Hipochondryk przesadnie troszczy się o swoje zdrowie. Takiej osobie zdarza się twierdzić, że jest poważnie chora, nawet kiedy wyniki ma dobre, a lekarz ją uspokaja. Sprawdź, jakie objawy wskazują na to zaburzenie.
Zobacz także: Klątwa Jokera. Niepokojące losy aktorów, którzy wcielili się w demonicznego klauna
„Hipochondria była do niedawna określana jako jedna z nerwic, teraz zalicza się ją do zaburzeń lękowych. Powoduje ono poważne problemy w codziennym życiu, w pracy, utrudnia budowanie bliskich relacji, ponieważ hipochondrycy zwykle wywołują u innych ludzi zniecierpliwienie, irytację, złość czy znudzenie” – podaje portal zdrowie.radiozet.pl. Zaburzenie to dotyka 4-6% populacji. Nasilenie jego objawów może się zmieniać.
Na to zaburzenie wskazuje szereg objawów. Niektóre z nich są nieoczywiste. Hipochondryk przesadnie skupia się na swoim zdrowiu i na siłę doszukuje się u siebie chorób, nawet tych poważnych. Jego zdaniem nawet drobne objawy mogą na nie wskazywać. Nawet prawidłowe wyniki badań nie są w stanie go uspokoić i bardzo łatwo wpada w panikę. Niepokój, który wywołują w nim potencjalne choroby, uniemożliwia mu normalne funkcjonowanie. Szczególnie boi się chorób, które wcześniej wystąpiły w jego rodzinie. Hipochondryk ciągle chodzi do lekarza nie tylko rodzinnego, lecz równie często odwiedza specjalistów. Taka osoba może też popaść w drugą skrajność i w ogóle nie chodzić do lekarza w obawie przed poznaniem poważnej diagnozy. Często zamyka się w swoim świecie i izoluje się od ludzi, ponieważ boi się, że się czymś zarazi. On ciągle wyszukuje w Sieci potencjalne przyczyny swoich często urojonych objawów.
Warto wiedzieć, że nasilone objawy mogą wymagać faktycznej potrzeby skorzystania z pomocy specjalisty, którym w tym przypadku będzie psychiatra i/lub psycholog.
Zobacz także: Czy patrzysz na iluzje optyczne, jak większość osób? Psychozabawa
Źródło: zdrowie.radiozet.pl