społeczności afroamerykańskiej, powinien wiązać się z brakiem problemu obniżonego poczucia własnej wartości. Taka hipoteza okazała się jednak nieprawdziwa!

Eksperyment obnażający prawdę…

W eksperymencie wzięło udział 176 mężczyzn i 224 kobiet różnych narodowości i ras. Podczas jego trwania uczestnicy byli przekonani, że biorą udział w zwykłych badaniach marketingowych. Badanych podzielono na dwie grupy – jedna z nich testowała jednoczęściowy kostium kąpielowy (bodziec, nasilający konieczność analizy zadowolenia ze swojego ciała), druga: zwykły sweter (przykładowa część garderoby, umożliwiająca porównanie wyników). Badane osoby musiały ocenić noszoną przez siebie odzież, posługując się specjalną skalą marketingową i rozwiązać standardowy test zdolności matematycznych.

jak walczyć z kompleksami

Chcesz być głupsza? Krytykuj własny wygląd!

Z obliczeń umożliwiających porównanie obu grup wynika, że niezależnie od płci, rasy, wieku i wagi, osoby testujące strój kąpielowy w teście matematycznym wypadły o wiele gorzej niż uczestnicy testujący swetry! Okazuje się więc, że odczucia płynące z oceny wyglądu własnego ciała i jego atrakcyjności silnie wpływają na nasze zdolności intelektualne! osoby, które swoje myślenie częściej angażują w ocenę tego, jak wyglądają, a które dodatkowo samym sobie wydają ocenę negatywną, utrudniają sobie zarówno rozwój, jak i wykorzystywanie własnej inteligencji!

Co przeprowadzone badanie oznacza dla zwykłych kobiet? Nie warto przejmować się swoim wyglądem! Nawet, jeśli nie potrafimy pogodzić się z mankamentami swojego ciała, nie powinnyśmy zadręczać się świadomością ich istnienia! O wiele bardziej opłaca się zapomnieć o problemie. Pamiętajmy, w grę wchodzi troska o nasze szczęście i życiowe powodzenie, o które o wiele łatwiej z inteligencją na wysokim poziomie!

Oliwka Mostowska

Zobacz także: 

PSYCHOTEST: Czy jesteś zakompleksiona?

Uważasz się za duszę towarzystwa czy kompletną nieudacznicę?

Błyskawiczny kurs pewności siebie

Miniporadnik, jak z minuty na minutę stać się przebojową i pewną siebie kobietą.

Polecane wideo

Komentarze (51)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 11.11.2015 17:55
Miewałam duże huśtawki nastrojów. Czasem nawet w ciagu jednego dnia potrafiłam poczuć się świetnie, a potem tragicznie. Nie wiedziałam kompletnie czym to jest spowodowane. Szukając sposobów na rozwiązanie tego problemu trafiłam na stronę moc-energii .pl gdzie zamówiłam oczyszczanie energetyczne. Już kilka dni po rytuale zaczęło być lepiej. Teraz czuję się dobrze przez większość czasu, zauważyłam że trudniej niż kiedyś jest mnie zdenerwować. Tak więc czasem nasze problemy tkwią w psychice, negatywnej energii która płynie przez nasze ciało i nie daje nam cieszyć się życiem.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.11.2011 01:27
Czy Pani Oliwia zechciałaby dodać bibliografię do artykułu? Konkretnie interesuje mnie źródło, z którego czerpała Pani informacje na temat badania... lub choćby autor badania
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 18.01.2011 21:27
faktycznie to zdjęcie to photoshop, bo nawet kąt padania odbicia twarzy modelki jest sprzeczny z elementarnymi prawami fizyki:P
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 17.01.2011 18:56
Proszę Was! Inteligencja jest wrodzona, wiec jeśli ktoś urodzi się inteligentnym to nim pozostanie, a jeżeli nieinteligentnym to tez nim będzie do końca życia. A jeśli autorze artykułu się nie spodobał komentarz, Ktory nie był obrazliwy, to nie musiała go usuwać, bo jeśli chce się coś robić publicznie, to powinno się być gotowym na krytykę.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 17.01.2011 12:12
Polecam wszystkim Paniom obejrzenie dokumentu "Killing us Softlu 4" Opowiada on o wpływie reklam na psychikę kobiety. Dokument można znaleźć na YT
odpowiedz

Polecane dla Ciebie