4 sposoby, by okazać wsparcie przyjacielowi choremu na depresję

Małe gesty o dużej mocy.
4 sposoby, by okazać wsparcie przyjacielowi choremu na depresję
fot. Pexels/ Andrea Piacquadio
13.04.2024

Choć o depresji mówi się coraz część, wciąż niewiele wiemy na temat tej choroby i boimy się osób, które się z nią zmagają. Dlaczego? A chociażby dlatego, że nieczęsto uczy się ludzi zdrowych, jak postępować, gdy bliski przechodzi przez ten trudny psychicznie czas. Zgodzisz się z nami?

Jak walczy się dziś z depresją? Przede wszystkim potrzebna jest terapia. Niekiedy trzeba również sięgnąć po leki. Warto jednak wiedzieć, że także małe gesty ze strony bliskich potrafią wspomóc leczenie. Co więc można zrobić, by wesprzeć przyjaciela cierpiącego na depresję? Oto 4 małe ruchy o wielkiej mocy.

Przeczytaj też: Jako dziecko wzięła udział w programie „Superniania”. Dorota Zawadzka odpowiada na jej zarzuty

Jak pomóc osobie z depresją? 4 przyjacielskie gesty

Czy trzeba być psychoterapeutą, by pomóc osobie z depresją? Absolutnie nie. Oczywiście bez odpowiedniego wykształcenia nie jesteśmy w stanie zapewnić bliskiemu merytorycznego wsparcia, niemniej małymi gestami możemy dodać mu otuchy do walki. W jaki sposób?

 1. Upewnij się, że przyjaciel otrzymuje odpowiednią pomoc specjalisty
  Choć depresja przestaje być już tematem tabu, niektórzy wciąż boją się skorzystać z fachowej pomocy i leczenia. Jeśli więc zauważysz, że twój bliski potrzebuje specjalistycznego wparcia, porozmawiaj z nim na ten temat. Niemniej nie rób tego w sposób oceniający. Na wagę złota będzie tutaj podejście z empatią.
 2. Odsuń się na chwilę w cień i zacznij słuchać
  Mniej mówienia, więcej słuchania. Twój przyjaciel nie potrzebuje w tym momencie niepotrzebnych porad i opowieści „bo ja…”. Pomocne będzie za to stworzenie przestrzeni do wygadania się i opowiedzenia o swoich trudach i problemach. A zatem zrezygnuj z rad typu: „musisz wyjść do ludzi”, „wszystko się ułoży” i postaw na: „opowiedz mi o swoich zmartwieniach” czy „jak mogę ci pomóc”.
 3. Wysyłaj sygnały, że jesteś obok i myślisz o nim
  Choć wiesz, że dana osoba może nie odpisać na sms czy nie przyjść na imprezę, nie przestawaj proponować jej spotkań czy aktywności. To da jej poczucie, że się nie odsunęłaś i dalej cenisz sobie waszą relację. Spróbuj też być elastyczną. Jeśli chora osoba nie ma ochoty na zakupy czy kino, zaproś na spacer lub kawę w jej domu.
 4. Zaproponuj pomoc w codziennych czynnościach
  Osoba z depresją może mieć problem, by poradzić sobie nawet z najprostszymi czynnościami. Powiedz więc, że chętnie zrobisz zakupy spożywcze, wyprasujesz pranie czy wyprowadzisz jej pupile na spacer.

Przeczytaj też: Elon Musk pochwalił się swoim najnowszym dokonaniem. Jego firma wszczepiła chip pierwszemu pacjentowi

Polecane wideo

Jak wychować dziecko, bazując na jego znaku zodiaku?
Jak wychować dziecko, bazując na jego znaku zodiaku? - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 14.04.2024 13:29
Ludziska pomagajcie swoim bliskim. Mnie przyjaciel prosił o uwagę a ja powiedziałam że odezwę się za tydzień jak się egzaminy skończą bo muszę się skupić i mam urwanie głowy. Nie zdążyłam bo skończył ze sobą.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie