Sygnały, że masz do czynienia z zakamuflowanym narcyzem

Okazuje się, że narcyzm niejedno ma imię.
Sygnały, że masz do czynienia z zakamuflowanym narcyzem
Fot. Unsplash (N. Buscher)
16.09.2023

Psychologowie są zdania, że narcyzm może mieć mnóstwo oblicz. Czasem jesteśmy w stanie rozpoznać osobę o narcystycznej osobowości już po odbyciu z nią bardzo krótkiej, ledwie pięciominutowej pogawędki. Jest też narcyzm zakamuflowany. W jaki sposób go rozpoznać? 

Zobacz także: Bullying wśród uczniów: „Jestem dręczona w szkole”

Sygnały, które świadczą, że masz do czynienia z zakamuflowanym narcyzem

Wydawało Ci się, że typowy narcyz wciąż mówi tylko o sobie, nie daje Ci dojść do głosu, jest nieprzeciętnie charyzmatyczny, bardzo pewny siebie, wręcz w sobie zadufany? Warto wiedzieć, że nie każdy narcyz zachowuje się w identyczny sposób. Są też ci, którzy sprawiają wrażenie niezwykle skromnych ludzi. Są wycofani, raczej małomówni. Wolą ze skupieniem Cię słuchać aniżeli opowiadać o sobie. Jeśli się ich za coś chwali, zaskakują niezwykłą skromnością. Nie potrafią przyjmować komplementów. Wydaje się, że czują się z nimi nieswojo. Niemalże natychmiast zaprzeczają, że coś jest tylko ich zasługą. Wiele osób za nimi przepada. Zdarza się jednak, że tego typu zachowania nie mają w sobie ani krztyny szczerości i są wystudiowane. To odmiana narcyzmu, którą określa się mianem zakamuflowanej. Okazuje się, że jest jeszcze bardziej niebezpieczna od tej najbardziej rozpowszechnionej. 

Ukryty narcyz w mistrzowski sposób udaje skromnego, poczciwego, empatycznego i bardzo pomocnego. Nigdy nie demonstruje swojej wyjątkowości. Jest jednak o niej w stu procentach przekonany. Jeśli czuje, że ktoś go pomija i nie darzy zainteresowaniem, na jakie zasługuje, momentalnie wpada w szał. Zapamiętuje najdrobniejsze przejawy owej arogancji. Nigdy nie przebacza. Co ciekawe, zatrzymuje negatywne uczucia dla siebie. Nadal zachowuje się koleżeńsko i sympatycznie, perfekcyjnie kamuflując swój żal. Gdy tylko nadejdzie odpowiedni moment, zaczyna się mścić i wbijać komuś kolejne przysłowiowe szpile. Jest wyrachowany, nieobliczalny i przewrażliwiony na swoim punkcie. Myśli wyłącznie o sobie. Dobro innych nie ma dla niego najmniejszego znaczenia. Nie może przestać czuć się jak ofiara, mimo że to on jest napastnikiem. Nieustannie obwinia innych ludzi za swoje nieszczęśliwe życie. 

Zobacz także: Czerwona flaga, której nie wolno ignorować. Bądź czujna

Polecane wideo

5 ślicznych fryzur, które zrobisz w 5 minut. Idealnie sprawdzą się w szkole i na uczelni
5 ślicznych fryzur, które zrobisz w 5 minut. Idealnie sprawdzą się w szkole i na uczelni - zdjęcie 1
Komentarze (5)
Ocena: 4.2 / 5
Arletta Bolesta (Ocena: 5) 29.09.2023 08:05
Problem można rozpatrywać w kościelnym procesie o nieważność małżeństwa dr Arletta Bolesta adwokat kościelny mail: [email protected]
odpowiedz
Zyta (Ocena: 5) 22.09.2023 13:22
Bardzo istotny, niestety pomijany temat, to antykoncepcja. Przed przenoszeniem chorób wenerycznych chroni mechaniczna antykoncepcja - dla kobiet fajna jest wkładka niehormonalna Caya
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 18.09.2023 13:32
Czy są narcyzkoloszki? Takie loszki narcystyczne?
odpowiedz
Xddddd (Ocena: 5) 17.09.2023 19:49
Xdddd
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 16.09.2023 16:54
Narcyzi, czy ukryci, czy nie, mają jedną wspólną cechę: To zawsze są "oni"! Nigdy my sami. Jacyś inni ludzie, od których należy się odciąć, bo są źli, a my jesteśmy dobrzy... Tak to jest przedstawiane w tego typu artykulikach. Tymczasem wielu z NAS ma cechy narcystyczne. Taka prawda. I to nie znaczy, że jesteśmy źli, tylko że mamy cechy, które warto sobie uświadomić, przepracować, żeby żyło nam się lepiej z innymi ludźmi. Pomyślcie o tym.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie