Ghosting polega na nagłym, wręcz niespodziewanym zerwaniu relacji, często bez żadnego, wyraźnego powodu. Może dotyczyć znajomości damsko-męskich, zdarza się jednak także, że zachodzi pomiędzy osobami tej samej płci, które się np. przyjaźniły. Nie jest to miłe, kiedy druga strona nagle przestaje się odzywać. Dla osób cechujących się wysoką wrażliwością może to być wydarzenie wręcz traumatyczne.
Zobacz także: Od 8 lat nie byłam w związku. Cierpię na nullofobię
Ghosting dotyczy nie tylko relacji romantycznych. Możemy o nim mówić również w kontekście znajomości sąsiedzkich, koleżeńskich czy przyjacielskich. Do pewnego momentu relacja układa się świetnie, aż nagle bez większego powodu druga strona zrywa kontakt – nie wpada już na plotki, nie odbiera telefonu, a nawet nie odpisuje na SMS-y. Relacja, która miała potencjał na bliską znajomość, wygasa. Najdziwniejsze jest to, że nic nie zwiastowało takiego obrotu wydarzeń.
Osoba porzucona w taki sposób czuje się gorzej, niż w sytuacji gdyby rozstanie było poprzedzone szczerą rozmową, bowiem nie wie, co zrobiła źle, że spotkał ją taki los. Równie dobrze nie musiała robić nic nie tak, a powodu ghostingu i tak nie odgadnie. Warto widzieć, że ghosting rani też osobę, która porzuca. Często czuje ona poczucie winy. Taki sposób zakończenia relacji uważa jednak za najłatwiejszy. Nie potrafi zachować się w inny sposób, ponieważ może zwyczajnie bać się konfrontacji.
Jeśli druga strona zniknęła bez słowa i nawet nie zadała sobie trudu, aby wytłumaczyć swoje postępowanie, najlepiej jest po prostu pogodzić się z taką decyzją. Próby kontaktu czy odnowienia relacji mogą zadać Ci jeszcze więcej bólu. Jeśli osoba, która porzuciła, nadal jest aktywna w mediach społecznościowych i wiesz, że jest cała i zdrowa, nie ma sensu szukać kontaktu na siłę. Jeśli on/ona nie chce, nie zmusisz ani nie przekonasz jej/jego do tego. Co nie zmienia faktu, że ghosting może obudzić w tobie trudne emocje. Osoba cechująca się dużą wrażliwością będzie szukać winy w sobie, a to najgorsze, co może zrobić. W takiej sytuacji warto pozbyć się negatywnych uczuć i emocji poprzez rozmowę z osobą, której ufasz. Jeśli chce Ci się płakać, postaraj się nie tłumić tego w sobie. Kiedy się wypłaczesz, od razu poczujesz się lepiej. Pamiętaj, że każdy koniec jest początkiem i być może już niedługo w twoim życiu pojawi się osoba, dzięki której zapomnisz o złych rzeczach, które Cię spotkały.
Zobacz także: Aż 37% Polaków miało problemy ze zdrowiem psychicznym
Źródło: manufaktura-radosci.pl