Stosuje manipulację, poniża, kocha za bardzo... Po czym rozpoznać toksycznego rodzica?

Toksyczny rodzic może wyrządzić wiele szkód w psychice dziecka.
Stosuje manipulację, poniża, kocha za bardzo... Po czym rozpoznać toksycznego rodzica?
Fot. Unsplash (Ricky Turner)
18.12.2022

Każdy toksyczny rodzic sam był kiedyś dzieckiem. Niestety, swoje emocjonalne deficyty może przekładać na własne pociechy. Taki opiekun nie zawsze krzyczy czy używa przemocy fizycznej. Zdarza się, że kocha za bardzo, jednak nie potrafi tej miłości okazać w zdrowy sposób. Po czym jeszcze poznać toksycznego rodzica? Zwróć uwagę na te cechy.

Zobacz także: 27 rzeczy, o których powinnaś wiedzieć, ZANIM urodzisz dziecko

Cechy toksycznego rodzica

Kontroluje za bardzo, jest nadopiekuńczy

Rodzic kochający za bardzo może wyrządzić równie dużą krzywdę, co ten kochający słabo bądź wcale. Nadmierna kontrola nad pociechą nigdy nie jest dobra. Dziecko potrzebuje bowiem własnej przestrzeni, aby mogło się prawidłowo rozwijać. Tymczasem nadopiekuńczy rodzic je osacza i nie pozwala, aby popełniało błędy, na których będzie mogło się uczyć. Takie dziecko nie będzie potrafiło samodzielnie podejmować decyzji, a to umiejętność niezbędna do prawidłowego funkcjonowania w świecie dorosłych. W końcu dziecko, kiedy dorośnie, nie będzie potrafiło zmierzyć się z mniejszym lub większym problemem, a jego myślenie będzie wypaczone.

Nie okazuje uczuć

Rodzic, który nie okazuje uczuć, także może wyrządzić szkody w psychice dziecka. Rodzice zazwyczaj nie okazują tych pozytywnych emocji, ponieważ ich zdaniem mówienie dziecku, że jest kochane czy mądre jest niepotrzebne. Tymczasem odgrywa to bardzo dużą rolę w prawidłowym rozwoju emocjonalnym młodego człowieka. Nawet dorośli potrzebują czasami usłyszeć, że są kochani, a dzieci potrzebują tego jak powietrza. Warto wiedzieć, że kiedy komunikacja z rodzicem szwankuje, dziecko także zaczyna ukrywać swoje emocje.

Manipuluje

Kiedy toksyczny rodzic nie potrafi poradzić sobie z nieodpowiednim zachowaniem dziecka, często ucieka się do manipulacji. Wówczas często gra na jego uczuciach, a skutkiem tego ono zaczyna się w nich gubić. Dziecko często nie wie, jak się zachować i potrzebuje prostego komunikatu.

Poniża

Niestety, jedną z ulubionych technik toksycznego rodzica jest poniżanie dziecka w obecności innych osób. Jest to zachowanie skrajnie niewłaściwe. Dziecko traci wówczas poczucie własnej wartości i pewność siebie.

Zobacz także: „Ja rodziłam w bólach, a on... ” - kobiety o najgorszych zachowaniach swoich partnerów na porodówce

Źródło: www.edziecko.pl 

Polecane wideo

Oto Andrzej Stoch Junior i jego bajeczne życie. Impreza na zamku to dopiero początek
Oto Andrzej Stoch Junior i jego bajeczne życie. Impreza na zamku to dopiero początek - zdjęcie 1
Komentarze (6)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 18.12.2022 12:31
Czasami wystarczy przyjrzeć się ludziom, na ulicy, autobusie, kolejce w sklepie. To jak większość bab się zwraca do swoich małych dzieci jeży włos na głowie. Do psa bym się tak nie odezwała.Chociaż sama dzieci nie cierpię, to mam jednak świadomość, że to człowiek, który mało rozumie i nie ma nad sobą kontroli, bo heloł, jego płat czołowy jest wykształcony w kilku procentach! I to jest niby ta bezwarunkowa miłość matki do dziecka? Mam nadzieję, że nikt już w te bajki nie wierzy. Czasem się zastanawiam, po hooj większości ludzi są te dzieci.
zobacz odpowiedzi (3)
gość (Ocena: 5) 18.12.2022 12:21
Jak dorosły człowiek nie okazuje dziecku uczuć, to znaczy tylko tyle, że ich NIE MA. Każde z powyższych zachowań, vczy to w stosunku do dziecka, czy dorosłego oznaczają,że taka osoba nie potrafi kochać i absolutnie nie powinna mieć dzieci!
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 18.12.2022 11:10
Z takim rodzicem nalezy uciac kontakt, najlepiej na zawsze, bo nigdy nie wyswobodzicie sie z jego macek. Nawet w doroslym zyciu, zamiast sluzyc pomoca, jak potrzebujecie, czy zyczliwoscia, beda was ciagle pouczac i wyciagac informacje, robic wywiad nt waszego zycia i mowic co macie robic. Nie godzcie sie na to. Tacy rodzicie nie sa sklonni do milosci, oni sa skupieni wylacznie na sswoich uczuciach, na sobie samym.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie