Wystarczy jedna zła plotka lub kilka dobrych, by dzieci zmieniły zdanie. Ciekawy eksperyment japońskich naukowców

Do jakich wniosków doszli?
Wystarczy jedna zła plotka lub kilka dobrych, by dzieci zmieniły zdanie. Ciekawy eksperyment japońskich naukowców
fot. Pexels/ Pixabay
10.06.2024

Choć dla wielu z nas dzieci jawią się jako słodkie, niewinne istotki, w rzeczywistości ich świat rządzi się niewiele mniej okrutnymi regułami niż nasz, dorosłych. I jak się okazuje, wcale niewiele im potrzeba, by zmienić o kimś zdanie. Według naukowców wystarczy do tego jedna negatywna plotka.

Przeczytaj też: Boisz się cudzych dzieci? Ten lęk to nie żaden wymysł

Jak plotki wpływają na dzieci? Ciekawe badanie japońskich uczonych

Plotki mają swoją dobre i złe strony. Niemniej tych drugich jest znacznie więcej – szczególnie, gdy mowa o doniesieniach o negatywnym zabarwieniu. Wiadomo, jak takie słowa wpływają na ludzi, a co z dziećmi? Tę kwestie zbadali japońscy naukowcy. Do jakich wniosków doszli?

Badacze do eksperymentu zaprosili ponad setkę przedszkolaków. W trakcie badania zaprezentowano im pewne inscenizacje. Okazało się, że gdy usłyszeli jedną negatywną plotkę na temat dobrych bohaterów, od razu zmienili zdanie na ich temat. Jednocześnie potrzebnych było kilka pozytywnych doniesień, by im zaufać. Dlaczego tak się dzieje?

Maluchom znacznie łatwiej jest uwierzyć w coś złego. Naukowcy twierdzą, że może się to wiązać z pewnego rodzaju instynktem przetrwania.

Funkcjonowanie adaptacyjne u dzieci to dostosowanie swojego zachowania w oparciu o negatywne plotki po prostu po to, aby uniknąć szkodliwych sytuacji spowodowanych przyszłymi interakcjami ze złą osobą – twierdzą autorzy w Royal Society Open Science.

Co ciekawe, Kirk Chang, profesor zarządzania pracownikami i technologii na Uniwersytecie Wschodniego Londynu oraz ekspert ds. plotek w miejscu pracy, zaznaczył też, że złe plotki kiepsko pływają i na dorosłych. Mimo doświadczenia zbieranego przez lata nierzadko mamy problem, by zachować obiektywizm, słysząc coś nieprzyjemnego o innych, znanych nam osobach.

Źródło: Radio Zet

Przeczytaj też: 9 zaskakujących cech ludzi inteligentnych. Ile z nich posiadasz?

Polecane wideo

Horoskop tygodniowy 10.06. – 16.06.
Horoskop tygodniowy 10.06. – 16.06. - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie