Gdy umysł wciąż płata figle... Czym jest osobliwy zespół Fregoliego?

To zaburzenie paranoidalne całkowicie zaburza funkcjonowanie.
Gdy umysł wciąż płata figle... Czym jest osobliwy zespół Fregoliego?
Fot. Unsplash (Teslariu Mihai)
09.11.2022

Bardzo rzadko występujący zespół Fregoliego to jedno z najbardziej osobliwych zaburzeń paranoidalnych. Ludzie nim dotknięci nieustannie doświadczają specyficznych urojeń. Są święcie przekonani o tym, że wszystkie osoby, jakie tylko pojawiają się na ich drodze to tak naprawdę... ta sama osoba, która wciąż zmienia swój wizerunek. 

Zobacz także: Co zwiastuje zdradę? Nigdy nie lekceważ tych nieoczywistych sygnałów

Czym jest zespół Fregoliego?

Zespół Fregoliego jest zaburzeniem psychicznym należącym do tak zwanego urojeniowego zespołu błędnej identyfikacji (DMS - delusional misidentification syndrome). Świat ludzi, jacy na niego cierpią, może napawać niemałym przerażeniem.

Wszyscy dotknięci zespołem Fregoliego żyją w wielkim napięciu i strachu, przekonani o tym, że ktoś czyha na ich życie. Nie potrafią się odprężyć. Umysły wciąż płatają im upiorne figle. Wierzą w to, że ciągle są śledzeni i prześladowani. Dni mijają im więc często na skrupulatnym sprawdzaniu każdego metra kwadratowego powierzchni, którą zamieszkują - starają się odnaleźć umieszczone w niej podsłuchy, kamery i inne aparaty służące do sekretnej obserwacji. Żyją w przygnębiającej ciemności, zawsze szczelnie zasłaniając okna mieszkań grubymi zasłonami. 

Przestają poznawać ludzi ze swojego najbliższego otoczenia. Ich zdaniem to tylko sprytne maski, jakie przybiera ich prześladowca. Prześladowca, który swoją drogą posiadł umiejętność przeistaczania się nie tylko w ludzi o odmiennej płci i fizjonomii, ale i rozmaite przedmioty. Równie dobrze wychodzi mu więc przybieranie postaci mieszkającej nieopodal kuzynki, szefa, kwiatu doniczkowego, jak i jedynie na pozór niewinnie wyglądającego fotela. Tym samym nigdzie i z nikim nie można czuć się bezpiecznie. Każdy jest podejrzany. Każdy niewątpliwie ma coś na sumieniu...

Nazwa zespołu pochodzi od nazwiska pewnego włoskiego aktora teatralnego - Leopoldo Fregoliego. Fregoli stał się swego czasu jedną z największych gwiazd teatru. Zasłynął bardzo szybkimi i niezwykle widowiskowymi metamorfozami na scenie - w trakcie jednego występu potrafił wcielać się w rozmaite role. Mistrzowsko zmieniał także głosy - brzmiał nadzwyczaj przekonująco zarówno jako młodzieniec, starzec, kobieta w średnim wieku, jak i kilkuletnie dziecko. 

Zobacz także: Urojona zdrada, prawdziwa zazdrość. Czym jest zespół Otella?

Polecane wideo

12 dziewczyn, które uwierzyły, że z krótszymi włosami będą wyglądać lepiej. Jak wyszło?
12 dziewczyn, które uwierzyły, że z krótszymi włosami będą wyglądać lepiej. Jak wyszło? - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie