„Całymi dniami o nim fantazjuję...”. Na czym polega celebrofilia?

To obsesja, jaka dotyczy niemałej liczby osób.
„Całymi dniami o nim fantazjuję...”. Na czym polega celebrofilia?
Fot. Unsplash (Stephany Lorena)
03.11.2022

Sceny z niedawno obejrzanego filmu, w jakim pewien ponadprzeciętnie przystojny i uzdolniony aktor grał główną rolę, zapadły nam w pamięć. Zafascynował nas i czujemy do niego niemałą sympatię. Zaczynamy googlować, kim jest ten atrakcyjny zdolny człowiek: ile ma lat, skąd pochodzi, z kim aktualnie się spotyka i w jakim stylu urządził swoje mieszkanie. To przyjemne i relaksujące. Nie wszyscy na tym poprzestają...

Zobacz także: Więź czy więzienie? Kiedy zbyt duża zależność partnera zaczyna niszczyć związek...

Celebrofilia: gdy świat gwiazd fascynuje Cię za bardzo...

Życie prywatne gwiazd kina, czy muzyki od dawien dawna budzi zainteresowanie wielkiej liczby osób. Często nietrudno się temu dziwić - podziwiamy ich talent, temperament, jak i urodę. Niemała liczba osób zaczyna jednak mieć na punkcie swych filmowych bądź muzycznych idoli prawdziwą obsesję. W takich przypadkach mamy do czynienia z tak zwaną celebrofilią.

Zaburzenie może przybierać rozmaite formy. Często osoby, jakie na nie cierpią, mają pewność, że gwiazda, jaką znają z ekranu, czy sceny to miłość ich życia. Całymi dniami fantazjują na jej temat. Wierzą, że ich losy kiedyś nareszcie się połączą. Na fantazjowaniu i obwieszaniu mieszkania wizerunkami idola na całe szczęście się kończy. 

Zdarza się, że obsesyjnemu fanowi to nie wystarcza. Za wszelką cenę zaczyna więc robić wszystko, aby zbliżyć się do aktorki, czy muzyka, w jakim się zadurzył. Jakimś cudem zdobywa jego adres: wysyła mu listy, wyczekuje pod jego domem, a nawet się do niego włamuje. Kiedy wylewne miłosne wyznania pozostają bez echa, zaczyna się irytować. Już nie komplementuje, ale grozi. Gwiazdorska obsesja staje się coraz niebezpieczniejsza i przybiera formę prześladowania - stalkingu. Dotknął on swego czasu gwiazdy, takie jak Madonna, Halle Berry, Uma Thurman, Jennifer Aniston, Keira Knightley, Kim Kardashian, Miley Cyrus, Britney Spears, Lilly Allen, czy Lindsay Lohan. 

Zobacz także: Pierwsza miłosna pomoc. Jak najszybciej się odkochać?

Polecane wideo

Ma gigantyczne gałki oczne. Internauci obejrzeli jej filmik ponad 10 mln razy
Ma gigantyczne gałki oczne. Internauci obejrzeli jej filmik ponad 10 mln razy - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie