Czym jest niepokojące zjawisko jamais vu?

Jak jamais vu tłumaczy nauka?
Czym jest niepokojące zjawisko jamais vu?
Fot. Unsplash (Mary Oloumi)
30.11.2022

Wyrażenie jamais vu wywodzi się z języka francuskiego i oznacza nigdy nie widziane. Jest to nazwa pewnego bardzo osobliwego objawu psychopatologicznego. Ludzie, którzy doświadczyli jamais vu, są przekonani, że dana sytuacja wydarza się w ich życiu po raz pierwszy. Tak naprawdę błędnie ją postrzegają, ponieważ zazwyczaj miała już miejsce wielokrotnie. Co wywołuje to tajemnicze, bardzo osobliwe zjawisko? 

Zobacz także: Jedno z najdziwniejszych zaburzeń psychicznych. Na czym polega syndrom Cotarda?

Czym jest spowodowane tajemnicze zjawisko jamais vu?

Zjawisko jamais vu podobnie jak déjà vu, czyli wrażenie, że sytuacja, w jakiej właśnie się znalazłyśmy, miała już kiedyś miejsce, może dotknąć nas w każdym momencie. Wystąpienie déjà vu nie łączy się jednak zazwyczaj z tak wielkim niepokojem, który towarzyszy jamais vu. Ludzie, którzy doświadczają go po raz pierwszy, często czują się zupełnie zdezorientowani, wręcz oszołomieni.

Jamais vu może dotyczyć codziennych czynności, takich jak prowadzenie samochodu, przygotowywanie posiłków lub mycie naczyń, czy tych związanych z życiem zawodowym. Nietrudno dziwić się zakłopotaniu i skołowaniu chirurga, który przekraczając próg gabinetu zabiegowego, ma wrażenie, jakby przebywał w nim po raz pierwszy, czy posiadającego wieloletnie doświadczenie wykładowcy, jaki jest święci przekonany, że znalazł się na auli przez przypadek... 

Co ciekawe, jamais vu dla naukowców nadal pozostaje niemałą tajemnicą. Istnieje kilka teorii, jakie tłumaczą, co je wywołuje, jednakże każda z nich była poddawana przez środowisko medyczne w wątpliwość. Najpopularniejszą z nich jest ta łącząca jamais vu z aurą migrenową. Inni wiążą je ze skrajnym przemęczeniem. 

Zobacz także: Przez ten nawyk rozpada się mnóstwo związków. Lepiej nie popełniać ich błędu...

Polecane wideo

Zadziorne rajstopy z napisami. Takich modeli jeszcze nie widziałaś
Zadziorne rajstopy z napisami. Takich modeli jeszcze nie widziałaś - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie