Relacje z osobami, które mogą być klasyfikowane jako psychopatyczne, są złożone i mogą być bardzo szkodliwe dla drugiej strony. Psychopatia to zaburzenie osobowości charakteryzujące się brakiem empatii, manipulacją, impulsywnością i często agresywnym zachowaniem. W kontekście związku z osobą o cechach psychopatycznych często wyróżnia się kilka faz, które mogą opisywać dynamiczny i często destrukcyjny przebieg takiej relacji.
Zobacz także: Tajniki liczb 1-31: Co zdradza Twój dzień urodzenia?
Psychopata intensywnie uwodzi i idealizuje swoją ofiarę. Ta faza charakteryzuje się nadmiernym uwielbieniem, komplementami i uwagą. Celem jest zbudowanie silnej więzi emocjonalnej i zależności. Ofiara może czuć się jak w bajce, będąc obiektem nieustającej adoracji. Ma wrażenie, że adorator doskonale wie, o czym marzy i czego głęboko pragnie. Może otrzymywać od niego kosztowne prezenty albo być zabierana na zagraniczne wycieczki.
Relacja zaczyna rozwijać się w błyskawicznym tempie, ale zachwycona ofiara nie dostrzega w tym żadnego zagrożenia. Czuje się wyjątkowa i kochana. Dlatego miej się na baczności, jeśli ktoś natychmiast wyznaje Ci miłość i od razu planuje z Tobą przyszłość.
Po okresie idealizacji następuje deprecjacja. Psychopata zaczyna krytykować, umniejszać wartość i manipulować swoją ofiarą. Może to obejmować gaslighting, czyli manipulowanie rzeczywistością w taki sposób, aby ofiara zaczęła wątpić we własne postrzeganie i pamięć. Ofiara może czuć się zagubiona, bezwartościowa i zależna od swojego partnera.
Wszystko, co do tej pory gloryfikował, nagle zaczyna go irytować. Przy okazji trudno go wyczuć, ponieważ jego nastrój jest bardzo zmienny.
Raz zbliża się do Ciebie, a raz odpycha. Zaczynasz dostrzegać u niego braki empatii. Twoje zmieszanie powinno być sygnałem alarmowym, że ktoś najwyraźniej Tobą manipuluje.
W tej fazie psychopata może nagle stracić zainteresowanie swoją ofiarą i odrzucić ją, często bez wyjaśnienia lub po brutalnej serii deprecjacji. Odrzucenie może być równie szybkie i dezorientujące jak początkowe uwodzenie. Ofiara może zostać pozostawiona z uczuciem pustki, zdezorientowania i silnym uszczerbkiem na zdrowiu psychicznym.
Psychopata może wessać ofiarę z powrotem do związku. Jeśli zdecyduje, że chce ponownie skorzystać z relacji z nią, zastosuje taktykę idealizacji, obiecując zmianę, przeprosiny lub prezentując się w inny sposób, aby przyciągnąć ofiarę z powrotem. Często cykl się powtarza.
Jeśli znajdujesz się w relacji, która budzi twoje obawy, poszukanie wsparcia u specjalistów – psychologów czy terapeutów – może być kluczowe dla twojego zdrowia i bezpieczeństwa.
Zobacz także: 9 zaskakujących cech ludzi inteligentnych