Coraz częściej słyszymy o chorobie dwubiegunowej. Skąd się bierze cyklofrenia?

Chorują na nią m.in. gwiazdy Disneya takie jak Selena Gomez czy Demi Lovato.
Coraz częściej słyszymy o chorobie dwubiegunowej. Skąd się bierze cyklofrenia?
Fot. Pexels.com (Liza Summer)
11.11.2022

Ludzie coraz bardziej otwierają się w temacie zaburzeń i chorób psychicznych. Hasłem, z którym często się spotykamy jest „choroba dwubiegunowa”. Czym dokładnie jest to zaburzenie, skąd się bierze i jak się je leczy? Wyjaśniamy.

Zobacz także: 5-sekundowy psychotest. Jaka trauma z dzieciństwa ma wpływ na Twoje obecne życie?

Choroba afektywna dwubiegunowa (inaczej cyklofrenia) polega na pojawiających się epizodach maniakalnych (podwyższony nastrój) i depresyjnych (obniżony nastrój). Wymaga leczenia farmakologicznego.

Choroba dwubiegunowa – przyczyny

Niestety, nie jest znana jednoznaczna przyczyna tego schorzenia. Jednak specjaliści twierdzą, że do jej rozwoju w znacznym stopniu przyczyniają się czynniki genetyczne. Psycholodzy jako podłoże tej choroby rozpatrują także mikrourazy mózgu. Wykazano również, że większy ryzyko zachorowania dotyczy osób samotnych, które nie mają wsparcia bliskich oraz które doświadczyły traumatycznych sytuacji czy stresujących wydarzeń.

Choroba dwubiegunowa – przebieg

Osoba cierpiąca na chorobę dwubiegunową doświadcza epizodów maniakalnych i depresyjnych. Warto zwrócić uwagę na fakt, że nie zawsze występują one naprzemiennie. Czasami epizody manii występują bezpośrednio po sobie. Podobnie jest ze stanami depresyjnymi. O ile epizod depresyjny charakteryzuje się obniżonym nastrojem, o tyle mania to czas, w którym pacjent czuje się jako przysłowiowy „król życia”. Jest stale pobudzony, pełen pomysłów, werwy i euforii. Czuje, że może wszystko. Pacjent zaraża innych pozytywną energią.

Stanem zbliżonym do manii, jednak cechującym się mniejszym nasileniem objawów jest hipomania. Jej symptomy to także pobudzenie jednak nie na takim poziomie jak w przypadku stanu maniakalnego. Często osoby cierpiące na to zaburzenie uważane są za dusze towarzystwa. Zdarza się jednak często, że epizod, w którym się znajdują, skłania je do sięgania po używki czy hazard, co jest niebezpieczne zarówno dla nich samych, jak i dla ich bliskich. Niestety, faza manii może trwać bardzo długo – od kilku dni do nawet kilku lat.

Choroba dwubiegunowa – leczenie

Terapia cyklofrenii jest długotrwała. Opiera się na zastosowaniu farmakoterapii połączonej zazwyczaj z psychoterapią. Warto wiedzieć, że inne leczenie stosuje się, kiedy chory jest w stanie ostrej manii, a inne kiedy doświadcza stanów depresyjnych.

Zobacz także: Mój chłopak jest psychopatą

Źródło: www.medonet.pl 

 

 

Polecane wideo

Najpiękniejsze stewardessy ze wszystkich zakątków świata. Pasażerowie są zachwyceni ich urodą
Najpiękniejsze stewardessy ze wszystkich zakątków świata. Pasażerowie są zachwyceni ich urodą - zdjęcie 1
Komentarze (6)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 13.11.2022 10:01
Dla was mających cudne życie to moda na takie choroby a znam sama osobe, która choruje na to od lat i mój boshe to piekło obserwować zmiany w zachowaniu takiej osoby.Ta agresja słowna i fizyczna jest najgorsza... Często to osoby narcystyczne, egoistyczne. Jednak zależy jaki to stopień zaawansowania choroby... Depresje i manie mogą różnić sie od siebie . Celebryci mówią częściej z czym walczą bo choroby psychiczne nie są już powodem do wstydu jak dawniej... Akurat przypadek, który znałam był nieprzewidywalny, niebezpieczny. Taka osoba to jak bomba zegarowa... Minimalna krytyka czy wyrażenie opinii na ich temat może spodować u nich manie połączoną z agresją. Sądze, że nie powinny wypowiadać sie na temat tej choroby osoby, które nie doświadczyły jej w bliskim otoczeniu...
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 11.11.2022 22:16
Mam wrażenie, ze teraz nastala jakas moda na choroby...kazdy celebryta przechodzil depresje, kazdy ma terapeute. Nie mowie- super ze społeczeństwo jest swiadome, dba o siebie ale czasami mam wrażenie ze niektore symptomy sa na sile naciagane pod chorobe. Tez miewam stany deoresyjne( przy miesiaczce np ktore utrzymuja sje ok 4-6 dn) ktore mijaja mi zaraz po. Okazuje sie ze mam silny zespol napiecia przedmiesiaczkowego ... Tak samo z depresją, mozna miec gorszy moment ktory moze trwac nawet 3 tyg lub dluzej jak ktoś straci bliskiego, rozstanie sie po wielu latach, jak za duzo zlych rzeczy sie wydarzy w krotkim okresie a mysle ze kazdy choc raz mial taki moment lub bedzie mial. Niestety na depresje i inne choroby sa podatni ludzie pochodzacy z trudnych rodzin,z trudna przeszłością, bo jeśli za duzo mamy na glowie od najmłodszych lat to w koncu niewytrzymuja i siada psychika. Nie mi oceniac ale jak widzę znana "gwiazde " ktora ma wsparcie od rodzicow od zawsze i zawsze, zawsze dostaje to co chce, ktora cale zycie byla chamska wobec innych, spotykala sie z bandutami a teraz kupuje ludzi na smutna historie o depresji to az nie do pomyślenia ze ktos takie cos wykorzystuje zeby wrocic na salony i oczywiście nikt nic nie powie bo zrobi z takiej osoby ( lub fani ) najgorsza. Takie zycie. Deoresja dopada kazdego, ale mysle ze dopada wrazkiwych ludzi, na pewno nie bezlitosnych i takich ktorzy ida po trupach do celu. Tak swoja droga jedna gwiazda znana dodala ze ma ta chorobe i zaraz tytul" coraz więcej osob..."
zobacz odpowiedzi (2)
parafianin (Ocena: 5) 11.11.2022 12:55
Jak to się stało, że nasi celebrytowie -ełropejczykowie , feministki oraz tym podobna menażeria, jeszcze na tą straszną chorobę, nie zachorowali. Ta choroba jest przecież taka medialna.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie