Czujesz ciągłą potrzebę pomagania innym? Możesz cierpieć na syndrom zbawiciela

Pomaganie innym sprawia, że taka osoba czuje się potrzebna.
Czujesz ciągłą potrzebę pomagania innym? Możesz cierpieć na syndrom zbawiciela
Fot. Pexels.com (Engin Akyurt)
07.01.2023
Sylwia Kropiewnicka

Pomaganie innym w potrzebie i empatia to górnolotne cechy. Problem pojawia się jednak w momencie, kiedy potrzeby innych osób zaczynają przeważać nad Twoimi i nie potrafisz powiedzieć „nie”. Po czym dokładnie rozpoznać syndrom zbawiciela? Wyjaśniamy.

Zobacz także: Cierpię na syndrom prymuski

Syndrom zbawiciela – co to jest?

Syndrom zbawiciela jest określeniem ciągłej potrzeby niesienia pomocy innym. Wydawałoby się, że jest to dobra cecha, jednak należy pamiętać, że wszystko, co dobre, powinno mieścić się w granicach rozsądku. Tymczasem syndrom zbawiciela się im wymyka, ponieważ zdarza się, że osoba chcąca pomóc źle ocenia sytuację i chce wybawić z tarapatów drugiego człowieka za wszelką cenę. Ta czasami może być naprawdę wysoka. Warto bowiem pamiętać, że dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane…

Syndrom zbawiciela – przyczyny

Syndrom zbawiciela może wystąpić u osób, którym doskwiera niskie poczucie własnej wartości. W ich przypadku niesienie pomocy innym może skutkować tym, że czują się ważne i potrzebne, a ich życie ma większy sens. Jeśli spojrzeć na to jednak długofalowo to tylko działanie, które ma na celu odwrócenie uwagi od prawdziwego problemu i nie stanowi jego rozwiązania.

Syndrom zbawiciela – jak sobie z nim poradzić?

Osobom, które mają w swoim otoczeniu kogoś cierpiącego na syndrom zbawiciela, ciężko jest zrozumieć, z czego wynika ta chorobliwa chęć pomocy. Z kolei osoby, których ten syndrom dotyka, nie potrafią nikomu odmówić. Często chcą pomóc komuś, kto tej pomocy od nich nie oczekuje, a wręcz jej nie potrzebuje. Zapominają także, że czasami może się to dla nich źle skończyć. Jeśli same nie są w stanie uporać się z tym problemem, konieczna może okazać się pomoc specjalisty – psychologa bądź psychoterapeuty.

Zobacz także: 5-sekundowy test osobowości. Który kolor na obrazku jest najjaśniejszy?

Źródło: www.ofeminin.pl 

Polecane wideo

Najniebezpieczniejsze sekty świata
Najniebezpieczniejsze sekty świata - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie