5 sygnałów, że wzbudzasz zazdrość u innych ludzi

Zazdrość na ogół jest zdrowa i naturalna, jednak może być też toksyczna.
5 sygnałów, że wzbudzasz zazdrość u innych ludzi
Fot. pexels (Maria Orlova)
27.06.2024

Zazdrość to uczucie stanowiące naturalną część naszego życia. Pojawia się, gdy nie możemy uzyskać czegoś, na czym bardzo nam zależy, tracimy coś cennego, czujemy się wykluczeni z jakiejś relacji. Zaczynamy odczuwać gniew, lęk, a czasem też podejrzliwość. Zrozumienie mechanizmów zazdrości pomoże nam sobie z nią radzić, a także zrozumieć zazdrosne osoby w naszym otoczeniu.

Zobacz także: 5 sygnałów, że jesteś bardziej atrakcyjna, niż myślisz

Te zachowania mogą świadczyć o tym, że ktoś Ci zazdrości

 • Krytyka i umniejszanie twoim osiągnięciom - zazdrość wobec czyichś sukcesów często związana jest z niskim poczuciem własnej wartości. Aby sobie z nim poradzić, ludzie zaczynają podważać i lekceważyć czyjeś osiągnięcia, aby poczuć się lepiej.
 • Naśladowanie ciebie - osoby zazdrosne zaczynają naśladować postawy i zachowania, licząc, że to przybliży ich do osiągnięcia wymarzonego celu. Kopiowany może być wtedy nie tylko udział w tych samych wydarzeniach, styl ubierania się, ale także twoja praca i działanie. Takie osoby mogą też pragnąć zdobyć twoich znajomych, kontakty z pracodawcami lub towarzystwo współpracowników. Jest to spowodowane potrzebą poczucia, że twoje relacje, osiągnięcia i sukcesy dzieją się w ich życiu.
 • Zerwanie kontaktu - sytuacja, w której ktoś nagle zaczyna izolować się od ciebie lub zrywa z tobą kontakt i unika codziennych interakcji, może świadczyć o tym, że mamy do czynienia z osobą zazdrosną. Tacy ludzie czują dyskomfort, złość lub przygnębienie, przebywając z osobami, które osiągają sukcesy bądź posiadają czyjeś wymarzone rzeczy lub relacje.
 • Rozmowa o tobie za twoimi plecami - osoby zazdrosne udają przed nami naszych przyjaciół, jednak za naszymi plecami mogą rozpowiadać plotki na nasz temat, aby zaszkodzić naszej reputacji, bądź zdradzić nasze niepowodzenia, słabości, sekrety.
 • Prawienie fałszywych komplementów - jeśli bliska osoba w waszym otoczeniu zazdrości wam, będzie próbowała pod przykrywką komplementów i fałszywego wsparcia zaszkodzić i umniejszyć waszym zasługom i osiągnięciom. Często obok na pozór wyrażających pochwałę sformułowań, znajdować się będą delikatne uwagi i przytyki, które mają obniżyć waszą pewność siebie i poczucie własnej wartości.

Zauważenie i zrozumienie tych znaków może pomóc nam w lepszej analizie naszego otoczenia, zrozumieniu czyichś działań i zachowań. Jeśli dostrzeżemy u kogoś te sygnały, możemy osobiście się z daną osobą skonfrontować lub przyjąć neutralne podejście i nie podejmować tematu. Niezależnie od decyzji warto pamiętać, że każdy czasami doświadcza zazdrości, a odczuwanie tej emocji nie definiuje nas jako osoby.

Cechy osoby zazdrosnej

 • Nieustanne porównywanie się do innych
 • Naśladowanie/kopiowanie innych osób
 • Niska samoocena, brak samoakceptacji względem siebie i swoich osiągnięć
 • Poświęcanie czasu i uwagi temu, co posiadają i osiągają inni ludzie
 • Trudności z zaufaniem i poczucie zagrożenia ze strony innych osób
 • Obawa przed utratą danej pozycji/osoby
 • Trudności z radzeniem sobie z porażką, krytyką, a także strach przed odrzuceniem
 • Potrzeba władzy i dominacji nad innymi lub daną sytuacją

Zazdrość może wpłynąć negatywnie na psychikę i samopoczucie zarówno osoby zazdrosnej, jak i jej otoczenia, rodziny, przyjaciół czy współpracowników. Na ogół jest ona zdrowa i naturalna, jednak gdy występuje z dużą częstotliwością i wiąże się z intensywnymi emocjami, może zamienić się niezdrowe i toksyczne zachowanie.

Zobacz także: 7 rzeczy, które rozpalają facetów. Tym gestom nie potrafią się oprzeć

Jak radzić sobie z zazdrością innych?

Jeśli rozpoznamy u kogoś wyżej wymienione sygnały, zastanówmy się najpierw, w jaki sposób zachowania danej osoby wpływają na nasze życie i samopoczucie. Jeśli zazdrosna wobec nas osoba nie działa szkodliwie, a pokazuje jedynie, że czuje się gorsza, może to świadczyć o jej podziwie wobec twojej osoby, a także o jej niskiej pewności siebie. Warto w takim przypadku porozmawiać z taką osobą o jej emocjach i przeżyciach, a także zapewnić jej wsparcie.

Jeśli jednak zachowanie drugiej osoby jest toksyczne i wpływa na nas w negatywny sposób, dobrze jest odciąć od siebie takich ludzi i zerwać z nimi wszelki kontakt. Nie warto trzymać w swoim otoczeniu osób, które obniżają naszą wartość i podcinają nam skrzydła.

W sytuacji konfrontacji z zazdrością innych osób warto jest pozostać sobą i nie zmieniać się pod wpływem czyichś zachowań i oczekiwań. Zazdrosne osoby pragną odebrać ci twoje sukcesy, dobra czy relacje, dlatego warto pozostać nieugiętym i dalej dążyć do osiągania swoich celów.

Czasem sytuacja nie pozwala nam jednak na to, aby w zupełności ograniczyć kontakt z jakąś osobą, ponieważ jest na przykład naszym członkiem rodziny bądź współpracownikiem, z którym widujemy się codziennie. Należy wtedy pamiętać o tym, kim jesteśmy i co udało nam się osiągnąć, aby nie ulec złośliwym uwagom, obmawianiu i krytycznym komentarzom.

Nasza własna pewność siebie jest najlepszą bronią w walce z zazdrością ze strony otoczenia. Jeśli regularnie pracujemy nad swoim rozwojem osobistym i zawodowym, a także jesteśmy świadomi swoich sukcesów i zalet, łatwiej nam będzie odciąć się od krytycznych uwag i złośliwych komentarzy.

Polecane wideo

Skandaliczne stroje Bianki Censori. Dlaczego Kanye West ubiera żonę w ten sposób?
Skandaliczne stroje Bianki Censori. Dlaczego Kanye West ubiera żonę w ten sposób? - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie