Po czym rozpoznać osobowość nałogowca? Tych sygnałów nie lekceważ

To nie tylko obciążenia genetyczne.
Po czym rozpoznać osobowość nałogowca? Tych sygnałów nie lekceważ
Fot. Unsplash.com (Dimitri Bong)
02.11.2022

Pamiętaj, że uzależnić można się od wielu rzeczy. Owszem, jest wśród nich alkohol czy papierosy, jednak nie tylko. Równie niebezpieczne jest uzależnienie od komputera bądź zakupów. Po czym rozpoznać, że Ty lub bliscy mają osobowość nałogowca? Wyjaśniamy.

Zobacz także: Fizyczne objawy depresji. To nie tylko ból mięśni

Masz w rodzinie nałogowca

Czynnikiem ryzyka, który wpływa na popadanie w nałóg, jest zarówno środowisko, jak i genetyka. Jeśli ktoś z twoich bliskich boryka się z nałogiem, możesz mieć pewien zestaw cech, który sprawi, że i Ty będziesz bardziej podatna na uzależnienia. Przykładowo, dzieci rodziców, które nadużywały alkoholu, są dużo bardziej narażone na nadużywanie różnych substancji.

Masz skłonności do podejmowania ryzyka

Jeśli posiadasz pewne skłonności do podejmowania wysokiego ryzyka lub jeśli motywuje Cię możliwość otrzymania dużej nagrody, może to świadczyć o skłonności do nałogów. Jak podaje radiozet.pl, badanie z 2016 roku wykazało, że osoby uzależnione od kokainy były dużo bardziej zmotywowane do zdobywania nagród.

Cierpisz na depresję lub stany lękowe

Osoby, które cierpią na depresję lub zaburzenia lękowe są dwa razy bardziej narażone na nadużywanie różnego rodzaju substancji. Ich lęki lub obniżony nastrój może prowadzić do uzależnienia od substancji, które kontrolują ich objawy.

Masz zaniżoną samoocenę

Niestety, kiedy czujesz się źle sama ze sobą, możesz czuć potrzebę robienia różnych, często ryzykownych rzeczy, aby poprawić swoje samopoczucie.

Masz skłonności do zachowań obsesyjnych

Jeśli zdarza Ci się popadać w obsesji na punkcie np. danej osoby czy rzeczy, możesz mieć trudności ze zrezygnowaniem z niezdrowych nawyków, a to z kolei ułatwia wpadnięcie w uzależnienia.

Ukrywasz się z niektórymi zachowaniami

Kiedy robisz coś w tajemnicy przed innymi, ponieważ w głębi duszy czujesz się z tym źle, może to oznaczać skłonność do nałogów. Niestety, jak się okazuje, skrytość i tajemniczość jest często jedną z cech zaburzeń, które są związane z nadużywaniem różnego rodzaju substancji.

Poszukujesz nowych wrażeń

Niestety, ciągłe poszukiwanie wrażeń może stanowić element osobowości nałogowca. Szczególnie groźne jest to wtedy, kiedy nie potrafisz zaznać spokoju, ponieważ potrzebujesz ciągłej stymulacji, dzięki której czujesz się dobrze.

Zobacz także: Nieposkromione. Odkryj w sobie wewnętrzną czarownicę i ciesz się życiem jak nigdy dotąd

Źródło: radiozet.pl

Polecane wideo

Ma gigantyczne gałki oczne. Internauci obejrzeli jej filmik ponad 10 mln razy
Ma gigantyczne gałki oczne. Internauci obejrzeli jej filmik ponad 10 mln razy - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie