Psychologia sprzątania: Jak czyste otoczenie wpływa na Twoje szczęście i samopoczucie?

Czystość w domu to harmonia i równowaga w umyśle.
Psychologia sprzątania: Jak czyste otoczenie wpływa na Twoje szczęście i samopoczucie?
Fot. Unsplash
20.06.2024

Nasze domy stały się dla nas nie tylko miejscem do spania i spożywania posiłków, ale także naszymi biurami, siłowniami, szkołami czy kinami. Doświadczamy w nich zarówno radości i ekscytacji, jak i wypalenia i frustracji. Taka paleta uczuć jest spowodowana nie tylko czynnikami zewnętrznymi, ale także tym, w jaki sposób wygląda nasza przestrzeń i czy zachowany został w niej porządek.

Zrozumienie istoty czystości w naszym domu jest kluczowe dla utrzymania dobrej kondycji psychicznej, samopoczucia i produktywności.

Zobacz także: Nie pracujesz zawodowo, tylko zajmujesz się domem? Influencerka wyliczyła, ile powinnaś otrzymywać wynagrodzenia

Bałagan w  domu a zdrowie - aspekt naukowy

Szwajcarski psychiatra Carol Jung uznał dom za silnie symboliczny i psychologicznie znaczący. Jego teoria z początku XX wieku dowodzi, że domy są odzwierciedleniem nas samych: stanowią fragment naszej tożsamości, nie pełnią funkcji jedynie schronienia i budynku mieszkalnego. Sposób, w jaki organizujemy tą przestrzeń, jest więc ściśle związany z naszym samopoczuciem i stanem umysłu.

Współczesne badania potwierdzają i rozbudowują tę teorię. Depresja utrudnia utrzymanie porządku w mieszkaniu. Kryteria początku tej choroby opierają się między innymi na zmniejszonej energii do wykonywania codziennych obowiązków i prac domowych. Faktem jest więc, że gorszy stan psychiczny może wpłynąć na stan czystości naszego mieszkania. Bardziej zaskakujące mogą wydawać się badania naukowców z uniwersytetu w Nowym Meksyku, którzy udowodnili, że sam bałagan również może doprowadzić do stresu, lęku  i zaburzeń psychicznych.

Bałagan i stres działają więc naprzemiennie: dopełniają się i tworzą błędne koło.

Korzyści z porządku dla zdrowia psychicznego

  1. Poczucie porządku i kontroli

Bałagan często związany jest ze zwlekaniem, uczuciem przytłoczenia, a nawet niższą jakością życia. Kiedy więc w naszych mieszkaniach panuje porządek, może to dać nam poczucie zdolności do kontroli i zarządzania, nie tylko przestrzenią, ale także wewnętrznymi stanami i uczuciami.

  1. Uwolnione endorfiny

Fizyczny akt czyszczenia może również przyczynić się do wydzielenia endorfin: hormonów szczęścia. Ta czynność działa więc jako narzędzie do łagodzenia  stresu i poprawiania samopoczucia.

  1. Lepsze skupienie

Według badań przeprowadzonych w 2011 roku przez wydział neuronauki Uniwersytetu Princeton, posiadanie zbyt wielu przedmiotów w naszym polu widzenia rozprasza zdolność przetwarzania informacji przez mózg. Sprzątanie pozwala skupić umysł na wykonywanym zadaniu, zaś czysta przestrzeń wpływa na lepszą koncentrację.

  1. Emocjonalna równowaga

Sprzątanie może być sposobem na fizyczne ujście z naszego umysłu negatywnych emocji, złości i frustracji. Czyszczenie naszej przestrzeni ma też działanie uspokajające, gdyż wymaga od nas spowolnienia i skupienia na wykonywanej czynności.

Zobacz także: 7 oznak, że należysz do ruchu „Rat Girl Summer”

Moc dekoracji i chromoterapia

Istotne w zachowaniu w naszym życiu równowagi i spokoju, a także zdrowia umysłu są nie tylko czystość przestrzeni, ale także sposób jej urządzenia i udekorowania. Począwszy od dobrania odpowiedniego koloru ścian, po rodzaj oświetlenia i położenie naszych mebli, możemy mieć wpływ na nasze samopoczucie.

Kolory wpływają na nasz nastrój, zachowanie oraz emocje. Dzielimy je na chłodne (zielony, niebieski, fioletowy), które powodują relaksację i generują poczucie spokoju, a także na ciepłe (czerwony, pomarańczowy, żółty), które emanują energią i szczęściem. Kolory neutralne zaś, do których zaliczamy biel, czerń i szarość, zapewniają równowagę i harmonię. Nawet odcienie poszczególnych kolorów mogą mieć zróżnicowaną symbolikę i odmienny wpływ. Odcienie błękitu mogą pomóc w bezsenności i uspokoić, lecz ekspozycja na zbyt ciemne odcienie niebieskiego może wywołać poczucie przygnębienia i izolacji.

Popularność zyskuje dziedzina zwana chromoterapią, inaczej nazywana terapią kolorami. Jest to niekonwencjonalna metoda leczenia zaburzeń psychicznych i fizycznych oraz wspomagania osób z niepełnosprawnościami. Zakłada, że ekspozycja na różne barwy może mieć pozytywny wpływ na funkcjonalnie naszego organizmu.

Samopoczucie kreuje również rodzaj oświetlenia, jakiego używamy w naszym domu. W zależności od temperatury, wyróżniamy strumień ciepły (do 3700 K), strumień neutralny (ok. 4000 K) oraz strumień zimny ( ok. 6000K). Ten pierwszy wpływa na nas kojąco, barwa zimna zaś może przyczynić się do złego samopoczucia. Pobudzające działanie przypisywane jest barwie naturalnej: jest najbardziej zbliżona do światła dziennego.

Ważne jest, by nie zapominać o tym, że przestrzeń ewoluuje i zmienia się razem z nami. Wprowadzanie nowości i usuwanie starych przedmiotów i dekoracji, które odbiegają już od naszego stylu jest równie istotne, co porządek, kolor i oświetlenie.

Polecane wideo

Partnerki i żony polskich piłkarzy. Kim są, jak wyglądają i czym się zajmują?
Partnerki i żony polskich piłkarzy. Kim są, jak wyglądają i czym się zajmują? - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie