Gaslighting to rodzaj przemocy psychicznej. Sprawdź, na co powinnaś uważać

Jest wyjątkowo okrutny.
Gaslighting to rodzaj przemocy psychicznej. Sprawdź, na co powinnaś uważać
Fot. Pexels
19.02.2024

Kiedy jedna ze stron stosuje przemoc psychiczną, druga konsekwencje tego może odczuwać na długo po zakończeniu związku/relacji. Jedną z najbardziej okrutnych praktyk jest gaslighting. Sprawdź, na jakie zachowania szczególnie powinnaś uważać.

Zobacz także: Klątwa Jokera. Niepokojące losy aktorów, którzy wcielili się w demonicznego klauna

Gaslighting ma destrukcyjny wpływ na psychikę ofiary

Gaslighting prowadzi do tego, że ofiara stopniowo traci wiarę w siebie. „Ten rodzaj przemocy psychicznej z jednej strony jest w społeczeństwie coraz popularniejszy, a z drugiej jeszcze nie do końca znany” – możemy przeczytać w Sieci. Gaslighting jest szczególnie niebezpieczny dla osób, które nie są przekonane o własnej wartości. Ten rodzaj przemocy polega na świadomym manipulowaniu ofiarą i usiłowaniu kontrolowania jej. Sprawca często podważa jej uczucia i emocje, a nawet fakty i próbuje wmówić, że może być chora psychicznie. Jest to celowe znęcanie się i próba dezorganizacji życia drugiej osoby, przez co ona traci orientację w rzeczywistości i czuje się skrajnie zagubiona.

Ten rodzaj przemocy może być trudny do rozpoznania, jednak zdiagnozowanie go może być możliwe. Osoba, która się do tego ucieka, jest najczęściej inteligenta i nie pozbawiona narcystycznych cech. Rozpaczliwie potrzebuje uwagi innych, jednocześnie czuje się od nich lepszy. Jest dobry w manipulowaniu, ponieważ możliwe, że wyniósł je z domu rodzinnego lub nauczył się go od poprzednich partnerów. Taka osoba jest szczególnie niebezpieczna, ponieważ toksyczne zachowania postrzega jako normalne i często nie wie, że dla innych jest źródłem cierpienia.

Zobacz także: Efekt Pollyanny. Jak ludzka tendencja do optymizmu niszczy planetę?

Źródło: Gazeta Wrocławska

Polecane wideo

Te looki z rozdania Grammy zapamiętamy długo. Które stylizacje uznano za obłędne, a które za modowe pomyłki?
Te looki z rozdania Grammy zapamiętamy długo. Które stylizacje uznano za obłędne, a które za modowe pomyłki? - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Kasia (Ocena: 5) 21.02.2024 15:26
Trzeba przede wszystkim uważać, z kim się zadajemy, z kim śpimy. Podczas współżycia konieczna jest antykoncepcja mechaniczna - polecam diafragmę dopochwową Caya
odpowiedz

Polecane dla Ciebie