Sztuka romantyzowania: Dlaczego warto doceniać nawet te przyziemne dni?

Nasze nastawienie do świata jest w naszych rękach.
Sztuka romantyzowania: Dlaczego warto  doceniać nawet te przyziemne dni?
Fot. pexels
22.06.2024

Media społecznościowe stały się epicentrum trendów. To one dyktują to, jakie ubrania są teraz modne, gdzie powinniśmy się udać na wakacje, czy co należy przygotować na zdrowe śniadanie. Rosnące w popularności wzorce i zachowania często bywają przy tym krzywdzące i szkodliwe, promują niezdrowe nawyki, takie jak porównywanie się z innymi i prowadzą do obniżenia poczucia własnej wartości. W ostatnim czasie na Instagramie pojawił się jednak trend, który przełamał dotychczasowe stereotypy i zachwycił miliony internautów na całym świecie. Mowa oczywiście o „romantyzowaniu życia”.

Zobacz także: 5 sygnałów, że jesteś bardziej atrakcyjna, niż myślisz

Na czym polega „romantyzowanie życia”?

To motto opiera się na przekonaniu, że powinniśmy w życiu doceniać te małe, na pozór nic nie znaczące momenty, takie jak filiżanka dobrej herbaty czy poranny spacer przy wschodzie słońca. Odbiega to od powszechnego zakładania internetowej „maski” i filtrowania tej wyidealizowanej rzeczywistości. Mamy w zwyczaju rozpamiętywanie przeszłości, planowanie przyszłości, życie w ciągłym biegu i niekończącym się wyścigu. Romantyzowanie życia sugeruje, że powinniśmy zatrzymać się na moment, być świadomym danej chwili i doceniać ją. Zyskujący popularność trend przypomina nam o tym, o czym zdarza nam się zapominać, narzekając na naszą codzienną rutynę, pracę i obowiązki: o wdzięczności.

Idea romantyzowania życia znajduje swoje podłoże w psychologii pozytywnej i uważności. Promuje ona bycie w kontakcie z teraźniejszością wszystkimi swoimi zmysłami i kultywowanie znajdowania piękna w najprostszych, najbardziej przyziemnych rzeczach.

Jakie korzyści niesie za sobą romantyzowanie życia?

Romantyzowanie życia sugeruje, że powinniśmy zmienić podejście do przyziemnych rzeczy i czynności oraz odejść od narzekania i negatywnego nastawienia. Jednocześnie zachęca nas do znajdowania pozytywnych emocji nawet w tych najbardziej codziennych sytuacjach. Tworzenie przytulnych i przyjemnych środowisk w ciągu naszego dnia w dobry sposób wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie psychiczne. Mogą to być małe gesty, takie jak wypicie kawy z ulubionego kubka, zapalenie świecy zapachowej czy podanie posiłku w estetyczny sposób. Te drobne szczegóły generują nie tylko spokój w pomieszczeniu, ale także w naszym umyśle.

Zobacz także: Psychologia sprzątania: Jak czyste otoczenie wpływa na Twoje szczęście i samopoczucie?

Romantyzowanie życia zwraca nam uwagę na to, że zasługujemy na opiekę i szacunek. To podejście zachęca nas do spędzania czasu ze sobą i dbanie o swoje zdrowie i samopoczucie. Jest to przypomnienie, że w pośpiechu codziennego życia powinniśmy znaleźć czas na odpoczynek, rozwój osobisty, hobby i przeżywanie własnych emocji. Nawyki związane z romantyzowaniem życia, takie jak prowadzenie dziennika, pielęgnacja cery i włosów czy samotne spacery, korzystnie wpływają na nasze poczucie własnej wartości i nastrój.

Dzięki docenianiu naszej teraźniejszości i praktykowaniu wdzięczności, uczymy się żyć chwilą. Romantyzując życie, decydujemy się być obecnym w każdym momencie i nie wybiegać myślami w przeszłość lub przyszłość. Jest to dla nas lekcja uważności, która pomaga zwalczać stres i niepokój.

Do korzyści płynących z romantyzowania możemy zaliczyć też wypracowywanie dobrych nawyków. Zdobywający popularność trend zachęca nas do zaangażowania się w rutynę i stworzenia najlepszej wersji samego siebie. Niezależnie, czy zdecydujemy się na ćwiczenia, pielęgnację czy zdrowe odżywianie, kluczem do sukcesu jest nasza wytrwałość i dyscyplina.

Zostań głównym bohaterem swojego życia

Romantyzując życie, uczymy się patrzeć na naszą codzienność z perspektywy tego, co jest dla nas naprawdę istotne i ważne. Zaczynamy dostrzegać drobne gesty, zachowania, zmiany w naszym otoczeniu.  Uczymy się dzięki temu odnajdywać swoje wewnętrzne dziecko i okazywać mu zrozumienie. Przestajemy rozmyślać nad scenariuszami pełnymi porażek czy niepowodzeń i patrzymy na naszą rzeczywistość z wdzięcznością i nadzieją. Nasze nastawienie do świata jest w naszych rękach.

 

Polecane wideo

5 sygnałów, że jesteś bardziej atrakcyjna, niż myślisz
5 sygnałów, że jesteś bardziej atrakcyjna, niż myślisz - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie