Jaki masz styl przywiązania? TEST

Znając swój styl przywiązania można podjąć pracę nad sobą i swoim podejściem do związków, a w rezultacie – nauczyć się tworzyć dobre więzi.
Jaki masz styl przywiązania? TEST
Fot. Pexels (Ozan Culha & Yulia Polyakova)
10.06.2023

Wchodzenie w nową relację nigdy nie jest łatwe. Towarzyszy nam wtedy zazwyczaj wiele wątpliwości, czy osoba, którą obdarzamy zaufaniem, na pewno na nie zasługuje. Obawiamy się odrzucenia, nieszczerości, złych intencji. Wszystkie decyzje, które podejmujemy podczas tworzenia więzi z drugą osobą, ściśle łączą się z naszym stylem przywiązania.

Zobacz także: Jak będzie wyglądało Twoje życie za 10 lat?

Czym jest styl przywiązania?

- Jak udowodnili Mary Ainsworth i John Bowlby, twórcy teorii przywiązania, każdy z nas ma swój własny styl przywiązania, ukształtowany we wczesnym dzieciństwie. Od tego, jak wyglądały nasze kontakty z pierwszymi opiekunami, zależą przekonania na temat siebie i świata zewnętrznego, a w efekcie sposób, w jaki przywiązujemy się do innych osób w dorosłym życiu – wyjaśnia psychologgia-plus.pl.

Jako dzieci obserwujemy relacje, panujące w naszym domu; przyswajamy sposoby rodziców na radzenie sobie z problemami, uczymy się od nich różnych zachowań. - Można powiedzieć, że dziecko „nasiąka” postawami obserwowanymi w domu i klimatem rodzinnym, a relacje z opiekunami uważa za uniwersalny wzór relacji z innymi ludźmi i w dorosłym życiu stara się odtworzyć bliskość i formę relacji, jaką miało z opiekunem – dodaje serwis.

Rodzaje stylów przywiązania

Wyróżniamy trzy rodzaje stylów przywiązania: bezpieczny, unikający oraz lękowo-ambiwalentny.

Styl bezpieczny

Dorośli, którzy w dzieciństwie mogli ufać swoim rodzicom i czuli, że zasługują na ich bezinteresowną miłość, zazwyczaj reprezentują bezpieczny styl przywiązania. Umieją tworzyć zdrowe relacje z drugim człowiekiem, panować nad swoimi emocjami, artykułować swoje potrzeby. Nie boją się bliskości, jednocześnie umiejętnie stawiając granice tam, gdzie są one konieczne. Związki z ludźmi kojarzą im się z bezpieczeństwem, szczęściem i zaufaniem.

Zobacz także: „Każdy mój związek to katastrofa”. Jakich partnerów wybierają kobiety z rodzin alkoholików?

Styl unikający

Charakteryzuje osoby, które w dzieciństwie nie czuły z rodzicami wystarczającej bliskości. Postrzegają siebie jako bezbronne istoty, które miały niezwykle wymagających i krytycznych opiekunów. W dorosłym życiu nie potrafią obdarzyć partnera zaufaniem. Nie chcą się przed nim otwierać z obawy przed odrzuceniem. - Manifestują pozorną niezależność emocjonalną, nie okazują słabości, a po kłótni nie płaczą, gdyż nie uważają tego za dobry sposób na odzyskanie bliskości – czytamy na psychologgia-plus.pl.

Styl lękowo-ambiwalentny

Dotyczy osób, które w dzieciństwie doświadczyły chaotycznych relacji z rodzicami. Raz czuły się kochane, innym razem zbędne. Zwracając się do nich z problemem, nigdy nie wiedziały, czy otrzymają od opiekunów pomoc czy reprymendę. W dorosłym życiu opisują swoich rodziców jako agresywnych i kontrolujących.

- W dorosłym życiu osoby o lękowo-ambiwalentnym stylu przywiązania cechuje zamartwianie się, czy na pewno są kochane oraz czy same nie kochają za bardzo. Mogą stać się chorobliwie zazdrosne i czuć się niedoceniane przez partnera oraz inne ważne osoby. Aby zwiększyć stopień przewidywalności zachowań ukochanego mogą stosować tzw. strategię zniewalania – dodaje serwis. Polega ona na grożeniu partnerowi, szantażowaniu rozstaniem, agresji, która – ich zdaniem – ma na celu poprawienie więzi z ukochaną osobą.

Jesteś ciekawa, jaki styl przywiązania reprezentujesz? W Internecie można znaleźć darmowe testy, które klarownie to wykażą, np. TEN.

Znając swój styl przywiązania można podjąć pracę nad sobą i swoim podejściem do związków, a w rezultacie – nauczyć się tworzyć dobre więzi.

Polecane wideo

Horoskop miłosny na CZERWIEC ♥
Horoskop miłosny na CZERWIEC ♥ - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie