Problemy ze snem i niepokój to dopiero początek. Co się dzieje, gdy tłumisz emocje?

Nagminne tłumienie uczuć prowadzi do wielu nieprzyjemnych konsekwencji.
Problemy ze snem i niepokój to dopiero początek. Co się dzieje, gdy tłumisz emocje?
Fot. Instagram.com (https://www.instagram.com/tezza.barton/)
03.02.2023

W życiu każdej z nas zdarzają się chwile, w których zaczynają brać nad nami władanie bardzo negatywne emocje. Buzuje w nas złość i irytacja. Czujemy się tak rozgoryczone, skrzywdzone, czy zawiedzione, że mamy ochotę wykrzyczeć całemu światu, jak bardzo jest nam źle. Najczęściej jednak się przed tym wzbraniamy. Nie chcemy martwić, czy zanudzać swoimi problemami innych. Nie tylko nie dzielimy się swoimi przeżyciami z otoczeniem, ale i same nie chcemy rozbierać ich na czynniki pierwsze. Robimy zazwyczaj to, co najprostsze, czyli jak najszybciej zamiatamy emocje po dywan. Niestety tłumienie ich może prowadzić do wielu bardzo nieprzyjemnych konsekwencji. 

Zobacz także: Mój chłopak stracił pracę i nie zabiera się do szukania nowej. Rozpada się przez to nasz związek...

Jakie są konsekwencje tłumienia emocji?

Nagminne nieokazywanie trudnych emocji najczęściej skutkuje wyczerpaniem emocjonalnym i bardzo trudnym do opanowania niepokojem. Warto pamiętać o tym, że tłumienie uczuć to jedynie chwilowa ucieczka przed nimi. Chowanie głowy w piasek nie ma więc najmniejszego sensu. Jeśli bowiem nie przepracujemy konkretnych emocji, zapewne prędzej, czy później dojdzie do tego, że nastąpi ich niekontrolowany wybuch. Strach i złość powrócą do nas wówczas ze zdwojoną siłą. 

Tłumienie emocji poza odczuwaniem wielkiego zmęczenia psychicznego, jak i stanów depresyjnych, odbija się również na stanie fizycznym. Może prowadzić do otyłości, bezsenności, problemów z koncentracją i pamięcią, a także do wystąpienia schorzeń sercowo-naczyniowych, a także cukrzycy, choroby wrzodowej, czy refluksu.

Zobacz także: LIST: „Zakochałam się w byłym chłopaku przyjaciółki. Mimo że rozstali się lata temu, ma do mnie wielki żal...”

Polecane wideo

Kobiecy ideał piękna. Mężczyźni wyznali, jakie wymiary podobają im się najbardziej
Kobiecy ideał piękna. Mężczyźni wyznali, jakie wymiary podobają im się najbardziej - zdjęcie 1
Komentarze (4)
Ocena: 4 / 5
zuzaza (Ocena: 5) 03.02.2023 16:28
u mnie jest to napiecie miesni , mam bardzo duzy problem ze stawem skroniowo- zuchwowym , nie moge wykrzyczec emocji, to wszystko przez faceta w ktorym sie nieszczesliwie zakochalam , mimo ze jestem w dlugoletnim zwiazku , mysle o tamtym , mam tego dosyc , moja dusza krzyczy , cialo pozostaje w ciaglym napieciu
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 03.02.2023 10:52
Nie tłumione emocje mogą za to doprowadzić do rozpadu relacji rodzinnych czy utraty pracy.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie