Jak usprawnić swój mózg? 8 prostych sztuczek!

Sprawdź, na co zwrócić uwagę, by codziennie w prosty sposób usprawniać swój mózg!
Jak usprawnić swój mózg? 8 prostych sztuczek!
07.11.2010

Nasza wiedza na temat ludzkiego mózgu nie jest kompletna. Mimo, to o jego działaniu wiemy naprawdę wiele. Na pewno słyszałaś o tym, jak za pomocą rozwiązywania zagadek logicznych i efektywnego odpoczynku, można rozwijać swoją inteligencję. Zagwostki nie są twoją ulubioną formą spędzania wolnego czasu? Nic straconego! Mózg można ćwiczyć, wykonując codzienne, proste czynności!

Mycie rąk na pewność podejmowania decyzji

Stwierdzenie profesora Spike’a Lee z Universytetu w Michigan jest jasne i klarowne, podobnie jak zasady higieny – mycie rąk czyni nas bardziej zdecydowanymi, szczególnie wtedy, gdy musimy podjąć ważną decyzję. Wraz z brudem i bakteriami zmywamy więc poczucie wahania, czy aby na pewno nasze postanowienie jest słuszne. Dowodem jest eksperyment przeprowadzony przez Lee. Jego studenci mieli za zadanie ocenić płyty z muzyką, różnych gatunków i skosztować kilka rodzajów dżemu, wybierając ulubiony smak. Osoby, które po wyborze nie umyły rąk, po chwili przerwy, przy drugim podejściu do wyboru zmienili swój ranking, w przeciwieństwie do grupy „czyściochów”, których wybory w większości przypadków pozostały niezmienione! Okazuje się, że literacka metafora, zainspirowana Nowym Testamentem nie ma wymiaru jedynie lirycznego!

Wysoki sufit to abstrakcyjne myślenie

Szczęściarzami są ci, którzy mieszkają w starych, przedwojennych kamienicach, bądź budynkach o naprawdę wysokim suficie. Niskie sufity zawężają horyzonty! O słuszności takiego wniosku jest przekonana prof. Joan Meyers-Levy z Uniwersytetu w Minnesocie. Według niej w 2,5 metrowych pomieszczeniach myśli się bardziej konkretnie i rzeczowo. Chodzi o abstrakcyjne myślenie, które łatwiej jest pobudzić w pomieszczeniach mających powyżej trzech metrów! Optyczna swoboda widzenia oznacza wolność myśli, kreatywność i podwyższoną zdolność rozwiązywania problemów. Kiedy pracodawcy będą dopasowywać wysokość sufitów do swoich wymagań dotyczących charakteru naszej pracy? Oby to nigdy nie nastąpiło!

mózg

Miękkość materii wpływa na twoje nastawienie

Kolejna sztuczka dotyczy struktury przedmiotów, z którymi codziennie obcujemy. Nie bez przyczyny w dzisiejszych kawiarniach, twarde krzesła i skromne stoliki, zastąpiono kanapami, fotelami i miękkimi poduszkami. Miękkość i aksamit to relaks oraz odpoczynek, ale i… bezbronność! Okazuje się, że spoczywanie w miękkim fotelu obniża naszą czujność i skłonność do negocjacji. Siedząc na wygodnej kanapie stoimy na z góry przegranej pozycji – nie jesteśmy skłonni do ataku ani obrony. Podobnie jest z innymi sferami życia. Jeśli chcesz zrelaksować się przy dobrej książce, wybierz wydanie w miękkiej okładce. Twarda i twarda struktura, dosłownie ciężkiej lektury, sprawi, że do jej zawartości podejdziesz z szacunkiem i skupieniem!

Jazda tyłem do kierunku ruchu przywołuje wspomnienia

Wieczne spory na temat tego, kto w przedziale będzie jechał tyłem do ruchu jazdy wreszcie zyskały sensowny wymiar. Zespół badaczy, pod kierownictwem dr Lyndena Milesa z Uniwersytetu w Aberdeen w Wielkiej Brytanii dowiódł, że widok oddalających się elementów krajobrazu wpływa na sposób naszego myślenia. Pod jego wpływem do głowy zaczynają napływać wspomnienia. Natomiast poruszając się zgodnie z ruchem jazdy, zamiast rozpamiętywać - planujemy! To cenna uwaga przede wszystkim dla tych, którzy są zmuszeni do licznych podróży służbowych. Takie osoby powinny unikać jazdy tyłem, ponieważ z opracowywania nowego projektu w takich warunkach, może wyjść naprawdę niewiele… Co ciekawe, inne z kolejnych badań wynika również, że samo myślenie o przyszłości, powoduje podświadome wykonywanie ruchów związanych z poruszaniem się do przodu, a wspominanie z cofaniem się! Pora zwrócić uwagę na własne gesty!  

 

 

mycie rąk

Pornografia osłabia koncentrację mężczyzn

Kolejny zaskakujący wniosek związany jest z erotyką i nagimi scenami. Podczas eksperymentu testowano czujność i koncentrację badanych, jednocześnie pokazując im sceny erotyczne i roznegliżowane zdjęcia. Efekt? Plakaty reklamowe, rozwieszane przy drogach i autostradach mogą doprowadzić do prawdziwego nieszczęścia! Nie chodzi tu jedynie o małżeńskie kłótnie i ewentualne porzucenie niezaspokojonego partnera. Widok roznegliżowanych pań, reklamujących meble, materiały budowlane i wiele innych produktów dekoncentruje na tyle, że kierowcy mogą doprowadzić do wypadku samochodowego, bądź potrącić Bogu ducha winnego pieszego. Czy warto ryzykować?

Lektura odciśnie na tobie fizyczne piętno

 Mroczna, dobijająca książka, bez happy-endu może przytłaczać. Lekka, pogodna lektura, po którą sięgamy dla rozrywki przyniesie pogodę ducha i lekkość myślenia. Takie stwierdzenie nie jest niczym odkrywczym. Okazuje się, jednak, że kolejne czytane przez nas pozycje, wpływają na nas samych o wiele bardziej niż można by się tego spodziewać! Okazuje się, że zarówno fabuła, jak i sposób jej opowiadania niezwykle intensywnie rzutuje na nasze samopoczucie, sposób myślenia, nastawienie do życia… a nawet na fizyczne aspekty naszego ciała! W latach 90. przeprowadzono doświadczenie, ukazujące, jak ważny jest wybór odpowiedniej lektury! Studentów podzielono na dwie grupy. Jedna z nich przeczytała krótki, optymistyczny tekst, druga zapoznała się z treścią, traktującą o problemach starości. W drugiej części eksperymentu, wszystkich studentów poproszono o przejście do drugiej sali danego budynku. Okazało się, że osoby, których zadaniem było przeczytanie tekstu dotyczącego starości, do drugiej sali szli o wiele wolnie, spokojniej, a przez to dłużej!

Na co jeszcze warto zwracać uwagę, dążąc do większej sprawności fizycznej i umysłowej? Warto być optymistą! Pamiętaj o uśmiechu, który musisz wyćwiczyć. Ponoć ta metoda pobudza i dodaje energii. Powodzenia!  

Oliwka Mostowska

Zobacz także:

Dlaczego optymistkom żyje się lepiej?

Jesienna dieta na dobry humor!

 

Polecane wideo

Komentarze (18)
Ocena: 5 / 5
danka (Ocena: 5) 13.07.2014 14:49
Polecam trening umysłu na portalu brainmax.pl
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 21.12.2010 21:27
skopiowane z czasopisma focus...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 09.11.2010 22:31
">test
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.11.2010 23:30
hhahahahahha u mnie wysokosc jest 3,17m XD
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.11.2010 19:10
* "waszą "teorię
odpowiedz

Polecane dla Ciebie