Popcorn brain. Ten problem dotyka wiele z nas

Zauważasz te symptomy również u siebie?
Popcorn brain. Ten problem dotyka wiele z nas
Fot. pexels
22.06.2024

W dzisiejszych czasach coraz trudniej jest skupić się na robieniu jednej rzeczy. Nasza uwaga jest  często odciągana, bowiem niemal z każdej strony jesteśmy atakowani różnymi bodźcami. Co więcej, koncentracja w mgnieniu oka przechodzi z jednej czynności na drugą. Psst, czy wiesz, że naukowcy mają na takie zachowanie specjalny termin?

Przeczytaj też: Jakie są pozytywne i negatywne aspekty Twojego życia? Ujawnia to ten obrazek

„Popcorn brain” – co to takiego?

Popcorn brain” – mówi ci coś ten termin? Jeśli nie, już tłumaczymy. Pojęcie to zostało po raz pierwszy użyte przez amerykańskiego naukowca, Davida Levy’ego i miało opisywać kogoś, kto ma duże trudności ze skupieniem się na konkretnych działaniach. Jego myśli krążą wokół różnych tematów i przeskakują z jednego na drugi – podobnie jak ziarenka kukurydzy w garnku czy mikrofali.

Jakie są konsekwencje takiego zjawiska? Zmęczenie psychiczne, lęk, stres i pogorszenie się relacji z innymi osobami to negatywne skutki, które może przynieść „popcorn brain”. Pamiętaj też, że ciągłe tracenie uwagi sprawia, że stajesz się mniej efektywna, a nawet pozornie proste czynności zaczynają zabierać ci dużo czasu.

Jak można się uchronić przed tym zjawiskiem? Cóż, w dobie social mediów nie jest to zbyt proste zadanie. Aby jednak zachować zdrowie i higienę psychiczną, warto wyznaczyć sobie pewne godziny, podczas których będziemy korzystać z nowych technologii. Gdy ten czas upłynie, dobrym pomysłem okaże się wyłączenie powiadomień z aplikacji – a wszystko po to, by nie rozpraszały one właśnie naszej uwagi. Jeśli ograniczenie korzystania z telefonu stanie się problematyczne, poproś o pomoc specjalistę.

Źródło: Radio Zet

Przeczytaj też: „Metoda 369” to magnes na powodzenie i spełnienie marzeń

Polecane wideo

Internauci twierdzą, że ten influencer wygląda jak miks dwóch megaprzystojnych aktorów! Faktycznie podobny?
Internauci twierdzą, że ten influencer wygląda jak miks dwóch megaprzystojnych aktorów! Faktycznie podobny? - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie