Samotni strzelcy. Jak wygląda życie ludzi aspołecznych?

Aspołeczność szalenie utrudnia życie - szczególnie wadzi na przykład na polu zawodowym.
Samotni strzelcy. Jak wygląda życie ludzi aspołecznych?
Fot. Instagram.com (https://www.instagram.com/tezza.barton/)
04.11.2022

Zachowania aspołeczne występują u niemałej liczby osób. Co się z nimi wiąże? Otóż ludzie aspołeczni świadomie decydują się na prowadzenie samotniczego trybu życia. Utrzymywanie kontaktów międzyludzkich bardzo ich męczy. Nie odnajdują żadnej przyjemności w odbywaniu dłuższych rozmów, czy zwierzaniu się. Integrowanie się wywołuje u nich wielki niepokój i nerwowość. Aby czuć się komfortowo, potrzebują znacznie więcej fizycznej, jak i emocjonalnej przestrzeni niż inni. W wielu przypadkach aspołeczność szalenie utrudnia życie - szczególnie wadzi na przykład na polu zawodowym. 

Zobacz także: Stworzenie stabilnego związku z tym typem mężczyzny jest niełatwe. Życie z nim to prawdziwe wyzwanie

Życie z aspołecznością

Z podobnym problemem od lat boryka się nasza czytelniczka Natalia:

„ Od kiedy pamiętam, nie potrafię nawiązywać relacji z ludźmi. Nie lubię się uzewnętrzniać. Nie umiem mówić o swoich uczuciach, szczerze mówiąc nawet nie mam takiej potrzeby. Nie jestem w stanie odbywać dłuższych rozmów - stresuję się i od razu zamykam w sobie. Wpadam w panikę na myśl o tym, że miałabym się komuś zwierzyć. 

Wiem, że ma to związek z tym, jak zostałam wychowana. Mieszkałam tylko z mamą, ojciec nas porzucił. Od najmłodszych lat matka wpajała mi, że najlepiej radzić sobie ze wszystkim w pojedynkę. Wciąż powtarzała, że na ludziach nie można polegać, że nigdy mam im nie ufać, bo wykorzystają mnie i zranią. Chociaż mam już dwadzieścia jeden lat, wciąż nie umiem sobie z tym poradzić. 

Ani w pracy ani na studiach praktycznie z nikim nie rozmawiam. Nigdy nie byłam w związku. Nie mam przyjaciół. Wcześniej aż tak mi to nie przeszkadzało, ale zrozumiałam, że nie chcę już tak żyć. Marzę o tym, żeby funkcjonować jak inni ludzie, a nie być wciąż postrzeganą jak odmieniec, jakiego wytyka się palcami. Coraz częściej myślę o tym, żeby zacząć terapię, ale nie wiem, czy po tylu latach bycia aspołeczną ktoś będzie w stanie mi pomóc...”.

Warto pamiętać o tym, że z aspołecznością można wygrać - nauczenie się adaptacyjnych zachowań jest jak najbardziej możliwe. Rozmowa z terapeutą z pewnością pomoże spojrzeć nam na świat i ludzi w zupełnie innych barwach. 

Zobacz także: Toksyczna miłość. Jeśli w Twoim związku pojawiają się te symptomy, uciekaj

Polecane wideo

To najbardziej viralowe ubrania tej jesieni. Gwarantują efekt wow!
To najbardziej viralowe ubrania tej jesieni. Gwarantują efekt wow! - zdjęcie 1
Komentarze (6)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 08.11.2022 20:31
Jak lubisz samotność to nie tęsknisz za ludzmi. Tak samo aseksualne osoby nie tęsknią za seksem. Osobiscie wspolczuje ludziom ktorzy sa uzależnieni od ciągłej atencji/kontaktu z innymi ludzmi. To podchodzi pod rodzaj zależności i uzależnienia. Tak jakby ci ludzie nie radzili sobie samo ze soba a to przeciez podstawa normalnego funkcjonowania.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 06.11.2022 16:28
Nie mam zadnych znajomych. Zrobilam kursy makijazu permanentnego, takie bylo moje marzenie odkad pamietam i co, wszyscy mowia zacznij i rob brwi rodzinie, znajomym, ale ja nie mam komu… Mama permanentny juz ma, z kuzynkami od lat nie mam kontaktu, a znajomych jak juz pisalam brak… Czasem mocno mi to przeszkadza i jest mi cholernie smutno, bo nawet nie mam z kim wyjsc na kawe i w ogole
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 05.11.2022 17:12
Ja i tak uważam, ze lepiej być samemu niż w złym towarzystwie. Na ludziach już nie raz się przejechałam.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 04.11.2022 21:55
Ja jestem aspołeczna z wyboru. Po prostu, nie chce mi się gadać z debilami, a większość ludzi taka jest.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 04.11.2022 19:59
"Marzę o tym, żeby funkcjonować jak inni ludzie, a nie być wciąż postrzeganą jak odmieniec, jakiego wytyka się palcami. " - to ona to robi dla siebie, czy po to, żeby się otoczenie od niej odczepiło i nie mówiło o niej źle? Coś ściemniacie, redakcjo z tym liścikiem.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie