Nieustannie żyjemy pod presją. Prowadzimy również stresujący i niestety niekończący się wyścig z czasem. Nic dziwnego, że we współczesnym, pełnym rozmaitych napięć świecie coraz więcej osób doświadcza niepokojącego zjawiska określanego anglojęzycznym mianem functional freeze. Czym jest dokładnie i w jaki sposób najskuteczniej z nim walczyć?
Zobacz także: Tymi zachowaniami odstraszasz od siebie innych. Szybko wywołują niechęć
Hasło „functional freeze” coraz częściej dochodzi do naszych uszu. Cóż to takiego? To innymi słowy stan, w którym działa się mechanicznie, bez większego namysłu. Osoba, która się w nim znajduje, wykonuje swoje codzienne obowiązki i angażuje się w interakcje społeczne, jednakże wewnętrznie czuje się całkowicie zablokowana, wyczerpana i wypalona. Nie potrafi przezwyciężyć przytłaczającego uczucia bezsilności. Jest odcięta od swoich potrzeb czy pragnień. Warto dodać, że „functional freeze” jest rodzajem reakcji na chroniczny stres. Przypomina zatem mechanizm walki, ucieczki lub zamrożenia, który wykształcił się w naszym układzie nerwowym.
„Functional freeze” niebezpiecznie przybiera na sile. Psychologowie alarmują, że nigdy nie należy go ignorować. Może bowiem prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych i emocjonalnych. Jeżeli masz poczucie, że życie to jedynie ciąg obowiązków bądź zauważasz u siebie trudności w odczuwaniu radości, satysfakcji czy entuzjazmu, wrażenie „odcięcia” od emocji, zmniejszoną zdolność do podejmowania decyzji, problemy z koncentracją i pamięcią oraz chroniczne zmęczenie, pomimo regularnego odpoczynku, reaguj jak najszybciej. Jak walczyć z „functional freeze”?
Opisany powyżej stan wynika z przeciążenia układu nerwowego, dlatego kluczowe jest przywrócenie jego równowagi. Zacznij minimalizować stres poprzez techniki oddechowe. Głębokie, świadome oddychanie pomaga wyciszyć system nerwowy. Zacznij zagłębiać się w temat medytacji lub mindfulness. Praktyki uważności uczą życia tu i teraz, co odpręża i pomaga „odmrozić” emocje. Postaw również na regularną aktywność fizyczną. Nawet krótki codzienny spacer okaże się wspaniałym medykamentem, wspomaga bowiem regulację emocji.
Zobacz także: 9 cech idealnych przyjaciół i partnerów. Takimi ludźmi warto się otaczać