Cechy ludzi inteligentnych. Jak rozpoznać, że ktoś ma wysokie IQ?

Widzisz je też u siebie?
Cechy ludzi inteligentnych. Jak rozpoznać, że ktoś ma wysokie IQ?
fot. Pexels/ Vinicius Wiesehofer
06.05.2024

Poziom naszej inteligencji łatwo zbadać poprzez specjalistyczne testy. Warto jednak wiedzieć, że istnieje prostszy sposób, by stwierdzić z przekonaniem, że dana osoba może pochwalić się IQ wyższym niż przeciętne. Jak to możliwe? Według naukowców inteligentni ludzie posiadają kilka konkretnych cech.

Przeczytaj też: To szlachetne imię brzmi bardzo dostojnie. Oznacza „królową”

Jak szybko rozpoznać inteligentne osoby?

Od początku XX wieku naukowcy sprawdzali nasz iloraz inteligencji. Na podstawie różnych badań stwierdzono, że przeciętny wynik mieści się między 90 a 109 IQ. Jeśli więc ktoś przekroczy te granicę, zakładamy że jest ponadprzeciętnie mądry. Dobrze jednak wiedzieć, że nierzadko ludzie o niższych kwalifikacjach przeceniają swoje intelektualne możliwości, podczas gdy mocno wyspecjalizowani pracownicy nie potrafią ich docenić.

Czy istnieje sposób, by nieco szybciej „zdiagnozować mądry przypadek”? Owszem! Według naukowców ludzie z wysokim IQ mają… duże poczucie humoru. Poza tym doskonale potrafią używać ironii i właśnie z jej pomocą często interpretują rzeczywistość. Jednocześnie potrafią też śmiać się z samych siebie.

Na przestrzeni lat eksperci z zakresu psychologii zauważyli też, że mądrzy ludzie zazwyczaj szybko nauczyli się czytać i są najstarsi z rodzeństwa. Badacze dowodzili również, że inteligentne osoby odnajdują się w chaosie i bałaganie i nie mają problemu, by później chodzić spać. Poza tym lubią i doceniają samotność. Niektórzy uczeni sugerują także, że leworęczność może zwiastować wysoki iloraz inteligencji. A wszystko dlatego, że sprzyja równomiernemu rozwojowi półkul mózgu.

Przeczytaj też: Jakim typem kierowcy jesteś?

Polecane wideo

Najbardziej zaskakujące cechy znaków zodiaku
Najbardziej zaskakujące cechy znaków zodiaku - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie