Współczesną rzeczywistość z całą pewnością można określić dobą smartfonów. Mamy je przy sobie przez cały czas. Wręcz nie odrywamy się od nich. Uzależnienia cyfrowe niepokojąco przybierają przez to na sile i dotyczą obecnie również dzieci. Często przez długi czas nie zdajemy sobie sprawy z tego, że borykamy się z podobnym problemem.
Zobacz także: Niepokojące zjawisko „functional freeze” przybiera na sile. Jak najskuteczniej z nim walczyć?
Śmiało można stwierdzić, że jesteśmy online non stop. Spędzanie czasu na zapoznawaniu się z najnowszymi newsami, otrzymanymi mailami, przeglądanie mediów społecznościowych, czy relaksowanie się przy pomocy rozmaitych aplikacji stało się arcyważnym elementem naszej codzienności. Dla wielu osób jest to fantastyczna forma odprężenia i sposób na przysłowiowe zabicie nudy. Co jednak, jeśli regularne scrollowanie telefonu nie jest wcale wyłącznie niewinną rozrywką? Badania wskazują, że nadmierne korzystanie z niego może być powiązane z rozmaitymi problemami psychicznymi, w tym z depresją. Co się za tym kryje?
Amerykańscy badacze są zdania, że scrollowanie telefonu bądź tabletu uruchamia w naszych mózgach mechanizm nagrody. Każde kolejne polubienie opublikowanej przez nas treści czy zapoznanie się z nowym interesującym postem bądź filmikiem aktywuje wydzielanie dopaminy. To neuroprzekaźnik, który jest odpowiedzialny za uczucie przyjemności. W stanach depresyjnych, gdzie naturalny poziom motywacji, samoakceptacji i zadowolenia z życia jest bardzo obniżony, częste scrollowanie może stać się substytutem pozytywnych doświadczeń.
Psychologowie alarmują, że mnóstwo osób mających ten problem, nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Trzeba nadmienić, że tego typu działanie nigdy nie powinno być bagatelizowane. Otóż z czasem, gdy depresja zaczyna się pogłębiać, scrollowanie znacznie się wydłuża. Zabiera już nie minuty, ale długie godziny, stając się poważnym, bardzo komplikującym funkcjonowanie problemem. Koniec końców tylko pogłębia poczucie pustki i bezradności.
Zobacz także: Tymi zachowaniami odstraszasz od siebie innych. Szybko wywołują niechęć