Kiedy dziecko staje się rodzicem… Na czym polega emocjonalne kazirodztwo?

Powody emocjonalnego kazirodztwa mogą być różne, skutek jest jednak zawsze ten sam.
Kiedy dziecko staje się rodzicem… Na czym polega emocjonalne kazirodztwo?
Fot. Pexels
17.02.2024

W rodzinach dysfunkcyjnych dziecko przestaje często być tylko dzieckiem i wręcz stawiane jest na równi z dorosłymi. Kiedy jeden rodzic jest np. uzależniony od alkoholu, a drugi także przechodzi kryzys psychiczny, dziecko staje się ich powiernikiem. Przez to często bierze na siebie więcej niż może unieść, a to z kolei odbija się w przyszłości na jego psychice. Poznaj szczegóły tego zagadnienia.

Zobacz także: Czy patrzysz na iluzje optyczne, jak większość osób? Psychozabawa

Czym jest emocjonalne kazirodztwo?

Jest to traktowanie pociechy nie jak dziecka i osoby, której należy się opieka i troska, a jak dorosłego partnera. Mimo że nie brzmi to zbyt groźnie, to jest bardzo krzywdzące, a po wielu latach takie dzieci mają między innymi duże problemy ze stworzeniem poprawnej relacji z innymi ludźmi. Dlatego warto wiedzieć, czym się charakteryzuje kazirodztwo emocjonalne, aby na porę pomóc dziecku lub… sobie” – podaje portal edziecko.pl. Emocjonalne kazirodztwo to zatem specyficzna relacja, w której rodzic traktuje dziecko nie jak dziecko, a jak swojego partnera. 

Ten rodzaj zaburzenia i dysfunkcji można rozpoznać po tym, że rodzice zrzucają na swoje dziecko odpowiedzialność za dom i rodzinę oraz czynią je często mediatorem w swoich konfliktach. Takie dziecko jest zazwyczaj bardzo zaradne, jednak przychodzi czas, kiedy zaczyna się czuć rozbite, ponieważ podstawowe role w jego domu zostały zaburzone lub odwrócone. W takiej rodzinie to dziecko musi zajmować się rodzicem i doradzać mu w tematach, które nie powinny go dotyczyć. To powoduje że dziecko już w dorosłym życiu nie potrafi odciąć pępowiny, a relacje z rodzicem utrudniają relacje z partnerem. Taka osoba rodzica stawia na pierwszym miejscu, czego druga połówka często nie akceptuje. Aby poradzić sobie z tego typu deficytami, pomocna będzie terapia. Samemu często jest ciężko wychwycić zachowania, które odbiegają od normy.

Zobacz także: W walentynki pokochaj siebie. Jak toksyczna relacja z samym sobą przeradza się w toksyczny związek?

Źródło: edziecko.pl

Polecane wideo

Przegląd najmodniejszej biżuterii. Astrologiczne naszyjniki to hit sezonu!
Przegląd najmodniejszej biżuterii. Astrologiczne naszyjniki to hit sezonu! - zdjęcie 1
Komentarze (12)
Ocena: 4.83 / 5
Katarzyna (Ocena: 5) 17.02.2024 15:24
Skoro w niektórych krajach 12-latki mają możliwość legalnego uprawiania seksu to w tym samym wieku według mnie stają się dorosłe i w ten sposób odpowiadają za swoje czyny i w tym wieku niejako wchodzą w życie dorosłych. Kiedyś 12-latka to była panna a 13-14 latki brały ślub (te wiejskie dziewczyny, w wyższych sferach czekano aż panna skończy 15-16 lat). Jak rodzic powie że masz dom posprzątać, albo poinformuje że ojciec jest nieuleczalnie chory, albo zamieszkają z tobą babcie urodzone przed drugą wojną światową, z demencją i swiatopogladem rodem z XIX wieku to znaczy że zaczyna być z tobą coś nie tak? Zejdźcie ludzie na ziemię i pomyślcie o tym że w życiu ma dię obowiązki a co niektórym przytrafiają się schorowane rodziny, alkoholicy, narkomani, samobójcy i tym podobni, bo z różnych przyczyn przejmuje się obowiązki dorosłych i nie jest to patologią tylko koniecznością spowodowaną przez los. Jak urodzi wam się chore rodzeństwo to od dziecka wiecie że jak zabraknie rodziców to wszystko będzie na waszej głowie. Artykuł tak bzdurny jak cały kierunek myślowy skupiony PiS nazwą nauki psychologia.
zobacz odpowiedzi (9)
gość (Ocena: 5) 17.02.2024 09:02
To się nazywa PARENTYFIKACJA.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie