Jakie IQ gwarantuje sukces?

W drodze do kariery nie liczy się tylko wysokie IQ. Sprawdź, co jeszcze jest niezbędne do bycia szczęśliwym!
Jakie IQ gwarantuje sukces?
19.12.2010

Choć mogłoby się wydawać, że prawdziwy sukces są w stanie osiągnąć jedynie osoby inteligentne – prawda wygląda zupełnie inaczej. Badania naukowców niejednokrotnie dowiodły, że ani szczęście, ani osiągnięcia zawodowe, nie wiążą się z wysokim IQ! Aby poznać przepis na sukces, badacze na całym świecie od lat próbują rozwikłać zagadkę potęgi ludzkiego umysłu. Jakie wnioski udało im się dotąd wysnuć?

Prawda o testach na IQ

Istnym przełomem w dziedzinie badania ludzkiej inteligencji, a więc i przepisu na sukces, było opracowanie testu badającego iloraz inteligencji. Autorem jego pierwszej wersji był Alfred Binet, który na zlecenie francuskiego Ministerstwa Kształcenia Publicznego opracował dość specyficzny egzamin. Jego wynik świadczył o tym, jak… mało inteligentny jest badany. Metoda miała wytypować uczniów, którzy z powodu upośledzenia umysłowego potrzebowali specjalnych metod dydaktycznych, dostosowanych do ich niskiego IQ.

Czy badanie inteligencji ma sens?

Badanie poziomu inteligencji szybko stało się popularnym trendem w Stanach Zjednoczonych. Dziś moda na testy IQ jest na tyle powszechna, że na całym świecie na dobre przeniknęła do życia społecznego, naukowego i publicznego. Problem w tym, że standardowe testy na inteligencję mierzą ją za pomocą jedynie trzech typów zadań. Są to zadania językowe, matematyczne i przestrzenne. Niestety, mimo istnienia wielu typów inteligencji, zbadanie większości ich rodzajów za pomocą standardowych testów, jest niemożliwe…

Droga do sukcesu

Znając swoje IQ, w dalszym ciągu nie można jednoznacznie stwierdzić, czy dysponujemy innymi składnikami życiowego sukcesu. Są nimi między innymi: talent, zdolność do refleksji, wiara w siebie, umiejętność rozwiązywania konfliktów, łatwość nawiązywania kontaktów, siła perswazji, cierpliwość, systematyczność i wiele, wiele innych. Tym samym okazuje się, że geniuszem przedsiębiorczości może być ten, kto odpowiednio wykorzystuje swój potencjał i dodatkowo… szczęście. Mimo to, niezwykle ważne jest poznanie samego siebie. To początek walki o prawdziwą, życiową satysfakcję!

test na inteligencję

Poznaj swoje predyspozycje

Jak sprawdzić, czy nasze predyspozycje, właśnie nam umożliwią wygraną? Należy przeanalizować 6 rodzajów własnych umiejętności. Zdolności przestrzenne pozwalają czytać mapy i sprawnie radzić sobie z nawigacją oraz orientacją w terenie. Łatwość posługiwania się liczbami to domena osób z rozwiniętymi zdolnościami logiczno-matematycznymi. Panowanie nad własnym ciałem, będące domeną nie tylko sportowców, ale i np. artystów manualnych, dentystów czy chirurgów, wyróżniają osoby posiadające zdolności ruchowe. Muzykalność, inaczej zwana wyczuciem rytmu i dźwięku, pozwala zorientować się o nietrzymaniu równego rytmu gry perkusisty. Zdolności językowe gwarantują szybką naukę języków obcych oraz sprawne wzmacnianie obycia ze słowem pisanym i mówionym. W grę o życiowy sukces wchodzą również zdolności interpersonalne (to nie tylko łatwość w nawiązywaniu nowych kontaktów, ale przede wszystkim rozumienie światopoglądu innych osób, jak również odczytywanie mimiki twarzy).

Jeśli zastanawiasz się nad swoim ilorazem inteligencji, planujesz wyćwiczyć swój mózg poprzez rozwiązywanie łamigłówek i wciąż martwisz się o to, czy jesteś na tyle mądra, by móc spełniać swoje marzenia, popracuj nad zdolnościami interpersonalnymi!  Tylko wysoko rozwinięta umiejętność poznawania siebie, swoich wad i zalet oraz umiejętność ich właściwego wykorzystywania podczas realizacji spełnienia własnych życiowych celów, mogą realnie przybliżyć cię do osiągnięcia sukcesu!

Oliwka Mostowska

Zobacz także:

Dzieci są coraz głupsze! Kolejne pokolenia mają niższe IQ!

Jak podsumowuje jeden z serwisów internetowych – zmieniamy się w cywilizację idiotów.

Jak stać się seksbombą? 14 KROKÓW DO SUKCESU

Jak wzmocnić seksualną pewność siebie? Odkryj w sobie skrywane pokłady seksapilu!

Polecane wideo

Komentarze (31)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 22.03.2011 17:18
doda ma wysokie iq??
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 21.12.2010 00:08
Wiesz,bardzo mnie rozsmieszyles.......kurczaku.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 20.12.2010 17:08
Ludzie z wysokim IQ sa jacys dziwni i nie maja dobrze poukladane w glowie,np Doda.
zobacz odpowiedzi (2)
Anonim (Ocena: 5) 19.12.2010 19:35
NAJWAŻNIEJSZE JEST KUCIE FORMUŁEK W SZKOLE.
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 19.12.2010 18:18
Ja mam IQ 148 i co z tego? To jest tylko zdolność szybkiego i skutecznego przetwarzania informacji, lepszego zapamiętywania i rozwoju wyobraźni, a tak na prawdę w życiu liczy się albo fart, albo zdolność do robienia interesów, albo znajomości. IQ w większości w niczym tu nie pomaga. Oczywiście, że lepiej mieć wyższy iloraz inteligencji, ale nie tylko na nim życie polega.
zobacz odpowiedzi (4)

Polecane dla Ciebie