O typie manipulacji, którą zwykło określać się anglojęzycznym określenie love bombing mówi się ostatnimi czasy nie tylko w kontekście sekt, ale również związków. Nierzadko stanowi element toksycznych relacji, w których dochodzi do bardzo silnego uzależnienia emocjonalnego.
Zobacz także: Te zachowania świadczą o tym, że w dzieciństwie okazywano Ci za mało uczuć
Psychologowie uważają love bombing za jeden z najbardziej wyrafinowanych, a co więcej także najskuteczniejszych trików manipulacyjnych. Osobę, która je stosuje, nazywa się love bomberem. Co wyróżnia jej zachowanie?
Celem love bombera jest zdobycie całkowitej władzy nad osobą, z którą tworzy relację. Czuje, że powinien mieć nad nią stuprocentową kontrolę. Jest zakompleksiony i ma wielkie problemy z samoakceptacją. Panicznie boi się odrzucenia. Jej zaufanie i miłość zdobywa poprzez bardzo intensywne okazywanie uczuć. Ludzie korzystający z triku love bombing wydają się początkowo niegroźni - uroczy, szarmanccy, bardzo czuli, empatyczni i serdeczni. Mało kto zdaje sobie w porę sprawę, jak bardzo są podstępni. Swoim wystudiowanym zachowaniem pokazują, że ktoś jest całym ich światem. Osaczają swoje partnerki.
Love bomber na każdym kroku okazuje swojemu obiektowi westchnień zainteresowanie. Bombarduje komplementami, zaskakuje uroczymi, romantycznymi gestami, czy hojnymi podarkami. Zawsze ma dla partnerki czas. Wykazuje się wręcz anielską cierpliwość. Pomagają jej uporać się z wieloma problemami. Wciąż dopytuje się, co może dla niej zrobić, co czuje, czy też co jej utrudnia życie. Robi dla niej wszystko. Zawsze jest w pełnej gotowości, aby podać jej pomocną dłoń. W dalszej kolejności z łatwością wbija jej do głowy myśl, że są jedynym człowiekiem, który w pełni ją rozumie. Ofiara zaczyna wierzyć w to, że bez love bombera z niczym sobie nie poradzi. Bez niego czuje się nieszczęśliwa, bezsilna i zagubiona.
Zazwyczaj love bomber robi też co w jego mocy, aby jego partner/ka oddaliła się jak najbardziej od rodziny i przyjaciół. Odseparowanie od bliskich działa na jego korzyść. Pragnie być czyimś numerem jeden. Nie może znieść konkurencji.
Zobacz także: Życie z megalomanem. Jak się komunikować z osobą przekonaną o swojej wyższości?