Nałogowo powtarzasz słowo „przepraszam”? Oto, co kryje się za Twoim zachowaniem

Możliwe, że otoczenie postrzega Cię nie jako kulturalną osobę, ale kogoś niepewnego swojej wartości.
Nałogowo powtarzasz słowo „przepraszam”? Oto, co kryje się za Twoim zachowaniem
Fot. Instagram.com (https://www.instagram.com/camilleyolaine/)
17.07.2023

Słowo „przepraszam”, podobnie jak „dziękuję” kojarzy się nam bardzo pozytywnie. Szybko poznajemy wielką moc obu tych wyrażeń. Już jako dzieci uczono nas przecież, że należy wypowiadać je jak najczęściej. W końcu przepraszają i dziękują ludzie jedynie dobrze wychowani, serdeczni, którym należą się drugie i trzecie szanse. Wielu z nas zostało to po dziś dzień. Warto jednak zastanowić się, czy aby nie powtarzamy hasła „przepraszam” za często. Jeśli wychodzi z naszych ust jak mantra, może sugerować bowiem coś zupełnie innego aniżeli kulturę osobistą. 

Zobacz także: Rebound relationships to już prawdziwa plaga. Czym się charakteryzują i jakie niebezpieczeństwo się z nimi wiąże?

Co kryje się za nałogowym przepraszaniem?

Ile razy w ciągu dnia wypowiadamy słowo „przepraszam”? Za co dokładnie przepraszamy? Czy faktycznie jest za co? Jeśli właśnie złapałyśmy się na tym, że podobnych dziennych przeprosin jest u nas zazwyczaj sporo, warto przeanalizować wszystkie te sytuacje. Może okazać się, że przepraszamy niemalże bezrefleksyjnie. Ot, dodajemy do wypowiedzi miłe dla ucha hasło „przepraszam” zupełnie jak przecinek. Nie ma w nim drugiego dna. Jest obietnicą bez pokrycia. Przepraszamy przecież dosłownie za wszystko, także za rzeczy, które nie są naszą winą. Miejmy na uwadze, że otoczenie postrzega nas wówczas nie jako osoby kulturalne, ale niepewne swojej wartości i słabe, które z łatwością poddają się wszelkim manipulacjom. 

Co kryje się za tym zachowaniem? Nałogowi przepraszacze mają niemałe problemy z zaakceptowaniem swoich charakterów. Nierzadko są bardzo nieśmiali, zakompleksieni. Najbardziej na świecie pragną akceptacji. Chcą poczuć się pewnie i bezpiecznie. Najgorsze, co może ich spotkać to odrzucenie. Przepraszają więc non stop i na zapas, myśląc że to najlepszy sposób na wkupienie się w czyjeś łaski. Panowanie nad przepraszaniem to nie lada sztuka. Uczmy się jej i przepraszajmy, kiedy faktycznie powinniśmy zasugerować nasz błąd.   

Zobacz także: Jak ognia unikasz spięć w związku? Dla dobra swojej relacji lepiej naucz się mądrze sprzeczać

Polecane wideo

Obłędne buty, które podkręcą każdą letnią stylizację. Gwiazdy i trendsetterki noszą je non stop
Obłędne buty, które podkręcą każdą letnią stylizację. Gwiazdy i trendsetterki noszą je non stop - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie