Ludzie coraz bardziej otwierają się w temacie zaburzeń i chorób psychicznych. Hasłem, z którym często się spotykamy jest „choroba dwubiegunowa”. Czym dokładnie jest to zaburzenie, skąd się bierze i jak się je leczy? Wyjaśniamy.
Zobacz także: 5-sekundowy psychotest. Jaka trauma z dzieciństwa ma wpływ na Twoje obecne życie?
Choroba afektywna dwubiegunowa (inaczej cyklofrenia) polega na pojawiających się epizodach maniakalnych (podwyższony nastrój) i depresyjnych (obniżony nastrój). Wymaga leczenia farmakologicznego.
Niestety, nie jest znana jednoznaczna przyczyna tego schorzenia. Jednak specjaliści twierdzą, że do jej rozwoju w znacznym stopniu przyczyniają się czynniki genetyczne. Psycholodzy jako podłoże tej choroby rozpatrują także mikrourazy mózgu. Wykazano również, że większy ryzyko zachorowania dotyczy osób samotnych, które nie mają wsparcia bliskich oraz które doświadczyły traumatycznych sytuacji czy stresujących wydarzeń.
Osoba cierpiąca na chorobę dwubiegunową doświadcza epizodów maniakalnych i depresyjnych. Warto zwrócić uwagę na fakt, że nie zawsze występują one naprzemiennie. Czasami epizody manii występują bezpośrednio po sobie. Podobnie jest ze stanami depresyjnymi. O ile epizod depresyjny charakteryzuje się obniżonym nastrojem, o tyle mania to czas, w którym pacjent czuje się jako przysłowiowy „król życia”. Jest stale pobudzony, pełen pomysłów, werwy i euforii. Czuje, że może wszystko. Pacjent zaraża innych pozytywną energią.
Stanem zbliżonym do manii, jednak cechującym się mniejszym nasileniem objawów jest hipomania. Jej symptomy to także pobudzenie jednak nie na takim poziomie jak w przypadku stanu maniakalnego. Często osoby cierpiące na to zaburzenie uważane są za dusze towarzystwa. Zdarza się jednak często, że epizod, w którym się znajdują, skłania je do sięgania po używki czy hazard, co jest niebezpieczne zarówno dla nich samych, jak i dla ich bliskich. Niestety, faza manii może trwać bardzo długo – od kilku dni do nawet kilku lat.
Terapia cyklofrenii jest długotrwała. Opiera się na zastosowaniu farmakoterapii połączonej zazwyczaj z psychoterapią. Warto wiedzieć, że inne leczenie stosuje się, kiedy chory jest w stanie ostrej manii, a inne kiedy doświadcza stanów depresyjnych.
Zobacz także: Mój chłopak jest psychopatą
Źródło: www.medonet.pl