Fundacja Martyny Wojciechowskiej przedstawiła raport dotyczący stanu zdrowia polskiej młodzieży. Dane nie napawają optymizmem

Co trzeci uczeń w Polsce ma podejrzenie depresji…
Fundacja Martyny Wojciechowskiej przedstawiła raport dotyczący stanu zdrowia polskiej młodzieży. Dane nie napawają optymizmem
Fot. Unsplash (Alex Ivashenko)
19.04.2023

Fundacja Martyny Wojciechowskiej, Unaweza, przedstawiła raport na podstawie badania „Młode głowy. Otwarcie o zdrowiu psychicznym”. Dane w nim zawarte są zatrważające.

Zobacz także: Przekonaj się, jaka jest Twoja największa zaleta. Oto test na supermoc!

Wyniki badania „Młode głowy. Otwarcie o zdrowiu psychicznym”

Można powiedzieć. że choroby psychiczne to plaga naszych czasów. Zmaga się z nimi wielu dorosłych, lecz coraz częściej słyszy się także o młodzieży, która musi stawić czoła zaburzeniom psychicznym. W młodym wieku jest to szczególnie trudne, ponieważ osobowość człowieka dopiero się kształtuje. Jest on więc wyjątkowo podatny na różne bodźce ze środowiska, które często mają na niego destrukcyjny wpływ. Wyniki raportu są zatrważające. W dużym uproszczeniu wynika z niego, że prawie co trzeci uczeń w Polsce nie ma chęci do życia. Podobna liczba uczniów ma podejrzenie depresji. Przerażające jest także, jaki odsetek młodzieży myślał o podjęciu próby samobójczej. Wynosi on ok. 39%. W raporcie zawarto także inną zatrważającą informację – co szóste dziecko się okalecza.

Dodatkowo, dowiadujemy się, że aż 46% uczniów ma skrajnie niską samoocenę, a co drugi (ponad 58%) czuje się czasem bezużyteczny. Z kolei co czwarty uczeń uważa, że jest mniej wartościową osobą niż jego rówieśnicy. Młodzież zbadano także pod kątem zaburzeń odżywiania. Prawie połowa uczestników badania głodzi się lub objada (ok. 43%). Z kolei jeden na trzech na odchudzanie decyduje się regularnie. Mimo tak niekorzystnych danych ok. 70% badanych uczniów nigdy nie korzystało ze wsparcia psychologa. Martyna Wojciechowska zwraca uwagę społeczeństwa na problem, który bez wątpienia jest poważny:

Wyniki naszych badań są przejmujące i wskazują na absolutne poczucie bezradności wśród dzieci. Stres je przerasta, ponad 80% z nich w sytuacji kłopotliwej nie znajduje rozwiązania.

Zobacz także: „On zniszczył mi życie”. 7 sygnałów ostrzegawczych, że spotkałaś Piotrusia Pana

Źródło: kobieta.wp.pl/mlodeglowy.pl 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @mlode_glowy

Polecane wideo

Tak wygląda mieszkanie, którego wszyscy będą Ci zazdrościć. Ten trend to hit
Tak wygląda mieszkanie, którego wszyscy będą Ci zazdrościć. Ten trend to hit - zdjęcie 1
Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 19.04.2023 23:50
Chciałabym zobaczyć pytania tych testów, bo mogłyby być tendencyjne lub zwyczajnie nadinterpretować lub posiadać pytania zamknięte, gdzie każda odpowiedź jest negatywna. Zresztą i tak jest lepiej niż było pokolenia wcześniej. Śmiem twierdzić, że z pokolenia na pokolenie jest coraz lepiej, ponieważ ludzie są coraz bardziej świadomi, że zdrowie psychiczne jest ważne. Dobrze, że o tym się mówi, ale tego typu gwiazdy nie są dla mnie w ogóle wiarygodne, bo ona nie robi tego dla nastolatków, tylko żeby znowu było o niej głośno.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 19.04.2023 22:29
No i co z tego? Komu dzisiaj dobrze?
odpowiedz

Polecane dla Ciebie