„Widzę wyłącznie to, co chcę”. Na czym polega efekt potwierdzenia?

To jedna z najpowszechniejszych pułapek myślowych.
„Widzę wyłącznie to, co chcę”. Na czym polega efekt potwierdzenia?
Fot. Instagram.com (https://www.instagram.com/camilleyolaine/)
01.01.2023

Efekt potwierdzenia to innymi słowy błąd konfirmacji. Jest jednym z najpowszechniejszych skrzywień poznawczych. Skutkuje tym, że zamiast zacząć zagłębiać się w dociekanie obiektywnej prawdy, kurczowo trzymamy się swoich często mylnych poglądów. Błąd konfirmacji wpływa na nasze decyzje - przez niego nierzadko podejmujemy te, jakie nie wpływają korzystnie na nasze życie. 

Zobacz także: Przez ten nawyk rozpada się mnóstwo związków. Lepiej nie popełniać ich błędu...

Kiedy wyjątek zaczyna potwierdzać regułę...

Efekt potwierdzenia można zauważyć na każdym kroku. Stykamy się z nim nieustannie w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Każdej z nas zapewne nie raz zdarzyło się wchodzić w polemiki z osobami o skrajnie odmiennych poglądach aniżeli nasze. Dyskusja z pewnością stawała się z minuty na minutę coraz bardziej zaciekła, jako że nasi oponenci na dobrą sprawę nie mieli żadnych racjonalnych argumentów na podparcie swoich ryzykownych tez. Zaprzeczali logicznemu porządkowi rzeczy i murem stali przy swoich irracjonalnych opiniach. Wciąż tylko powtarzali, że „wyjątek potwierdza regułę”, a widząc reakcje otoczenia, chcieli jak najszybciej zakończyć rozmowę, wypowiadając kwestię „nie będę z tobą o tym dyskutował...”. 

Mnóstwo ludzi po prostu ignoruje wiedzę, jaka nie jest dopasowana do ich światopoglądu. Nie chcąc burzyć porządku rzeczy, jaki wypracowywali sobie przez lata, wolą nie dopuszczać do siebie prawdy. Nierzadko wynika to z lęku - bez ugruntowanych poglądów czuliby się o wiele słabsi psychicznie, wręcz bezradni. To dlatego widzą wyłącznie to, co chcą. 

Zobacz także: Ten typ mężczyzn zawsze posuwa się za daleko. Manipulacje to jego specjalność...

Polecane wideo

Najniebezpieczniejsze miasta na świecie. Odwiedzając je, lepiej mieć się na baczności...
Najniebezpieczniejsze miasta na świecie. Odwiedzając je, lepiej mieć się na baczności... - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie