„Moje życie przypomina spacer po linie”. Codzienność ludzi z osobowością borderline

„Przez borderline czuję się, jakbym przegrała swoje życie...”.
„Moje życie przypomina spacer po linie”. Codzienność ludzi z osobowością borderline
Fot. pexels (Hatice Baran)
07.12.2022

Osobowość typu borderline należy do grupy zaburzeń emocjonalnych, jakie są uważane za najbardziej uciążliwe. Ludzie, którzy się z nim borykają, nieustannie doświadczają wykańczającej zmienności emocjonalnej. W jednej chwili potrafią czuć się fantastycznie i szczęśliwie. Widzą świat przez różowe okulary. Tryskają dobrym humorem, są życzliwi dla innych i mają wrażenie, że nie żyli dotychczas we wspanialszej harmonii. Z minuty na minutę ich nastrój zaczyna nieoczekiwanie się zmieniać, chociaż na dobrą sprawę nie wydarzyłoby się nic, co mogłoby go pogorszyć.

Zobacz także: Mężczyźni o tym typie charakteru mają skłonności do upokarzania swoich partnerek

Borderline: emocjonalna chwiejność, która odbiera spokój i szczęście

Nagle popadają w wielkie przygnębienie, a często również i w irytację. Mają wtedy skłonności do wybuchów złości. Nie potrafią kontrolować swoich emocji i chociaż nie chcą źle, niekiedy ranią bliskich nieprzyjemnymi słowami, czy innymi negatywnymi zachowaniami. Otoczenie rzadko kiedy bywa dla nich wyrozumiałe - postrzega się ich niesłusznie jako kapryśnych egoistów, którzy nawykli do dziecinnej huśtawki zachowań. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że zaburzenie borderline jest bardzo poważne i w niektórych przypadkach może prowadzić nawet do samobójstwa. Cierpi na nie także jedna z naszych czytelniczek:

„Przez wiele lat nie miałam pojęcia, że to, jaka jestem, nie wynika wcale z mojej złej woli i podłego charakteru, a z psychicznego zaburzenia. Borderline zdiagnozowano u mnie dopiero, gdy miałam dwadzieścia dwa lata. To przyjaciółka namówiła mnie na badania i pójście do psychoterapeuty.

W domu postrzegano mnie jak zepsutą, wredną dziewczynkę, która odnajduje wielką przyjemność w psuciu nastroju innym. Moje wspomnienia z dzieciństwa dotyczą wyłącznie kar. Ciągle musiałam siedzieć sama w pokoju, gdy inni świetnie bawili się za ścianą na hucznych rodzinnych celebracjach. Zawsze byłam tą najniegrzeczniejszą. Uznawano mnie za beznadziejny przypadek. Za przykład wciąż stawiano mi dwa chodzące ideały - starszą siostrę i młodszego brata. Nikt nie widział, że staram się z całych sił i wcale nie jestem z natury zła. Moje wybuchy złości, rzucanie w innych przedmiotami były wołaniem o pomoc. Moją prawdziwą naturę znali tylko dziadkowie. Jedynie oni próbowali mnie zrozumieć i wyciągali do mnie pomocną dłoń.

Przez borderline czuję się, jakbym przegrała swoje życie. Wciąż odczuwam potworne zmęczenie. Jednego dnia jestem w skowronkach. Mam wrażenie, że nareszcie mogą przenosić góry i jestem wartościowym człowiekiem. Kolejnego nie mam nawet siły wstać z łóżka i się umyć. Świat mnie przeraża...

Wiem, że jestem skazana na samotność... Żaden z moich dotychczasowych partnerów nie był w stanie ze mną wytrzymać.. Moja codzienność przypomina niebezpieczne spacery po linie. Gdy budzę się codziennie, nie mam pojęcia, czy tym razem przetrwam kolejny bez szwanku...”.

Z.

Zobacz także: „Nie potrafię dogadać się z nowym partnerem matki. Boję się, że przez niego popsują się nasze relacje”

Polecane wideo

Najniebezpieczniejsze miasta na świecie. Odwiedzając je, lepiej mieć się na baczności...
Najniebezpieczniejsze miasta na świecie. Odwiedzając je, lepiej mieć się na baczności... - zdjęcie 1
Komentarze (18)
Ocena: 4.78 / 5
. (Ocena: 5) 15.12.2022 14:48
Plisssssss niech ktoś mi powie gdzie mogę oberżeć 13 kart?????? 🥺🥺🥺🥺🥺🥺🙏🙏🙏🙏🙏
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 08.12.2022 09:18
Nigdy nie ogarnę zwalania na chorobę np. rzucania przedmiotami. Może jakiegoś głębokiego ASD można tym wytłumaczyć, ale nie osobę, która rozumie, co się do niej mówi itd. No nie, bo to tak samo jak chłop tłucze żonę i może to też mu tłumaczyć chorobą?
zobacz odpowiedzi (5)
. (Ocena: 5) 07.12.2022 16:55
Jakiej orientacji jesteście??? 💗😁🤝😀🏳️‍🌈
zobacz odpowiedzi (1)
. (Ocena: 5) 07.12.2022 16:52
Kto jest lesbijką? 🏳️‍🌈❤️
zobacz odpowiedzi (1)
. (Ocena: 5) 07.12.2022 16:52
Kto jest gejem? 🏳️‍🌈❤️
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie