Kiedy jedna ze stron stosuje przemoc psychiczną, druga konsekwencje tego może odczuwać na długo po zakończeniu związku/relacji. Jedną z najbardziej okrutnych praktyk jest gaslighting. Sprawdź, na jakie zachowania szczególnie powinnaś uważać.
Zobacz także: Klątwa Jokera. Niepokojące losy aktorów, którzy wcielili się w demonicznego klauna
Gaslighting prowadzi do tego, że ofiara stopniowo traci wiarę w siebie. „Ten rodzaj przemocy psychicznej z jednej strony jest w społeczeństwie coraz popularniejszy, a z drugiej jeszcze nie do końca znany” – możemy przeczytać w Sieci. Gaslighting jest szczególnie niebezpieczny dla osób, które nie są przekonane o własnej wartości. Ten rodzaj przemocy polega na świadomym manipulowaniu ofiarą i usiłowaniu kontrolowania jej. Sprawca często podważa jej uczucia i emocje, a nawet fakty i próbuje wmówić, że może być chora psychicznie. Jest to celowe znęcanie się i próba dezorganizacji życia drugiej osoby, przez co ona traci orientację w rzeczywistości i czuje się skrajnie zagubiona.
Ten rodzaj przemocy może być trudny do rozpoznania, jednak zdiagnozowanie go może być możliwe. Osoba, która się do tego ucieka, jest najczęściej inteligenta i nie pozbawiona narcystycznych cech. Rozpaczliwie potrzebuje uwagi innych, jednocześnie czuje się od nich lepszy. Jest dobry w manipulowaniu, ponieważ możliwe, że wyniósł je z domu rodzinnego lub nauczył się go od poprzednich partnerów. Taka osoba jest szczególnie niebezpieczna, ponieważ toksyczne zachowania postrzega jako normalne i często nie wie, że dla innych jest źródłem cierpienia.
Zobacz także: Efekt Pollyanny. Jak ludzka tendencja do optymizmu niszczy planetę?
Źródło: Gazeta Wrocławska