Życie bez wzruszeń i ekscytacji.  Na czym polega analfabetyzm emocjonalny?

Aleksytymicy nie potrafią określać ani nazywać emocji. Są ludźmi skrajnie rzeczowymi i oziębłymi.
Życie bez wzruszeń i ekscytacji.  Na czym polega analfabetyzm emocjonalny?
Fot. Unsplash (Bradd Lloyd)
27.01.2023

Osoby, które borykają się z tak zwanym analfabetyzmem emocjonalnym, jak określa się niekiedy aleksytymię, nie potrafią identyfikować i wyrażać emocji. Nie są w stanie określić, co w danej chwili się z nimi dzieje. Bardzo często mylnie przypisują więc doznania związane ze stanami emocjonalnymi rozmaitym jednostkom chorobowym. Ów syndrom został opisany po raz pierwszy w latach siedemdziesiątych

Zobacz także: Masz kłopoty z bezsennością? Dzięki rewolucyjnej metodzie 4-7-8 nareszcie zaczniesz spać błogo

Aleksytymia, czyli życie bez emocji

Aleksytymicy, którzy w danej chwili doznają uczucia podobnego do niepokoju lub lęku, zupełnie nie zdają sobie sprawy z tego, że związane z nimi drżenie dłoni, uderzenia gorąca lub przeszywającego chłodu, czy kołatanie serca to kwestia pobudzenia emocjonalnego, a nie fizycznego. Wszystkie tym podobne odczucia fizyczne traktują jak objawy schorzeń albo sytuacyjne niedogodności. Dreszcz, który właśnie przeszył ich ciało wskutek nagłego pojawienia się w danym pomieszczeniu jakiejś osoby, wezmą raczej za efekt możliwego przeciągu, a nie za objaw pełnego obawy zaskoczenia. 

Jako że ludzie cierpiący na ten syndrom nie doświadczają większości emocji, mają ogromne problemy z nawiązywaniem kontaktów. W ogóle nie doświadczają empatii. Są wycofani, poważni, skrajnie rzeczowi i wydają się bardzo oziębli. Nie mają poczucia humoru ani bogatej wyobraźni. Nie snują fantazji i nie są w stanie myśleć w sposób abstrakcyjny. Przyjmuje się, że ów syndrom pojawia się wskutek uszkodzenia mózgu lub toksycznego, bardzo oziębłego sposobu wychowania. 

Źródło: Abc Zdrowie

Zobacz także: Rządy prawej półkuli. Jaką osobowość mają ludzie, w których mózgach to ona przejmuje ster?

Polecane wideo

Polskie słowa, które są... obraźliwe za granicą
Polskie słowa, które są... obraźliwe za granicą - zdjęcie 1
Komentarze (20)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 27.01.2023 21:47
wszystko ma swoje dobre i zle strony. powinniesmy uczyc sie od takich ludzi ze bardzo dobrze podchodza do swego zdrowia. to ze chodzimy z jakims bolem od miesiaca czy roku, to ze nas pieprzyk swedzi, to ze mamy uplawy to nie jest normalne i nie jest prawidlowe. nalezy sie ruszyc i isc do lekarza po pomoc bo potem bedzie za pozno i jedyne co lekarz powie to bardzo mi przykro ma pani 3 stadium raka. a mozna bylo wczesniej przyjsc i pozbyc sie problemu od razu tylko strach, strach wlasnie przyczynia sie do tego ze ludzie nie lubia lekrzy (moim zdaniem tylko ci glupi ludzie tak uwazaja).
zobacz odpowiedzi (4)
gość (Ocena: 5) 27.01.2023 11:52
Mam wrażenie, większość urzędniczek państwowych na to cierpi.
zobacz odpowiedzi (14)

Polecane dla Ciebie