Płeć mózgu - jaką masz?

Mózg kobiety i mężczyzny różni się od siebie. Ale fakt, że jesteś przedstawicielką płci pięknej, wcale nie oznacza, że nie masz męskiego mózgu.
Płeć mózgu - jaką masz?
27.09.2010

Płeć mózgu ujawnia się w szczególnych sytuacjach. Jeśli chcesz przekonać się, jaką płeć ma twój mózg, zastanów się:

Czy masz zdolność do wyobrażania sobie przedmiotów przestrzennych?

Bez problemu potrafisz odczytać mapę?

Nie masz problemu z matematyką?

Szybko się denerwujesz?

Lubisz dominować, pociąga cię władza?

Jeżeli odpowiedzi na te pytanie są twierdzące, oznacza to, że twój mózg posiada przewagę cech... męskich!

A jak sprawdzić, czy twój mózg tak samo, jak ty jest kobietą? To proste: jeśli jesteś wrażliwa na bodźce zmysłowe, bez problemu słyszysz rozmowy w zatłoczonym autobusie, zapamiętujesz przypadkowe informacje i nawet najdrobniejsze detale, bez problemu odczytujesz mowę ciała, często zdajesz się na swoją intuicję, masz cechy typowe dla mózgu płci żeńskiej. Bywa jednak tak, że nasz mózg jest na pograniczu obydwu płci. Przy okazji sprawdź, jak zbudowany jest mózg i za co odpowiadają poszczególne struktury.

Z niektórych badań naukowych wynika, że męskie mózgi są od dziesięciu do piętnastu procent większe i cięższe niż kobiece, ale różnica ta niweluje się po porównaniu stosunków masy mózgu do masy ciała. – Pozostałe różnice między mózgami są niewielkie i można je tłumaczyć w równym stopniu czynnikami biologicznymi, jak i społecznymi, czyli różnicami w wychowaniu i doświadczeniu – tłumaczy psycholog Joanna Dymecka. Dla kobiet mamy jednak dobrą wiadomość: Anne Moir i David Jessel, autorzy książki „Płeć mózgu. O prawdziwej różnicy między mężczyzną a kobietą” uważają, że naturalny model mózgu jest żeński i wymaga on radykalnych zmian w postaci oddziaływania hormonów, by tę strukturę przekształcić w postać męską.

partner

przypadek Jane

O tym, jak bardzo płeć mózgu warunkuje nasze zachowanie, świadczy słynny przypadek kobiety imieniem Jane, opisywany przez Moir i Jessela. Jako niemowlę Jane miała niedorozwinięte narządy płciowe – ani męskie, ani żeńskie. Dopiero badania genetyczne wykazały, że była dziewczynką. Jednak gdy dorastała, zachowywała się inaczej niż jej rówieśniczki. Była aktywna fizycznie, przyjaźniła się z chłopcami, wolała klocki zamiast lalek, rozpoczynała bójki, w szkole trudność sprawiała jej nauka czytania oraz pisania. Jako nastolatka nie interesowała się kobiecymi strojami ani dziećmi, nie chciała być druhną na ślubie kuzynki. Co prawda wyszła za mąż, ale pogląd na małżeństwo miała praktyczny i całkowicie pozbawiony romantyzmu – męża nazywała „swoim najlepszym przyjacielem”. Urodziła trójkę dzieci, ale nie zrezygnowała z kariery zawodowej, jak i ze swoich zainteresowań: biegów na orientację oraz sportów terenowych. Jej młodsza siostra była zupełnie inna, choć obie dorastały w identycznych warunkach.

Jane miała męski mózg w kobiecym ciele. Przez płeć swojego mózgu nie zachowywała się jak kobieta i tak jak ona nie odczuwała. Takie przypadki, gdy kobieta zachowuje się jak mężczyzna i odwrotnie, zdarzają się za sprawą niedomagania nadnerczy. Przykładowo; wydziela ona tak dużą ilość hormonu podobnego do męskiego, że niemowlę genetycznie żeńskie rodzi się z narządami płciowymi chłopca. I te dzieci są wychowywane jako chłopcy. – Dopiero w okresie dojrzewania, kiedy chłopiec nie przeobraża się w mężczyznę, zasięga się rady lekarza i testy laboratoryjne wykazują, że „on” jest genetycznie płci żeńskiej – wyjaśnia Anne Moir.

Emocje w prawej półkuli

Badania przeprowadzone przez autorów książki „Płeć mózgu” dowodzą, że tym, jacy jesteśmy, jak się zachowujemy, jak myślimy i co czujemy, nie kieruje serce, lecz mózg. To samo dotyczy wiary, która jest zaprogramowana w naszym mózgu, a stosunek do niej zmienia się dopiero razem z rozwojem człowieka. Natomiast na mózg, jego strukturę i funkcjonowanie, mają wpływ hormony. A skoro zarówno struktura mózgu, jak i hormony są u mężczyzn i kobiet różne, to nie powinno nas zaskakiwać, że zachowujemy się odmiennie. Oznacza to, że płeć mózgu wyjaśnia znaczną część męskich (jak i, rzecz jasna, kobiecych) zachowań, których dotychczas nie potrafiliśmy zrozumieć.

Przykład? Zdolność wyrażania emocji. Na pewno również ty dziesiątki, jeśli nie setki razy próbowałaś dowiedzieć się, co czuje twój wybranek. Zarzucałaś mu, że jest niewrażliwy, nieczuły, że nie mówi o swoich uczuciach. Wiemy, dlaczego! Jak tłumaczą autorzy książki „Płeć mózgu”, mężczyzna trzyma emocje tam, gdzie ich miejsce – a miejsce to znajduje się w prawej półkuli. Z kolei zdolność wyrażania ich w mowie znajduje się... po drugiej stronie! Ponieważ u mężczyzn obie półkule połączone są mniejszą liczbą włókien nerwowych niż u kobiet, przepływ informacji między nimi jest ograniczony. Oznacza to więc, że panom trudniej niż nam wyrazić uczucia, bo informacje przepływają u nich do lewej półkuli z większym oporem.

emocje

Mars kontra Wenus

Pewne przysłowie mówi, że „mężczyźni są poligamiczni”, a „kobiety monogamiczne”. Co by o tym nie sądzić, fakt jest taki, że różnimy się od siebie – dlatego właśnie mówimy, że mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus. I tak płeć mózgu u kobiety tłumaczy większą wrażliwość, silniejszą reakcję na dotyk, zapach i dźwięk. Kobieta widzi bardziej szczegółowo – i to zapamiętuje. Skłonności jej mózgu powodują, że przywiązuje większą uwagę do życia osobistego oraz kontaktów międzyludzkich. Lepiej odczytuje mowę ciała, ma dobrą pamięć do twarzy i ludzkich charakterów. Rozumie drugą osobę, nawet gdy ta nie wysyła bezpośrednich komunikatów. Dzieje się tak, ponieważ kobiecy mózg jest wyspecjalizowany do pełnienia właśnie takich funkcji.

Z kolei mężczyzna oddaje się zgoła odmiennym sprawom. W zakresie podstawowych zmysłów mniej słyszy i czuje. Skupia się na poszczególnych sprawach, bo jego umysł w większym stopniu jest poszufladkowany. Nie dostrzega czynników rozpraszających. Do problemów podchodzi w sposób pragmatyczny, a więc jednocześnie... egocentryczny. Mężczyzna pozostaje w związkach władzy i dominacji. Kobieta zaś w związkach wzajemnego oddziaływania, uzupełniania i współudziału. I również płeć mózgu odpowiada za to, że kobieta i mężczyzna mają różne preferencje seksualne.

Stymulowanie środowiska

Te różnice w funkcjonowaniu mózgów mogą wiele tłumaczą. Warto jednak podkreślić, że gdyby nasze kobiece mózgi nie mały cech męskich – a tak się zdarza – miałybyśmy duże kłopoty. Jakie? Dziewczynce, której mózg jest całkowicie żeński, nie udaje się z zamkniętymi oczami rozpoznać kształtu, jaki trzyma w ręku, nie określi swojego położenia w relacji do tego, na co patrzy. Mało tego – będzie myliła lewą i prawą stronę, osiągnie również słabe wyniki w rachunkach pamięciowych.

Co zatem wynika z płci mózgu? Różnimy się, to fakt. Jednak zdaniem psycholog Joanny Dymeckiej, różnice w budowie mózgu wcale nie świadczą o biologicznej przewadze mężczyzn nad kobietami, bo istniejące różnice są niewielkie i nie mają wpływu na inteligencję. – Naukowcy zgadzają się jednak, że u kobiet i mężczyzn mogą pracować inne neurony, na przykład podczas czytania czy w czasie spoczynku. Jednakże proste uogólnienia i przypisywanie wszystkich różnic biologii mogą prowadzić do fałszywych wniosków, gdyż od momentu przyjścia na świat dziecko jest nieustannie stymulowane przez środowisko społeczne, a wpływ ten jest uzależniony od jego płci – zaznacza Dymecka.

Ewa Podsiadły  

Zobacz także:

Leworęczni zarabiają lepiej!

Leworęczni osiągają większe sukcesy zawodowe niż praworęczni, ale za to żyją krócej.

Bieda powoduje zmiany w mózgu

Ubóstwo, wywołujące chroniczny stres, może doprowadzić do poważnych uszkodzeń mózgu.

Polecane wideo

Komentarze (51)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 02.09.2013 19:51
pozdrawiam wszystkich:)
odpowiedz
Alicja (Ocena: 5) 21.12.2012 23:57
Strasznie głupi artykuł, zdolności matematyczne nie mają nic wspólnego z płcią - czy to mózgu czy ciała.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 02.07.2011 20:47
omg ! myle prawa i lewa (musze sobie wyobrazic jak pisze zeby to rozkiminic ) za to rachunki mi ida swietnie, na wszystkie pytania z 1. str odpowiedzialam twierdzaco, mam dobrą pamięć do twarzy i ludzkich charakterów, patrze ogólnie jak i szczegółowa, to co ? ; o mam mózg o płci żeńskiej czy męskiej ?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 27.03.2011 20:42
Tutaj wpisz treść komentarza...a
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 20.11.2010 17:39
ja mam pół na pół
odpowiedz

Polecane dla Ciebie