To ja, Narcyz się nazywam...

Poczucie własnej wartości narcyza jest warunkowe. Aby dobrze o sobie myśleć, potrzebuje innych ludzi. Ci mają mu dostarczać podziwu i zapewnień, że jest kimś wyjątkowym.
To ja, Narcyz się nazywam...
Fot. Unsplash (Christina Moroz)
07.09.2023

Według mitologii greckiej Narcyz był pięknym młodzieńcem, który odrzucił miłość górskiej nimfy Echo. Bogini Nemezis, mszcząc się na nim za okazaną pychę, sprawiła, że zakochał się we własnym odbiciu w strumieniu.

Narcyz zachwyca się sobą. Ale ten zachwyt jest oparty na kruchych, niestałych podstawach. Tak niestałych, jak odbicie w tafli wody, w które wpatruje się mityczny Narcyz. Tak naprawdę, narcystyczna osobowość opiera się nie na poczuciu własnej wartości, lecz na przymusie udowadniania innym i sobie, że jest się osobą wartościową.

Poczucie własnej wartości narcyza jest warunkowe. Aby dobrze o sobie myśleć, potrzebuje innych ludzi do tego, by dostarczali mu podziwu i poczucia, że jest kimś wyjątkowym.

Zobacz także: Wiemy, co mówi o Tobie pierwsza litera imienia

Syndrom Narcyza. Jak wyglądają relacje z Narcyzem?

Kontakt z narcyzem może być bardzo niebezpieczny. Ciągłe, często podstępne umniejszanie czyjejś wartości – to to, co może spotkać osobę podziwiającą narcyza. Narcyz ma skłonność do wykorzystywania swoich partnerów, próbuje nimi manipulować i dominować. Nie chce się dzielić swoim znaczeniem i siłą z innymi, bo to właśnie dzięki dominacji zyskuje siłę. Niewielkie więc są szanse, że partner zafascynowany narcyzem dostanie to, czego od niego pragnie: opiekę, troskę, akceptację czy poczucie bezpieczeństwa. Jest dokładnie przeciwnie.

Narcyz nie ma motywacji, by się zmienić. Jego sposób postępowania jest dla niego nadzwyczaj wygodny. Ponadto trudno go namówić na terapię, gdyż nie doświadcza on praktycznie żadnego dyskomfortu w związku ze swoim postępowaniem. Każde wyrządzone zło potrafi sobie i innym uzasadnić. Co prawda czuje czasem pustkę emocjonalną, ale uczucie to szybko mija, bo celem narcyza nie jest bliskość w relacji.

Narcyz z natury jest niezależny, aby móc kontrolować innych i wpływać na nich tak, by wciąż zaspokajali jego potrzeby. Bliskość może obnażyć jego słabości i uzależnić emocjonalnie od partnera. Tego stara się za wszelką cenę uniknąć, dlatego też tak naprawdę nie jest zainteresowany tworzeniem prawdziwie bliskich związków. Poszukuje partnerów, którzy są ambitni, atrakcyjni fizycznie i pewni siebie, unika zaś potrzebujących bliskości emocjonalnej i opiekuńczych.

Zobacz także: Wydawał się idealnym facetem. Dopiero po dwóch latach dostrzegłam, że coś z nim nie tak...

Syndrom narcyza: objawy

Istotą narcystycznego zaburzenia osobowości jest przede wszystkim potrzeba bycia podziwianym, brak empatii oraz zdolności do przyjęcia perspektywy innych osób. To wszystko sprawia, że narcyzi mają gdzieś opinie innych, a nawet są w stanie działać na szkodę społeczeństwa - byle tylko im samym było dobrze.

Co jeszcze pomaga nam rozpoznać, że mamy do czynienia z kimś o takiej osobowości? Narcyzi najczęściej uważają, że są lepsi od innych, nie są w stanie utrzymać długotrwałych relacji, są też zazdrośni i nie tolerują żadnej krytyki.

Ale narcystyczne zaburzenie osobowości objawia się na jeszcze jeden sposób. Co więcej, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważny jest ten symptom, a to właśnie on w największym stopniu zdradza, że mamy do czynienia z narcyzem.

O jakim symptomie mowa? Zdradza to psycholożka kliniczna dr Susan Heitler, która przygotowała artykuł na temat narcyzów dla portalu yourtango.com.

Zdaniem ekspertki osoby o narcystycznym zaburzeniu osobowości można rozpoznać po tym, że notorycznie... nie słuchają tego, co mówią do nich inni.

Narcyzi mają tendencję do bycia gadatliwymi, ale są bardzo kiepskimi słuchaczami. W końcu narcyz wszystko wie lepiej, więc dlaczego miałby przejmować się tym, co do powiedzenia mają inni?

- pisała dr Heitler na łamach portalu yourtango.com.

Psycholożka dodaje, że osoby o takim zaburzeniu negują lub deprecjonują to, co mówią inni. Często zdradza ich także ton głosu, który staje się rozdrażniony i zniecierpliwiony – w taki sposób przejawia się niechęć narcyza do słuchania tego, co ma do powiedzenia jego rozmówca.

Ekspertka wyjaśnia również jakie zachowanie najczęściej wyprowadza narcyza z równowagi. Zazwyczaj okazuje on swoje prawdziwe oblicze wtedy, gdy jego rozmówca wyraża inne poglądy. Osoby o takim zaburzeniu wprawdzie słyszą wypowiadane słowa, ale blokują ich znaczenie i przekaz, jaki się za nimi kryje.

Mieliście kiedyś do czynienia z osobą o narcystycznym zaburzeniu osobowości? W jaki sposób udało wam się ją rozpoznać?

Polecane wideo

Horoskop miłosny na WRZESIEŃ
Horoskop miłosny na WRZESIEŃ - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
Arletta Bolesta (Ocena: 5) 07.09.2023 03:48
Problem można rozpatrywać w kościelnym procesie o nieważność małżeństwa dr Arletta Bolesta adwokat kościelny, zatwierdzony, mail: [email protected]
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie