Co pomaga w złości? Naukowcy znają już odpowiedź na to pytanie

Uwaga: nie chodzi o wyżycie się.
Co pomaga w złości? Naukowcy znają już odpowiedź na to pytanie
fot. Pexels/ Наталья Водопад
17.04.2024

Co robisz, gdy nawiedzają cię negatywne emocje, a przede wszystkim złość? Jeśli reagujesz jak większość ludzi, to z pewnością w pierwszej kolejności tupiesz, prychasz, uderzasz poduchą o kanapę czy rzucasz czymś o ziemię. Niekiedy pojawia się też bezsilny krzyk. Zgadza się? Cóż, naukowcy nie mają już żadnych wątpliwości, że te metody nie działają. A przynajmniej uważają, że istnieją skuteczniejsze sposoby, by opanować wściekłość.

Przeczytaj też: Test, który w sekundę powie o Tobie całą prawdę

Jak opanować złość? Naukowcy dają jedną radę

Czy najlepszym sposobem na złość jest wyżycie się? Niekoniecznie. Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego w Ohio przyjrzeli się bliżej tej kwestii i po przejrzeniu 154 badań dotyczących gniewu stwierdzili, że próba wyładowania emocji może w rzeczywistości nawet potęgować negatywne emocje.

Naprawdę ważne jest obalenie mitu, że jeśli jesteś zły, powinieneś wyrzucić to z siebie. Wyładowanie złości może wydawać się dobrym pomysłem, ale nie ma dowodów naukowych na poparcie teorii katharsis - mówi Brad Bushman.

Przeczytaj też: Tajniki liczb 1-31: Co zdradza Twój dzień urodzenia?

Jak więc wygląda klucz do sukcesu? Okazuje się, że zamiast się wyżywać, powinniśmy się… wyciszać. Łatwo się mówi, prawda?

Wbrew temu, co by się mogło wydawać, nawet bieganie nie jest skuteczną strategią, ponieważ zwiększa poziom pobudzenia, co przynosi efekt przeciwny do zamierzonego – dodaje badacz.

Jak więc odciąć się od tych negatywnych uczuć? Pomocne okażą się takie praktyki jak joga, głębokie oddychanie, masaż, ciepła kąpiel, słuchanie spokojnej muzyki czy powolny spacer.

Chyba warto spróbować?

Przeczytaj też: 9 zaskakujących cech ludzi inteligentnych. Ile z nich posiadasz?

Polecane wideo

Jak wychować dziecko, bazując na jego znaku zodiaku?
Jak wychować dziecko, bazując na jego znaku zodiaku? - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 3 / 5
gość (Ocena: 1) 17.04.2024 23:06
Łatwo mówić, jak nie pomaga.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie