Jedno z najdziwniejszych zaburzeń psychicznych. Na czym polega syndrom Cotarda?

Jakie objawy mają ludzie dotknięci tym osobliwym zespołem?
Jedno z najdziwniejszych zaburzeń psychicznych. Na czym polega syndrom Cotarda?
Fot. Unsplash (Dasha Ukhymy/Isai Ramos)
23.11.2022

Osoby dotknięte tak zwanym zespołem żywego trupa, który nosi też nazwę zespołu Cotarda, są święcie przekonane, że umarły. Doznają w związku z tym wielu przedziwnych halucynacji, na przykład widzą swoje ciało w stadium rozkładu. Utrzymują, że w ich żyłach przestała płynąć krew, a ich serca od dawna nie biją.

Jako że nie funkcjonują już w świecie śmiertelnych i myślą o sobie jako o nieśmiertelnych bytach związanych ze sferą ponadnaturalną, stają się bardzo odporni na ból. W związku z tym dokonują wielu autodestrukcyjnych gestów, co nierzadko prowadzi do ich zgonów. Pierwszy pacjent, którego dotknął zespół żywego trupa, został opisany w XIX stuleciu przez pochodzącego z Francji wybitnego neurologa Julesa Cotarda. 

Zobacz także: W sieci kłamstw. Relacja z tym typem mężczyzny przynosi wielkie rozczarowanie

Osobliwy zespół żywego trupa

Przypadki zachorowania na zespół żywego trupa są bardzo rzadkie, jednakże za każdym razem budzą w środowisku psychiatrycznym niemałe poruszenie. Zespół Cotarda jest bowiem uważany za jedno z najosobliwszych zaburzeń. Nadal związanych z nim jest wiele medycznych zagadek. Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, co jest jego przyczyną.  

Ludzie, którzy się z nim borykają, w pewnym momencie zupełnie przestają reagować na bodźce. Nie odpowiadają na zadawana pytania. Nie wchodzą w interakcje, myśląc, że są po prostu świadkami scen, jakie wydarzają się w świecie śmiertelnych. Nierzadko wydaje się im, że są niewidzialni. Negują swoje istnienie, nie rozpoznając się w lustrze. Jako że uznają swój układ pokarmowy za niesprawny, przestają przyjmować posiłki. Kolejnym powodem zgonów ludzi, którzy chorują na syndrom Cotarda, jest więc skrajne wycieńczenie. 

Wyleczenie zaburzenia jest bardzo trudne i w wielu przypadkach niemożliwe. Najczęściej wiąże się z wieloletnią hospitalizacją. 

Zobacz także: Mój partner ma romans z mężatką...

Polecane wideo

Cechy partnerki, o której marzą mężczyźni: Wskazali 7 cech ideału
Cechy partnerki, o której marzą mężczyźni: Wskazali 7 cech ideału - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 23.11.2022 17:45
Znacie kogos takiego? Albo kogos kto zna taką osobę? Ciekawi mnie prawdziwa historia :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie