Psychopata porusza w rozmowie trzy tematy. Najchętniej nie mówiłby o niczym innym

Jak rozpoznać psychopatę? Wystarczy uważnie go posłuchać.
Psychopata porusza w rozmowie trzy tematy. Najchętniej nie mówiłby o niczym innym
Fot. Unsplash
15.08.2023

Szacuje się, że psychopaci stanowią ok. 2-3 proc. społeczeństwa, a to zaburzenie występuje aż trzy razy częściej u mężczyzn niż u kobiet. Ale rozpoznanie, że mamy do czynienia z psychopatą wcale nie jest takie łatwe.  

Zobacz również: Czy masz skłonności psychopatyczne? Zdradza to odpowiedź na tylko jedno pytanie

Na pierwszy rzut oka psychopaci wydają się niesamowicie czarujący, co sprawia, że inni wprost do nich lgną. Ale wystarczy zwrócić uwagę na pewne sygnały aby przekonać się, że mamy do czynienia z kimś o osobowości dyssocjalnej, czyli właśnie psychopatycznej. Zwłaszcza, jeśli nasz rozmówca uparcie porusza pewne trzy tematy. 

Jak rozpoznać psychopatę? Porusza te trzy tematy podczas rozmowy

Fot. Unsplash

O czym najchętniej rozmawiają psychopaci?

Badanie, dotyczące tej kwestii, przeprowadził profesor Jeff Hancock z Cornell University. W ramach eksperymentu naukowiec zrobił wywiady z 52 skazanymi mordercami. U 14 z nich zdiagnozowano osobowość psychopatyczną. 

Okazało się, że poza swoimi zbrodniami psychopaci chętnie poruszali trzy konkretne tematy – jedzenia, pieniędzy i seksu. Skazańcy o osobowości psychopatycznej bardzo szczegółowo opisywali posiłki, które spożyli w dniu popełnienia morderstw. Badanie wykazało, że używali aż dwa razy więcej słów gdy mówili o tym, co jedli i pili.  

Dlaczego psychopaci najczęściej poruszają właśnie te trzy tematy? Zdaniem naukowców to dlatego, że postrzegają świat jako pełen rzeczy, które im się należą.  

To sugeruje, że psychopaci częściej postrzegają swoje zbrodnie jako logiczny rezultat planu - coś, co “musiało” zostać zrobione, aby udało im się osiągnąć swój cel 

- czytamy w raporcie przygotowanym przez prof. Hancocka i jego zespół. 

Z badania wynika również, że psychopaci nadużywają słowa “ponieważ”. Powód? To spójnik podrzędny, który wskazuję na przyczynę i skutek. 

Co sądzicie o wynikach tego badania? 

Zobacz również: Narkopata to jeden z najniebezpieczniejszych typów mężczyzn, jaki możesz spotkać. Jak go rozpoznać?

Polecane wideo

Co Twój znak zodiaku mówi o Twojej seksualności?
Co Twój znak zodiaku mówi o Twojej seksualności? - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 3.5 / 5
gość (Ocena: 2) 09.09.2023 14:26
No, niestety, te 3 tematy poruszaja praktycznie wszyscy, wiec raczej nie będzie łątwo z rozpoznaniem. Typowe amerykańskie odkrycia.
odpowiedz
Arletta Bolesta (Ocena: 5) 24.08.2023 03:20
Problem (zaburzenia osobowości) można rozpatrywać tż w kościelnym procesie o nieważność małżeństwa dr Arletta Bolesta adwokat kościelny, zatwierdzony, mail: [email protected]
odpowiedz

Polecane dla Ciebie