Najdziwniejsze fobie. Te powody lęku budzą zazwyczaj niemałe zdumienie

Ludzie nimi dotknięci nie mają łatwego życia...
Najdziwniejsze fobie. Te powody lęku budzą zazwyczaj niemałe zdumienie
Fot. Unsplash (D. Yukhymyuk/ C. Owens)
29.07.2023

Każda z nas czegoś się boi. U niektórych największą grozę wywołują pająki i to nawet te niejadowite. Innym zaczynają drżeć dłonie, jeżeli ich oczom ukaże się choćby maleńki niegroźny wąż bądź jaszczurka. Są też ludzie, którzy nie potrafią poradzić sobie z przebywaniem w pobliżu okna, czy widokiem... guzików. Oto fobie, które budzą największe zdumienie.  

Zobacz także: Gdy on nie krzyczy... Jak rozpoznać bierną agresję?

Najdziwniejsze fobie

1. Nelofobia: strach przed szkłem

Nelofobia, czyli innymi słowy paniczny strach przed szkłem jest uważana za jedną z najdziwniejszych, ale i najbardziej uciążliwych fobii. To po prostu materiał wszechobecny. Szkło wydaje się ludziom dotkniętym tą przypadłością czymś bardzo niebezpiecznym, zagrażającym ich zdrowiu, a nawet życiu. Nie ufają nawet najgrubszemu szkłu. Niemożliwe jest zatem uraczenie się przez nich herbatą ze szklanego kubka. Za nic w świecie nie skorzystaliby ze szklanych schodów bądź oszklonej windy. Niemałą uciążliwością jest dla nich przebywanie w pobliżu okna. Szkło wywołuje w ich umysłach upiorne obrazy. Często z niewiadomych przyczyn pęka na tysiące odłamków, które ich kaleczą. 

2. Arachibutyrofobia: lęk przed masłem orzechowym przywierającym do podniebienia

Dla większości z nas masło orzechowe jest pyszną przekąską, jednakże dla osób cierpiących na arachibutyrofobię może kojarzyć się z prawdziwym koszmarem. Ta fobia manifestuje się bowiem jako irracjonalny strach przed przyklejeniem się masła orzechowego do podniebienia, co może z kolei prowadzić do uduszenia i śmierci. Osoby dotknięte arachibutyrofobią nie będą mogły w spokoju zjeść śniadania, czy lunchu, jeśli słoik z masłem orzechowym będzie stał na stole. 

3. Fobofobia: lęk przed strachem

Fobofobia to innymi słowy lęk przed strachem. Ludziom, którzy na nią cierpią, do wpadnięcia w stan przerażenia wystarczy sama myśl o tym, że mogliby poczuć nawet najmniejszy strach. Paraliżujący, irracjonalny lęk, przygnębienie, zanik zdolności odczuwania przyjemności, zaburzenia pamięci, jak i uporczywe myśli katastroficzne to ich codzienność.

4. Pediofobia: lęk przed lalkami

Pediofobia to innymi słowy odczuwanie irracjonalnego lęku przed lalkami. Cierpiący na pediofobię poza lękiem przed lalkami odczuwają również wielką obawę przed przedmiotami, które przywodzą na myśl ludzkie oblicze. Należą do nich obiekty, takie jak manekiny, maski, figurki oraz kukiełki. Ponadto z pediofobią związany jest też niepokój doznawany podczas oglądania bądź dotykania materiałów, z których wykonywane są lalki, czy manekiny. Należą do nich między innymi lateks, porcelana i plastik.

5. Ichtiofobia: lęk przed rybami

Ichtiofobia to innymi słowy paniczny lęk przed rybami. Rzeczy, jakie dla większości ludzi byłby fantastycznym relaksem, na przykład wizyta w akwarium z mnóstwem przeszkleń, które dają wspaniałe wrażenie przebywania pod wodą, czy też nurkowanie w egzotycznych wodach, w których można napotkać rozmaite zachwycające barwami i kształtami gatunki ryb, dla osoby chorującej na ichtiofobię byłyby koszmarem. Co ciekawe, cierpiący na tę tajemniczą fobię upatrują w rybach wszelkiego zła. Uważają je za złowieszcze, a także wizualnie odrażające. Sama myśl o nawet najkrótszym dotyku ich śliskich płetw wywołuje u nich ataki paniki.

6. Kaligynefobia: lęk przed atrakcyjnymi kobietami

Kaligynefobia to chorobliwa przepadłość, która skutkuje niemożnością wejścia w jakąkolwiek relację z bardzo piękną kobietą. Chorzy na nią nie tylko nie są w stanie randkować z pełnymi uroku i magnetyzmu przedstawicielkami płci przeciwnej, ale odbyć z nimi nawet krótkiej rozmowy.

7. Koumpounofobia: lęk przed guzikami

Ludzie borykający się z przypadłością określaną mianem koumpounofobii odczuwają paraliżujący strach przed guzikami. Nigdy w życiu nie mogliby zmrużyć oka w pomieszczeniu, w którym stoi pokaźna szafa wypełniona zapinanymi na nie płaszczami, kurtkami, czy kardiganami. Guziki budzą w nich po prostu niezrozumiałą odrazę. Wiele osób wyrasta z koumpounofobii w dzieciństwie. Innym pozostaje jednak noszenie ubrań z suwakami, rzepami i zatrzaskami do końca życia...

Zobacz także: Nałogowo powtarzasz słowo „przepraszam”? Oto, co kryje się za Twoim zachowaniem

Polecane wideo

Najpiękniejsze weselne stylizacje. Będziesz w nich wyglądała olśniewająco i bardzo szykownie
Najpiękniejsze weselne stylizacje. Będziesz w nich wyglądała olśniewająco i bardzo szykownie - zdjęcie 1
Komentarze (7)
Ocena: 5 / 5
Arletta Bolesta (Ocena: 5) 08.08.2023 03:17
Problem (zaburzenia lękowe) można rozpatrywać w kościelnym procesie o nieważność małżeństwa dr Arletta Bolesta adwokat kościelny, zatwierdzony; mail: [email protected]
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 29.07.2023 17:23
Pedofobia...strach przed pedalarzami?
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 29.07.2023 10:03
Mam chyba fobifobie i boje się wiatru i burzy i petard
zobacz odpowiedzi (1)
Nadia (Ocena: 5) 29.07.2023 08:14
Cześć panowie, mam na imie Nadia do Polski przyjechałam z Kijowa uciekając przed wojną. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowanych panów zapraszam do kontaktu. Numer telefonu i więcej fotek wrzuciłam na swój profil tutaj: http://realnepanie.pl/nadia89
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 29.07.2023 03:49
Ja mam lekką fobofobię, z tego co widać.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie