W mediach społecznościowych zaczęły niedawno królować hashtagi takie jak #PhoneFreeFebruary, a także #DigitalDetox. Ich popularność z dnia na dzień rośnie. Stają się coraz bardziej popularne nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale i w całej Europie. Co warto wiedzieć o tym ciekawym wyzwaniu?
Zobacz także: Jedzenie na ukojenie. Fatalne w skutkach zjawisko doom eating to już epidemia
Mało kto może wyobrazić sobie życie bez smartfona. W dzisiejszym świecie telefony stały się naszymi nieodłącznymi towarzyszami. Nie chodzi tylko o kontakty telefoniczne, czy pisanie wiadomości tekstowych. Wiecznie zespolone z Siecią smartfony usprawniają naszą pracę, pomagają w organizacji czasu, a także dostarczają nam wielu rozrywek. Niestety nie da się jednak ukryć, że nadmiar czasu spędzanego przed ekranem nie tylko szkodzi zdrowiu psychicznemu, ale również odciąga nas od realnych relacji i doświadczeń. To właśnie w odpowiedzi na ten poważny problem powstała intrygująca inicjatywa określana anglojęzycznym mianem „Phone Free February”. Zdobywa teraz gigantyczną popularność na całym świecie. O co dokładnie w niej chodzi?
„Phone Free February” to wyzwanie, które zachęca do ograniczenia użycia smartfona przez co najmniej trzy tygodnie, a najlepiej przez cały luty. Choć nazwa sugeruje całkowite odłożenie telefonu, wiele osób traktuje wyzwanie znacznie bardziej elastycznie. Skupiają się na zmniejszeniu czasu spędzanego na scrollowaniu mediów społecznościowych, przeglądaniu Internetu bez konkretnej potrzeby, czy korzystaniu z rozmaitych aplikacji. Ideą wyzwania jest po prostu odzyskanie równowagi między cyfrowym a realnym życiem. Nie jest to niestety prosta rzecz. Jak zatem skutecznie wyplątać się z Sieci?
Najlepiej zacząć od małych kroków. Ustal strefy wolne od telefonu. Możesz wprowadzić zasadę, że smartfon nie będzie używany przy stole podczas posiłków, w sypialni lub podczas spotkań z przyjaciółmi. Co jeszcze? Koniecznie wyłącz powiadomienia. Bardzo ciężko oprzeć się ciągłemu sprawdzaniu telefonu, jeśli co chwilę pojawia się na nim nowy komunikat. Wyłączenie ich w aplikacjach może znacząco zmniejszyć pokusę sięgania po smartfon. Ponadto znajdź na czas cyfrowego detoksu jakieś zajmujące hobby. Zamiast scrollować dla relaksu media społecznościowe, spróbuj zaplanować aktywności, które wypełnią luki w Twoim grafiku.
Zobacz także: Jak mieć piękne życie? Znany wyniki najważniejszego badania dotyczącego szczęścia