Twój partner często jest wręcz chorobliwie zazdrosny i przejawia skłonności do nadmiernej kontroli? A może masz wrażenie, że dosłownie bombarduje Cię uczuciem, nie daje Ci przestrzeni i trzyma się Ciebie zbyt kurczowo? Możliwe, że są to objawy lękowego stylu przywiązania.
Zobacz także: Choroby miłości. Te dwa syndromy dotyczą związków i paraliżują życie
Styl przywiązania kształtuje się w najmłodszych latach naszego życia. Ma gigantyczny wpływ na nasze relacje: przyjaźnie, jak i związki romantyczne. Jednym z tych, które należą do grupy najbardziej problematycznych, jest tak zwany lękowy styl przywiązania. Można uznać go za rezultat mieszanych sygnałów otrzymywanych od opiekunów w dzieciństwie. Ot, najwyraźniej nigdy nie były one klarowne. Mogli bywać czasem troskliwi i czuli, jednakże w innych momentach stawali się niedostępni, nazbyt surowi lub chłodni. Prowadziło to do poczucia niepewności i emocjonalnego chaosu. Jak zachowują się osoby, które borykają się z lękowym stylem przywiązania?
Na pewno w głębi ducha są pełne obaw i niepewności. Panicznie boją się odrzucenia. Mimo że ich związek dosłownie kwitnie i fantastycznie rokuje na przyszłość i tak mają wrażenie, że lada chwila zostaną pozostawione na lodzie. Żyją w ciągłym strachu. Nie są w stanie cieszyć się w pełni z pięknych chwil. Zazwyczaj mają głęboką potrzebę ciągłej bliskości, zarówno emocjonalnej, jak i fizycznej. Chcą być z kimś non stop. Nieustannie potrzebują potwierdzenia uczuć partnerki, co może prowadzić do ciągłego zadawania częstych pytań typu: „Czy mnie kochasz?”, „Czy na pewno jestem dla ciebie najważniejszy?”. Chcą być bez przerwy w centrum zainteresowania, co bywa obciążające dla ich drugiej połówki.
Osoby o lękowym stylu przywiązania doświadczają również bardzo silnych ataków zazdrości. Dzieje się tak, nawet jeśli nie mają podstaw ku temu. Każde spotkanie partnerki z innymi osobami może wywoływać u nich wzmożony niepokój. Niekiedy stają się przez to maniakami kontroli. Zachowują się irracjonalnie. Sprawdzają prywatne wiadomości, śledzą, wysuwają nielogiczne wnioski. Niezwykle trudno wyperswadować im z głowy to, że w relacji nie dochodzi do oznak niewierności.
Zobacz także: Jak zachowuje się love bomber? Oto jego triki na uzależnianie od siebie partnerki