Tajemniczy świat snu. Jak zacząć śnić świadomie?

Droga do świadomego śnienia nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać.
Tajemniczy świat snu. Jak zacząć śnić świadomie?
Fot. iStock
14.01.2023

Wielkiej liczbie osób regularnie doskwierają niepokojące senne wizje. Nietrudno się dziwić temu, że po serii nocnych koszmarów układają się do snu nie z przyjemnością, a z obawą, że znów może się to powtórzyć. Nikt w końcu nie lubi budzić się z przerażeniem w środku nocy, bo przyśnił mu się sen, w trakcie którego stało się coś bardzo złego, a on nie potrafił się obronić lub po prostu jak najszybciej uciec. A co gdyby tak przestać śnić bezwolnie i zacząć wpływać na scenariusze sennych wydarzeń?

Zobacz także: To niepopularne imię oznacza „ukochaną”. Kobiety, które się tak nazywają, mają fascynujące osobowości

Świadome śnienie - jak zacząć?

Świadomy sen to taki, w jakim śniący w stu procentach zdaje sobie sprawę z tego, że śni. Wie, że rzeczywistość jaka go otacza, jest oderwana od realnej sfery. W logiczny sposób kieruje jednak wydarzeniami, jakie go spotykają i trzeźwo ocenia sytuacje, w których się znajduje. O tym intrygującym zjawisku zaczęto mówić już na początku XX wieku. Za twórcę teorii świadomego snu uważa się Frederika van Eedena. Pochodzący z Holandii psychiatra jako pierwszy opisał ją w 1913 roku. 

Co ciekawe, droga do świadomego śnienia nie jest aż tak trudna jak mogłoby się wydawać. Konieczne jest jednak bardzo dokładne zapoznanie się z fazami swojego snu. Za jedną z najlepszych technik świadomego śnienia uważa się tak zwane WBTB. Skrót został zaczerpnięty z anglojęzycznego wyrażenia wake back to bed, czyli innymi słowy pobudka i powrót do snu. Polega ona na przerywaniu odpowiedniego cyklu snu. Konieczni musi nastąpić to pod koniec trwania fazy REM. Wybudzamy się na moment i po chwili ocknięcia połączonego z wprowadzeniem autosugestii o świadomym śnieniu znów zasypiamy. 

Zobacz także: Rządy prawej półkuli. Jaką osobowość mają ludzie, w których mózgach to ona przejmuje ster?

Polecane wideo

Na te tatuaże zapanuje niebawem prawdziwy szał. Są oryginalne, urocze i bardzo kobiece
Na te tatuaże zapanuje niebawem prawdziwy szał. Są oryginalne, urocze i bardzo kobiece - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie