Ahedonia. Gdy życie nie przynosi żadnej przyjemności...

Cierpiący na ahedonię sami przestają się poznawać.
Ahedonia. Gdy życie nie przynosi żadnej przyjemności...
Fot. Instagram.com (https://www.instagram.com/maralafontan/)
12.12.2022

Przypadłość zwana ahedonią to innymi słowy utrata zdolności odczuwania przyjemności. Ahedonia bardzo często dotyka ludzi skrajnie przemęczonych, przepracowanych, nieustannie żyjących w wielkim napięciu, którzy mają niemałe problemy ze zrelaksowaniem się. To dolegliwość, która jest przez wiele osób lekceważona. Powinno jednak traktować się ją bardzo poważnie, ponieważ w wielu przypadkach jest jednym z objawów towarzyszących depresji. 

Zobacz także: Ten typ mężczyzn zawsze posuwa się za daleko. Manipulacje to jego specjalność...

Ahedonia. Przypadłość, która odbiera radość życia

Wszyscy borykający się z ahedonią, przestają cieszyć się z rzeczy, które wcześniej sprawiały im ogromną frajdę. Nieoczekiwanie zupełnie tracą nimi zainteresowanie. Sport, jaki kiedyś namiętnie uprawiali, czy hobby, na którego punkcie mieli niemałego bzika, nagle nie dostarczają im już ani krztyny przyjemności. Życie coraz bardziej im obojętnieje. Nastrój z każdym tygodniem się obniża. W końcu dochodzi do tego, że nie cieszą ich już weekendy, urlopy, prezenty urodzinowe, czy wielka serdeczność, jaką okazują im inni ludzie.

Ahedonia w zaawansowanej formie charakteryzuje się wybieraniem samotniczego trybu życia. Cierpiący na tę uciążliwą dolegliwość wykazują coraz mniejsze zainteresowania utrzymywaniem kontaktów międzyludzkich. Do zobojętnienia dochodzi wówczas także uczucie zirytowania, smutek i regularne ataki złości. Chory przestaje kontrolować swoje emocje i czuje się coraz bardziej zagubiony

Do leczenia ahedonii podchodzi się podobnie jak do leczenia depresji. W wielu przypadkach konieczna jet psychoterapia. W odzyskaniu emocjonalnej formy ogromne znaczenie ma zmiana stylu życia. 

Zobacz także: Przerwa w związku: ratunek dla miłości czy przedsmak rozstania?

Polecane wideo

Te znaki zodiaku nigdy nie znajdą wspólnego języka. Powinny się unikać, by ich konflikt nie narastał...
Te znaki zodiaku nigdy nie znajdą wspólnego języka. Powinny się unikać, by ich konflikt nie narastał... - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 3 / 5
gość (Ocena: 1) 12.12.2022 16:47
Zmiana stylu życia, czyli co? Mam przestać zasuwać na 2 etaty, żeby spłacić kredyt i mieć za co żyć, i wyjechać na Bahamy? To już zacznijcie robić na mnie 3mln zrzutki.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie