Ten popularny syndrom prowadzi do wypalenia szybciej niż myślisz. Sprawdź, czy i Ty się z nim borykasz

Syndrom superwoman zbiera coraz większe żniwo.
Ten popularny syndrom prowadzi do wypalenia szybciej niż myślisz. Sprawdź, czy i Ty się z nim borykasz
Fot. Instagram.com (https://www.instagram.com/rico.reinhold/)
02.05.2024

Hasło „superwoman” najczęściej kojarzy się wielu osobom bardzo dobrze. Która z nas nie chciałby nią być! To w końcu ucieleśnienie ideału. Przebojowa kobieta sukcesu, która z brawurą zdobywa świat i nigdy nie ma wątpliwości, czy jej ambitne plany się powiodą. 

Zobacz także: Jak rozpoznać incela? Oto jego cechy szczególne

Syndrom superwoman i jego konsekwencje

Superwoman nie podcina sobie skrzydeł. Nie miewa problemów z samoakceptacją. Bez mrugnięcia okiem jest w stanie pokonywać wszystkie trudności, które pojawiają się na jej drodze. Coraz więcej psychologów mówi jednak o syndromie superwoman. W tym przypadku z owym pojęciem nie wiążą się niestety same pozytywy.

Psychologowie biją na alarm, że coraz więcej kobiet zgłasza się do nich z objawami wypalenia. Okazuje się, że u źródeł tego wyczerpującego ciało i ducha stanu jest tak zwany syndrom superwoman. Na czym polega to szkodliwe zjawisko?

Osoby, które dotknął ów popularny syndrom, nie są w stanie się zatrzymać. Toczą nieustającą walkę z czasem. Doba wydaje się im zdecydowanie za krótka, w związku z czym nie pozwalają sobie nawet na chwilowy odpoczynek. Stawiają na jak najwyższe obroty i każdego dnia dają z siebie sto dziesięć procent. Dotyczy to wszystkich sfer życia - chcą być perfekcyjne w polu zawodowym, jak i prywatnym. Traktują się niezwykle surowo. Są dla siebie bardzo wymagające. Niezdrowe dążenie do ideału sprawia, że nigdy nie proszą o pomoc. Nie robią tego nawet, jeśli bardzo jej potrzebują. Nie znoszą okazywać słabości. Ponadto uważają, że nikt nie wykona danego zadania równie dobrze jak one. Są zdania, że absolutnie nikt nie jest w stanie ich zastąpić. Nie potrafią zaakceptować tego, że mają jakiekolwiek ograniczenia, a ich moce przerobowe nie są aż tak niespożyte. 

Podobny tryb funkcjonowania w większości przypadków sprawia, że ciało i umysł odmawiają w końcu posłuszeństwa. Pojawia się permanentne zmęczenie, któremu towarzyszą problemy z bezsennością i koncentracją, stany depresyjne, a u niektórych osób także ataki paniki. Warto zatem pamiętać, że bycie prawdziwą superwoman wiąże się przede wszystkim z odwagą. Odwagą nie tylko w dążeniu do celów, ale również w mówieniu o swoich piętach Achillesowych i rozmaitych obawach. 

Zobacz także: O czym marzymy przed śmiercią?

Polecane wideo

Czy warto się z nim umawiać? Imię faceta zdradzi, jakim jest partnerem w związku (IMIONA A-J)
Czy warto się z nim umawiać? Imię faceta zdradzi, jakim jest partnerem w związku (IMIONA A-J) - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Arletta Bolesta (Ocena: 5) 19.06.2024 09:38
Temat też podnoszony w czasie kościelnego procesu o nieważność małżeństwa; dr Arletta Bolesta adwokat kościelny, zatwierdzony; mail: [email protected]
odpowiedz

Polecane dla Ciebie